Новини Івано-Франківська та області

Тенденція до енергетичної автономії: чому українці спокійно ставляться до можливих блекаутів

В Україні спостерігається швидкий підйом інтересу до енергозберігаючих технологій.

Ця зима в Україні має всі шанси стати найскладнішою з моменту початку повномасштабного вторгнення. З огляду на посилення атак на енергетичну інфраструктуру, існує ризик тривалих відключень електроенергії по всій країні. Енергетики закликають громадян до ощадливого використання ресурсів та рекомендують розглянути можливість впровадження альтернативних джерел енергії у своїх домівках. Більше деталей ви зможете дізнатися з сюжету журналістки "5 каналу" Аліни Оганезової у новинному випуску.

Уважно перевіряє дах житлового комплексу голова ОСББ одного з київських багатоповерхівок. Нещодавно тут були встановлені сонячні панелі, які стали одними з перших в столиці, реалізованих самими мешканцями. У разі відключень електрики, близько тисячі родин зможуть забезпечити свої домівки теплом і водою, сподівається голова правління.

"Завдяки встановленій сонячній електростанції, ми вже спостерігаємо, як все електричне обладнання в нашому будинку функціонує. Квартири не лише будуть теплими, але й забезпечать гарячу та холодну воду. Також забезпечимо освітлення в під'їздах. У під'їзді, де новий ліфт, він буде працювати навіть при відключеннях, якщо вони триватимуть до 4 годин", - поділився інформацією голова правління житлового комплексу Валерій Пиндик.

Мешканці цього будинку підготувалися до зимового періоду, каже голова правління. І додає: у разі ж тривалих блекаутів будинок підживлюватиме генератор. Його придбали два роки тому.

"Ще у 2022 році ми придбали невеличкий генератор, який забезпечує енергією лише теплопункт. Завдяки цьому генератору нам вдалося пережити зиму 2022 року, і він наразі знаходиться в справному стані. Якщо ситуація стане критичною, ми знову використаємо генератор. На випадок надзвичайних обставин ми також закупили буржуйки. У кожному під’їзді є спеціальна кімната для обігріву, де ми зберігаємо дрова на три дні та буржуйку, яка дозволяє не тільки обігріти приміщення, але й приготувати їжу", - розповів Валерій.

У 2023 році Росія інтенсифікувала удари по енергетичній інфраструктурі України. Це сприяло значному збільшенню попиту на системи енергозбереження в країні, відзначають експерти у сфері енергетики. Все більше людей виявляють бажання стати енергетично незалежними.

"Це пристрій, що поєднує в собі інвертор та акумуляторну батарею, підключений до електромережі. Він здатний накопичувати електричну енергію під час її наявності в мережі та віддавати її, коли електрики немає. Хочу зазначити, що попит на такі рішення надзвичайно високий. Ми щоденно залучаємо велику кількість спеціалістів для реалізації та встановлення цих проєктів. Вважаю, що наступного року ми зможемо встановити від 30 до 35 мегават," - прокоментував генеральний директор енергетичної компанії Сергій Коваленко.

Ба більше, фахівці прогнозують: найближчі роки прагнення українців бути енергонезалежними зберігатиметься.

"В Україні спостерігається стійка тенденція до енергонезалежності, яка охоплює як приватних споживачів, так і бізнес-сектор. Я впевнений, що в найближчі три-п'ять років цей тренд залишиться актуальним, і ми можемо очікувати зростання попиту на різноманітні рішення, що забезпечують енергонезалежність та підвищену енергоефективність", - підкреслив Коваленко.

Внаслідок російських ударів по енергетичних об'єктах України український бізнес стикається з серйозними труднощами. У разі подальшого погіршення ситуації компанії можуть бути змушені зменшувати свої виробничі потужності.

Читайте також: "Значно складніше": у ДТЕК пояснили причину тривалих відключень електроенергії.

"Електрогенератор використовує понад 45 літрів дизельного пального щогодини, що робить цю електроенергію значно дорожчою в порівнянні зі звичайною, стандартною. За нашими підрахунками, вартість одного кіловата на годину перевищує звичайну в 5-6 разів. Саме тому ми прагнемо оптимізувати наші процеси. Ми хочемо зберегти високу якість наших десертів. Проте, якщо ситуація ускладниться, як це було влітку, я вважаю, що ми будемо змушені поступово зупинити виробництво деяких продуктів," - поділився думками співвласник кондитерських та пекарень Станіслав Завертайло.

Протягом років масштабного конфлікту Росія зруйнувала або завдала шкоди всім українським теплоелектростанціям та гідроелектростанціям. Після кожного обстрілу працівники енергетичного сектору разом із міжнародними партнерами намагаються відновити пошкоджені об'єкти, але зимові умови можуть суттєво ускладнити цю роботу.

"У разі, якщо зима виявиться холодною, споживання енергії може суттєво перевищити минулорічні показники. Торік пікове споживання становило 18 ГВт, а цього року, за прогнозами, якщо температура опуститься до -10°С або -15°С, ми можемо досягти 19 ГВт," - зазначила Олена Лапенко, генеральна менеджерка з енергетичної безпеки аналітичного центру Dixi Group.

Конфлікт суттєво ускладнює відновлення енергетичної інфраструктури в Україні. Проте фахівці висловлюють оптимізм і сподіваються, що в найближчі роки вдасться поступово модернізувати старі та зруйновані системи, замінивши їх на нові.

"До 2022 року ми вже стикалися з проблемою застарілої вугільної генерації, що вимагала термінових змін. Нам було необхідно збудувати нові, сучасні об'єкти, щоб підвищити їхню частку в енергетичному балансі. Наразі в нас вже є розроблені рішення для збільшення обсягу нової генерації. У перспективі трьох-чотирьох-п'яти років ми плануємо замінити знищене обладнання і поступово усунути старі, неефективні установки, які все ще функціонують в Україні," – підкреслила Лапенко.

Водночас, сонячні батареї все більше стають популярними на дахах приватних осель, навчальних закладів, медичних установ та інших публічних будівель. Окрім цього, західні партнери сприяють численним фінансовим ініціативам, спрямованим на перетворення енергетичної системи України в більш екологічну.

Друзі, не забудьте підписатися на "5 канал" у Telegram! Лише за хвилину ви будете в курсі всіх актуальних новин. Також слідкуйте за нами в WhatsApp. Для наших англомовних глядачів ми пропонуємо WhatsApp англійською мовою.

Читайте також