Новини Івано-Франківська та області

Суддя отримав 17 мільйонів гривень пенсії: як представники правосуддя стають мільйонерами завдяки Пенсійному фонду.

В Україні щонайменше п'ять суддів добилися перерахунку своїх пенсій за минулі роки, отримавши загалом понад 5 мільйонів гривень. Найбільшу суму отримав суддя з Києва, його виплата перевищила 17 мільйонів гривень.

Цю інформацію представлено в матеріалі OBOZ.UA. Міністерство соціальної політики надало перелік судових справ, в яких Пенсійний фонд України зазнав поразки перед елітними пенсіонерами, виплачуючи їм значні суми. Провівши аналіз документів, ми змогли виявити учасників зазначених справ.

Олег Оксененко, суддя Шостого апеляційного адміністративного суду, згідно з його декларацією, минулого року отримував щомісячну зарплату у розмірі 254,8 тисяч гривень. Ця значна сума є меншою за щомісячну пенсію (довічне утримання), яку Оксененко має право отримувати відповідно до рішення суду.

У суді вирішили, що пенсія судді апеляційного суду має сягати 268,3 тис. грн щомісяця. Це не найбільша пенсія в Україні, однак Оксененко все ж став рекордсменом за іншим показником. Пенсійний фонд за рішенням колеги Оксененка, судді Київського окружного адміністративного суду Андрія Балаклицького (помер у жовтні цього року), має сплатити пенсіонеру 17 млн 27 тис. грн (рішення набуло чинності 21 травня 2024 року). Стільки Оксененко отримає за те, що Пенсійний фонд виконав норму закону та обмежив розмір пенсії під час перерахунку. Київський окружний адмінсуд зобов'язав провести перерахунок ще раз, але вже без обмежень і заднім числом.

Суддя Верховного суду у відставці Станіслав Пекний декларацій уже давно не заповнює. У 2010-му він пішов у відставку, а 12 вересня минулого року набуло законної сили рішення судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Андрія Рибачука, згідно з яким Пенсійний фонд має заплатити Пекному 10 млн 654 тис. грн. Теж шляхом перерахунку пенсії заднім числом.

Ще один відставний суддя Верховного суду, Микола Цитович, отримав через суд 9,6 млн грн від Пенсійного фонду (цю постанову було ухвалено в кінці 2022 року). Його колишній колега, Микола Селіванов, виграв справу 27 лютого 2023 року на суму 9,1 млн грн у вигляді пенсії. Завершує список п'яти найбагатших пенсіонерів суддя Вищого господарського суду у відставці, Тамара Гоголь, яка виграла судовий позов на 9 млн грн, а рішення набуло чинності 7 березня 2024 року.

Згідно з чинним законом, судді у відставці отримують довічне грошове утримання з Пенсійного фонду. Фактично, це та сама пенсія, однак її розмір сягає 90% від зарплати на тій посаді, де працював пенсіонер. При чому зарплати рахують з усіма преміями та надбавками. Так, у рішенні на користь Олега Оксененка йдеться, що під час розрахунку пенсії в зарплату треба включати 129,5 тис. грн "надбавки за особливості проходження служби".

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, зарплати керівників держбанків прив'язали до курсу долара, і як виявилось вони можуть досягати мільйонних сум. Наприклад, оклад голови правління Укрексімбанку становить понад 1 мільйон гривень на місяць.

Читайте також