Новини Івано-Франківська та області

Українців закликають підготувати запаси продуктів харчування та води: рекомендації щодо підготовки до можливих значних перебоїв з електрикою.

У випадку сильних морозів в Україні можливе істотне посилення графіків відключень електроенергії, особливо в обласних центрах. Фахівці зазначають, що при середньодобовій температурі близько -10°C можуть бути запроваджені тривалі перерви в подачі електрики — до 10-12 годин на добу. Тож важливо підготуватися до цієї ситуації заздалегідь.

Зокрема, фахівці Київської міської державної адміністрації (КМДА) рекомендують обзавестися запасами води та їжі. Важливо зберігати продукти, які не потребують холодильного зберігання та не вимагають електрики для приготування. Серед таких продуктів можуть бути:

Запаси води слід підготувати мінімум на три дні, враховуючи не тільки питну, але й технічну воду.

Важливо зазначити, що для однієї дорослої особи щоденна потреба у питній воді становить приблизно 3 літри, включаючи рідину, отриману з їжі. Крім того, для технічних потреб, таких як гігієна та приготування їжі, необхідно близько 10-12 літрів води.

Які ще речі слід заготовити?

Однак, щоб пережити блекаут з максимальною зручністю, КМДА рекомендує підготувати кілька "додаткових" предметів. Зокрема:

Також необхідно подбати про пожежну безпеку. Зокрема, придбати домашній вогнегасник і тримати його поблизу місць, де запалюються свічки або використовується пальник.

Українці можуть залишитися без електропостачання на термін до 12 годин на добу.

Зі свого боку, голова Ради Української асоціації відновлюваної енергетики Станіслав Ігнатьєв зазначив: в умовах зниження температури зростає споживання електроенергії, що створює додаткове навантаження на мережу. А тому в разі зниження середньодобової температури до -10°C, мешканці Києва та інших великих міст можуть залишатися без електропостачання до 10-12 годин на добу.

"В обласних центрах, зокрема в Києві, Харкові, Одесі та Львові, можливе введення тривалих відключень електрики. Вони можуть тривати від 10 до 12 годин на добу", - повідомив експерт.

Крім того, він підкреслив, що у випадку нових атак Росії на електроенергетичні об'єкти, ситуація в енергосистемі може досягти критичного рівня. Адже, зокрема:

Експерти DiXi Group вже раніше зазначали, що в зимовий період 2024-25 років можуть виникнути три можливі сценарії, пов'язані з відключеннями електропостачання. Зокрема:

За ним, в енергосистемі очікується дефіцит до 2 ГВт через сезонне зростання попиту. При цьому вирішальним фактором стане обмежений імпорт електроенергії з Європи через внутрішній високий попит.

Проте, відновлення виробництва теплової енергії або підвищення обсягів генерації на гідроелектростанціях здатні знизити дефіцит. Тим не менш, для належного функціонування енергосистеми можуть бути необхідні графіки погодинних відключень — вечорами можливі тимчасові відключення тривалістю 3-4 години.

Як пояснюють експерти, сильні морози можуть збільшити споживання електроенергії, що спричинить дефіцит в 3,4 ГВт. При цьому у разі відсутності імпорту або за нестабільної роботи відновленої генерації дефіцит збільшиться до 5 ГВт.

У цих обставинах, як зазначається, неминуче виникне потреба в запровадженні суворих графіків відключень, які будуть діяти навіть у нічний період.

Нові атаки на теплові електростанції можуть створити загрози для стабільності енергетичної системи. Хоча дефіцит електроенергії не досягне рівня, що спостерігається під час суворих морозів, енергосистема функціонуватиме на межі своїх можливостей.

Щоб уникнути навантаження, зазначається, доведеться застосовувати аварійні графіки відключень. При цьому погодинні відключення можуть стати звичними - особливо у вечірній час пікового попиту. Водночас у разі продовження атак аварійні графіки відключень стануть неминучими.

"У більшості сценаріїв (перший та третій) у години мінімального навантаження ми можемо уникнути дефіциту, якщо буде імпорт. Однак при морозах мінус 10-15 градусів дефіцит можливий навіть уночі", - резюмували фахівці.

Як зазначало OBOZ.UA, за інформацією заступника міністра енергетики України Миколи Колесника, в Україні спостерігається поступове зменшення тривалості відключень електроенергії. Це пов'язано з проведенням ремонтних робіт. Однак небезпека обстрілів енергетичної інфраструктури з боку Росії залишається актуальною, тож виключити ймовірність повернення до суворих графіків не можна.

Читайте також