У Києві оренда однокімнатної квартири обходиться в 68% від середньомісячної зарплати, згідно з дослідженням, проведеним ЛУН і Work.ua.
У листопаді 2024 року середня вартість оренди однокімнатної квартири в столиці дорівнює 68% від середньої заробітної плати, що на 6% більше, ніж півроку тому. Ці дані отримані в результаті спільного дослідження доступності житла, проведеного ЛУН та Work.ua.
У анонсі підкреслюється, що новий спільний аналітичний інтерактивний проєкт проводить порівняння середніх заробітків у містах із медіанними показниками орендної плати за житло. Графічні матеріали доступні для всіх регіонів України, з урахуванням даних по кожному обласному центру для однокімнатних, двокімнатних і трикімнатних квартир.
Станом на листопад, витрати на оренду однокімнатної квартири в Києві становлять 68% від середньої зарплати, тоді як двокімнатна квартира обходиться в 100% (+11%), а трикімнатна – 166% (+7% у порівнянні з квітнем 2024 року). У Львові оренда однокімнатної квартири становитиме 80% (+6) середньої заробітної плати в регіоні, двокімнатної – 89% (+5%), а трикімнатної – 102% (+9%). В Одесі ситуація виглядає інакше: оренда однокімнатної квартири складає 43% (+8%), двокімнатної – 59% (+14%), а трикімнатної – 100% (+22%).
Максимальний рівень зафіксовано в Ужгороді, де він становить 87%, тоді як мінімальний спостерігається у Харкові з показником у 21% від зарплати.
Як зазначили в ЛУН, у мирний час нижчий відсоток цього показника свідчить про вищий рівень добробуту в певному місті. Однак під час війни низькі показники часто корелюють із загальним рівнем небезпеки (наприклад, у Харкові – 21%, у Миколаєві та Запоріжжі – 28%), що може пояснити, чому деякі люди не покидають свої домівки на користь безпечніших регіонів.
На противагу - вкрай високим цінам на оренду однокімнатних у порівняно безпечних Ужгороді (87%), Львові (80%), Івано-Франківську (70% від середньої зарплати), дані дослідження свідчать, що вартість оренди значно перевищує можливості людей її винаймати, зберігаючи свій добробут на належному рівні.
Згідно з даними аналітиків ЛУН, оптимальним стандартом у світі вважається, що витрати на житло не повинні перевищувати 30% від загального щомісячного доходу. У Західній Європі, зокрема, орендна плата в середньому коливається в межах 25-30% від доходу. Наприклад, у Німеччині середня заробітна плата становить €3,741, а витрати на оренду складають 27.6%, що забезпечує достатньо збалансовану ситуацію для більшості сімей. Питання збалансування орендних цін у великих містах Європи вирішують за допомогою різноманітних заходів. Серед них — встановлення обмежень на вартість оренди, що, в свою чергу, може призводити до зменшення кількості доступних пропозицій. Крім того, місцеві громади управляють своїм муніципальним житлом, пропонуючи його за пільговими цінами для певних категорій населення, а також впроваджують адресні субсидії і програми оренди з можливістю викупу.