Новини Івано-Франківська та області

Життєві історії заступника генпрокурора та його сім'ї - hromadske

Сімейний клан мав удачу: батькові вдалося перевезти за кордон мільйон сто тисяч доларів, заховавши їх у автомобілі, і за це його не покарали.

Під час війни в Україні, з моменту початку повномасштабного вторгнення, близькі родичі заступника генерального прокурора Ігоря Мустеци стали власниками розкішної нерухомості та значно збільшили свої статки. Його батькові вдалося перевезти за кордон мільйон доларів і 100 тисяч євро, а його сестра отримала безкоштовну квартиру в столиці — елітне житло вартістю 8 мільйонів доларів їй подарував сусід, що стало справжньою удачею.

У Мустеци не зареєстровано жодної нерухомості, а також відсутні автомобілі.

Більш детально в цих умовах аналізувало hromadske.

Ігор Мустеца родом із Чернівців, магістр права та кандидат юридичних наук. Вже 23 роки працює в органах прокуратури. Під час Революції гідності був прокурором Шевченківського району Чернівців. Тоді, за даними ЗМІ, він оскаржував рішення місцевої ради на підтримку Євромайдану. Незважаючи на закон про люстрацію, Мустеца не був відсторонений, і його кар'єра продовжилася, і доволі успішно.

З 2020 року він займає позицію заступника генерального прокурора України. Як повідомляють медіа, призначення Мустеци на цю посаду стало можливим завдяки підтримці бізнесмена з Чернівців Іллі Павлюка, який був одним із керівників центрального штабу Володимира Зеленського під час виборів 2019 року.

На посаді заступника генерального прокурора Мустеца співпрацював із двома керівниками: Іриною Венедіктовою та Андрієм Костіним, а також ще двома виконуючими обов'язки генпрокурора. Колишній президент Петро Порошенко удостоїв Мустецу звання "Заслужений юрист України" та орденом "За заслуги" III ступеня.

Протягом більш ніж двадцяти років роботи в прокуратурі Ігор Мустеца не зумів придбати ані житлову нерухомість, ані автомобіль. З 2020 року він орендує квартиру площею 140 м² в престижному районі Новопечерських Липок, що в центрі Києва. Наразі оренда такого житла обходиться приблизно в 1800 доларів, що еквівалентно понад 75 000 гривень. Це складає рівно половину його місячної зарплати в Офісі генерального прокурора. Крім того, з минулого року він також отримує пенсію в розмірі 9,5 тисяч гривень щомісяця.

Дружина Ігоря Мустеци, Катерина, також не володіє власною нерухомістю. Вона користується автомобілем Volkswagen Touareg 2021 року, вартість якого становить близько 2 мільйонів гривень, і придбала його в кредит.

Зовсім інша фінансова ситуація у батьків заступника генерального прокурора, повідомляє hromadske. У кінці 2022 року його мати, Любов Мустеца, отримала у власність квартиру площею 202 м² в престижному житловому комплексі "Парус" у Чернівцях. Наразі в цьому будинку ціни на нерухомість стартують від 1000 доларів за м², тому вартість квартири Любові Мустеци становить не менше 200 000 доларів.

Пані Любов здійснила інвестицію в цю нерухомість ще в 2015 році. У той період вартість одного квадратного метра становила приблизно 10,5 тисяч гривень. Таким чином, за квартиру вона офіційно сплатила 2 мільйони 124 тисячі гривень, що за тодішнім курсом еквівалентно 101 тисячі доларів.

Цю квартиру використовує Ігор Мустеца разом із дружиною та дітьми з 2022 року. У тій же будівлі його мати володіє невеликим нежитловим приміщенням.

У травні 2023-го батько Ігоря Мустеци, Василь, придбав автомобіль MERCEDES-BENZ GLE 400D 2022 року випуску вартістю щонайменше 80 тисяч доларів.

У червні 2024 року чоловік придбав нерухомість у Чернівцях, площа якої становить 84 квадратних метри.

А в жовтні того ж року оформив на себе земельні ділянки та два таунхауси в чернівецькому ЖК Family Town, площею по 117 м² та загальною вартістю від 190 тисяч доларів. Чоловік, щоправда, ці котеджі не купував: він викупив паї для майбутнього будівництва. Так, один будинок йому обійшовся всього у 31 тисячу доларів.

Родина Мустеци проживає в Чернівцях, де всі близькі заступника генерального прокурора займаються бізнесом.

Зокрема, матір заступника Генерального прокурора Любові Мустець займається роздрібною торгівлею на ринках та з лотків з 2008 року. Протягом 2021-2024 років жінка отримувала близько 1 мільйона гривень щорічно, що підтверджується її податковими деклараціями. Вона працює як фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування, тому з вказаних нею доходів слід вирахувати податки та витрати на ведення торгівлі.

Її перший ФОП, що дав змогу створити кафе, існував лише чотири місяці. Протягом 2006-2014 років жінка була співвласницею підприємства "Технопласт Буковина", яке в перший рік діяльності заробило до 20 тисяч гривень, але у наступні роки не отримало жодного прибутку.

З 2007-го жінка володіє будинком у Чернівцях, де зареєстровані як ФОПи вона сама та її чоловік -- Василь Мустеца.

Батько заступника Генерального прокурора Василь Мустеца є фізичною особою-підприємцем з 2017 року, проте його основна діяльність пов'язана з будівельною сферою, а не з торгівлею. У 2024 році він став одним із засновників будівельної компанії "В.Д.ГРУП КОЛОМИЯ", яка за рік зазнала збитків на майже 100 тисяч гривень.

Партнер по бізнесу Василя Мустеци -- івано-франківський підприємець Василь Кавлак. Останній заодно веде бізнес із дружиною голови Одеської ОДА Олега Кіпера -- Іриною. Вони вдвох будують найбільший в Україні апарт-готель на 800 номерів.

У Василя Мустеци були акції в кількох інших підприємствах. Протягом 2021-2024 років його прибутки як бізнесмена перевищували доходи його дружини. Якщо у 2021 році його річний дохід становив понад 1 мільйон гривень, то до 2024 року ця сума зросла до більше ніж 4,5 мільйона гривень.

У селі Шубранець Чернівецької області, де народився Василь Мустеца, його добре знають місцеві жителі. Вони згадують, що він займається бізнесом. Однак питання про те, чи вистачило б йому прибутків від торгівлі для утримання всього свого майна, виглядає дещо сумнівним.

Проте в біографії Василя Мустеци є непересічна подія. 26 березня 2022 року, на початку повномасштабного вторгнення, він виїхав у Румунію. Зробив це на автомобілі Toyota Land Cruiser через пункт пропуску Порубне -- Сірет. З собою чоловік вивіз 1 мільйон 100 тисяч доларів і 100 тисяч євро, не задекларувавши готівку. Того ж дня Василь Мустеца повернувся в Україну. Проте, про недекларування коштів довідалася митниця, і батька заступника генпрокурора оштрафували на 1700 гривень. Але він оскаржив цей штраф у суді.

У зв'язку зі збігом обставин, у своїй декларації за 2022 рік заступник генерального прокурора Ігор Мустеца вказав новий банківський рахунок своєї дружини, відкритий у Румунії. З того часу він щорічно включає цю інформацію до декларації. На рахунку знаходиться всього 15 тисяч євро, проте вибір країни та дата відкриття рахунку дивним чином збігаються з подорожжю його батька.

Інші члени родини Мустеца - сестра Ігоря Мустеци Наталія Антонюк та її чоловік Володимир Антонюк мають родинний бізнес у Чернівцях -- торгують рибою. Наталія займається торгівлею з лютого 2022 року, тоді жінка зареєструвала ФОП. Її чоловік продає рибу останні 15 років. Зараз у подружжя три рибні кіоски в Чернівцях.

Продажем риби займається і дружина заступника генпрокурора Катерина Мустеца. Жінка ФОП уже 10 років. Перші 6 років вона заробляла від 28 до 47 тисяч гривень на місяць. Та коли чоловік отримав посаду в Києві, її справи теж пішли вгору. У 2021 році доходи Катерини Мустеци виросли до понад 1 мільйона грн. Потім вона пішла в декретну відпустку, а повернувшись у 2024-му до продажу риби, заробила вже вп'ятеро більше. Проте власну точку в торгівельному павільйоні Катерина Мустеца орендує лише з 2024-го. До цього ані власної точки, ані офіційної оренди не було.

Щоб розібратися, скільки насправді можна заробити на рибі, ми отримали податкові декларації Наталії та Володимира Антонюків. І сестра заступника генпрокурора, і її чоловік -- ФОПи на спрощеній системі оподаткування. Це означає, що вони вказують загальні річні доходи, а не чисті прибутки.

За 2024 рік Володимир Антонюк як підприємець задекларував 5,5 мільйона гривень доходів. Наталія -- 985 тисяч. Тобто загальний тогорічний оборот їхньої родинної мережі магазинів -- 6,5 мільйона гривень. Це всього на 1,5 мільйона більше, ніж у дружини заступника генпрокурора з орендою однієї точки в торговому павільйоні.

Місячні доходи мережі, що складається з трьох торгових точок, становлять приблизно 540 тисяч гривень, що еквівалентно 180 тисячам гривень з кожного магазину. Це не є прибутком, а загальним обігом. У цю суму включені витрати на собівартість продукції, орендну плату, заробітну плату працівників, комунальні послуги, логістику та інші витрати. Ми звернулися до власників подібних бізнесів та експертів, щоб дізнатися, яку частину цих коштів можна вважати чистим прибутком.

"Продавці у їхніх магазинах можуть працювати як наймані спеціалісти або ж як підприємці-фізичні особи. Кожен працівник обійдеться в 1760 гривень на місяць, що включає єдиний соціальний внесок для себе та реалізатора. Додатково потрібно враховувати витрати на транспорт, інтернет та касове обладнання, з якого ми сплачуємо 1,5% від кожної проведеної угоди. У цю ж суму входить і вартість закупленої продукції. У магазинах постійно виникають поломки, тому необхідно також враховувати амортизаційні витрати на обладнання тощо", -- зазначив під час бесіди з журналістами власник аналогічної мережі рибних магазинів. Таким чином, фактичний прибуток одного магазину може становити від 40 до 80 тисяч гривень (1-2 тисячі доларів) щомісячно.

Після початку масштабного вторгнення сестра заступника генерального прокурора разом із чоловіком придбали два автомобілі: VOLKSWAGEN TOUAREG 2024 року випуску та HYUNDAI ENCINO 2021 року. Загальна вартість покупок склала приблизно 100 тисяч доларів.

У жовтні 2022 року Наталія Антонюк придбала квартиру площею 118 м² у київському житловому комплексі "Французький квартал-2". Наразі подібні квартири без ремонту оцінюються в 320 тисяч доларів, а з ремонтом – починаючи від 445 тисяч.

Проте Наталія Антонюк не є покупцем цієї квартири. Влітку 2020 року 73-річний пенсіонер Давид Вайнштейн придбав квартиру в комплексі "Французький квартал-2" у інвестиційного фонду "Хантер", який пов'язаний з оточенням забороненого лідера ОПЗЖ Юрія Бойка. Незважаючи на те, що пенсіонер не володіє жодним бізнесом, він витратив понад 2,5 мільйона гривень (близько 94 тисяч доларів за тодішнім курсом) на цю нерухомість. Ринкова вартість квартири, за оцінками, становила близько 190 тисяч доларів, що більш ніж удвічі перевищує суму, яку він офіційно сплатив.

У вересні 2022 року Вайнштейн подарував цю квартиру сестрі заступника генпрокурора Наталії Антонюк. Вартість подарунка в договорі дарування оцінювалася вже у 8 мільйонів гривень.

Цікаво, що Давид Вайнштейн, який має офіційну реєстрацію, проживає в селі Шубранець, де також мешкає батько заступника генерального прокурора. Він живе буквально в сусідньому будинку з їхнім "сімейним гніздом".

Крім того, Вайнштейн володіє ще однією квартирою в тому ж житловому комплексі "Парус" у Чернівцях, де у 2022 році нерухомість придбала мати заступника генерального прокурора Любов Мустеца. Проте площа його квартири становить 53 квадратних метри.

Протягом кількох днів журналісти hromadske намагалися зв'язатися з самим Мустеці та його близькими, щоб з'ясувати деталі його доходів і витрат. Проте жоден з них не відповів на дзвінки. У той же час, в офісі генерального прокурора відмовилися надавати коментарі щодо джерел фінансування, зазначивши, що це є приватною інформацією, а не для публічного обговорення.

Читайте також