Новини Івано-Франківська та області

Скандальний дрон "Генерал Черешня": надмірні ціни та спонсорство закупівель за сприяння Арсена Жумаділова.

Великомасштабний конфлікт між Україною та Росією, що триває вже близько 3,5 років, суттєво підвищив прибутки багатьох виробників озброєння, особливо в сегменті безпілотних літальних апаратів. Тому ще більш вражаючим виглядає поява нового учасника на ринку, який, за інформацією ЗМІ, зміг збільшити обсяги замовлень у десять разів – до 4,5 мільярдів гривень всього за півроку.

Суперечливий дрон "Генерал Черешня": завищена вартість та просування угод за підтримки Арсена Жумаділова.

"Коментарі" вирішили дослідити причини виникнення скандалу навколо українського безпілотника "Генерал Черешня", а також виявити можливі "темні сторони" в діяльності компанії.

Безпілотні авіаційні системи "Генерал Черешня" виділяються серед багатьох інших українських дронів своєю оригінальною назвою. Як пояснив представник компанії-виробника, дрон отримав ім'я на честь одного з адміністраторів запорізького Telegram-каналу "Гнила черешня", який обрав собі позивний "Генерал Черешня". Перший раз новий безпілотник був використаний на фронті під час бойових дій у Донецькій області в листопаді 2023 року.

Відтоді лінійка безпілотних літальних апаратів значно розширилася, включаючи щонайменше чотири моделі: Черешня-7, 8, 9 та 10. Остання з них має можливість залишатися в повітрі до 15 хвилин, пролетіти на відстань до 25 км та перевозити корисне навантаження вагою до 3,5 кг. Діапазон зв'язку складає до 9 км, а ціна варіюється від 420 до 890 доларів (17 400 - 37 020 гривень). Особливістю 10-ї моделі Генерала є можливість її використання в якості зенітного засобу для знищення російських розвідувальних дронів.

Виробник періодично демонструє можливості своїх безпілотників для протиповітряної оборони, підкреслюючи, що їх експлуатують настільки секретні підрозділи, що навіть їх назва залишається під грифом таємності. Як зазначає представник компанії, ці дрони, які коштують приблизно 1000 доларів, допомагають економити на дорогих і дефіцитних боєприпасах для зенітно-ракетних систем ППО.

Але все ж таки, чому такі корисні та необхідні (виробників зенітних дронів в Україні вкрай небагато) БПЛА опинилися в епіцентрі скандалу, який має всі шанси перерости в корупційний?

Нещодавно "Генерал Черешня" став об'єктом уваги кількох медіа-ресурсів, які повідомляють про значне зростання закупівель дронів за державний рахунок. Якщо у 2024 році ця сума становила 400 млн грн, то за перші шість місяців 2025 року вона зросла до 4,5 млрд грн.

Видання "Наші гроші" зазначає, що немає об'єктивних підстав для такого підвищеного інтересу до цього конкретного дрону. У рамках програми "Армія дронів. бонус" підрозділи Збройних Сил України мають можливість замовляти необхідні їм моделі дронів за успішне виконання завдань, але "Генерал Черешня" не входить до цього списку. Це свідчить про те, що його бойова ефективність не є настільки високою, щоб збільшувати замовлення для ЗСУ в десять разів у порівнянні з минулим роком. Тим не менш, Міністерство оборони України через Агентство оборонних закупівель збільшило обсяги замовлень з 400 мільйонів до 4,5 мільярдів гривень.

В мережі можна зустріти дані про те, що дрони складаються на 65% з китайських компонентів і часто потребують доопрацювання вже після отримання. Фронтові підрозділи змушені за власний кошт перепрошивати електронні системи, а також налаштовувати частоти та управлінські параметри. Водночас, на придбання таких дронів держава, як стверджується, витратила 1,6 млрд грн у період з 2023 по 2025 роки.

Зауважимо, що виробником БПЛА "Генерал Черешня" є ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем" (сфера діяльності - виробництво повітряних та космічних літальних апаратів, статутний фонд - 54 млн 424 тис. грн) та згідно з даними аналітичної системи YouControl у ході бюджетних тендерів компанія отримала замовлень на суму 8 млн. грн. При цьому левова частка - 104,2 млн грн., припадають на тендери, виграні вже у 2025-му році.

Варто зазначити, що у відкритих джерелах немає жодних тендерів, які б стосувалися саме Агентства оборонних закупівель Міністерства оборони України, що стосуються замовлення "Генерала Черешні" для потреб оборонного відомства. Крім того, Міноборони дозволило використання "Генерала Черешні" у Силах оборони України лише у квітні 2025 року.

Першою установою, яка скористалася бюджетними коштами для придбання "Генерала Черешні-7", стала Чорнобаївська сільська рада. У грудні 2023 року вона закупила 70 безпілотників на загальну суму 1 мільйон 358 тисяч гривень. Цей тендер навіть викликав подачу скарги до Вищого антикорупційного суду України, де розглядалася заява про бездіяльність Національного антикорупційного бюро. Справу стосувалася підозра у завищенні вартості дронів – середня ціна кожного комплекту становила 19 400 гривень, але судді відмовилися прийняти скаргу до розгляду.

Зазначимо, що на платформі українських постачальників військового обладнання "Генерала Черешня-7" його вартість становить 17 500 гривень. Це сталося через 1,5 року після покупки в Чорнобаївці, і ціна не включає знижку, яку можуть запропонувати при замовленні 20 дронів. Проте, в той час, коли інших постачальників дронів не існувало, була сплачена необхідна ціна за один дрон.

Згідно з оприлюдненою інформацією, ключовим замовником "Генерала Черешні" на бюджетні кошти є Управління оборонної роботи Запорізької обласної державної адміністрації. У травні 2025 року в рамках одного з тендерів ОДА придбала 2800 дронів у трьох лотах на суму 74 мільйони 60 тисяч гривень, знову ж таки без жодної конкуренції.

Судячи із загальної суми, "Генерал Черешня" обійшовся покупцеві в середньому в 26 450 гривень, при цьому за технічними вимогами - корисним навантаженням в 1,2 і 2,7 кг, можуть поставлятися моделі дрону 7, 9 і 10. Зауважимо, що вартість цих моделей виробник ставить від 17 500 до 21 500 гривень та 37 000 гривень для "Генерала Черешня-10" у варіанті дрона-перехоплювача. Усього з початку 2025 року Управління оборонної роботи Запорізької обласної державної адміністрації купив дронів "Генерал Черешня" на 100,2 млн. грн. із загальної суми закупівель у 104,2 млн грн.

Як уже говорилося вище, виробником БПЛА "Генерал Черешня" є ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем", а його власником виступає екс-депутат Запорізької обласної ради Ярослав Гришин. Щоправда, так було не завжди - до листопада 2023 року власником компанії був уродженець Запоріжжя Володимир Голіщев, який продав компанію землякові - Олександру Русанову. Останній передав 50% компанії у власність Ярослава Гришина в січні 2024-го, а в травні продав і 50%, що залишилися, але залишився директором компанії.

У такій історії немає нічого дивного, адже за даними запорізьких ЗМІ Олександр Русаков є братом Сергія Русакова, адвоката з Дніпрорудного Запорізької області та партнера Ярослава Гришина у його юридичній фірмі.

Сам Ярослав Гришин, до речі, людина в рідному Запоріжжі дуже відома, і не завжди ця популярність має позитивний відтінок.

Існує інформація про те, що адвокат Гришин активно має зв'язки з етнічним вірменським організованим злочинним угрупуванням "Арташі" або "Вірменою", яке діяло в Запоріжжі ще за часів президентства Віктора Януковича. Вважається, що його очолює місцевий підприємець Арташес Саргсян, який у 2017 році пережив спробу вбивства.

Варто зазначити, що публічним обличчям ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем" виступав директор зі стратегічних комунікацій та співзасновник компанії, мешканець Запоріжжя Рудольф Акопян. 10 червня 2024 року на нього міг бути скоєний замах диверсантами з ФСБ, проте його вдалося попередити завдяки зусиллям правоохоронців Запорізької області. Раніше, у 2018 році, він обіймав посаду заступника тодішнього голови Запорізької обласної державної адміністрації Костянтина Бриля, будучи віце-президентом "Союзу вірмен у Запорізькій області".

Цікаво, що головою Спілки вірмен у Запорізькій області є Арташес Саргсян, той самий, якому приписують керівництво ОЗУ "Арташі" або "Вірмени", що діє в Запоріжжі. Саме ОЗУ "Вірмени" може стати справжнім інвестором ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем", оскільки десятків мільйонів гривень, необхідних на запуск виробництва, у самого Ярослава Гришина начебто немає.

Повертаючись до власника ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем", зазначимо, що сам він активно займався політикою - вступив до партії "УКРОП", яка пов'язується з Ігорем Коломойським, очолив Запорізьку обласну організацію партії і від неї пройшов до облради.

Проте в 2018 році Гришин опинився у центрі уваги через автомобільну аварію, внаслідок якої загинув пішохід. А вже в серпні 2019 року прокурор області особисто оголосив про підозру під час сесії обласної ради.

Одночасно в травні 2020 року всі обвинувачення проти Ярослава Гришина були зняті - прокуратура вирішила закрити справу. На той момент Гришин вже обіймав посаду помічника народного депутата України від "Слуги народу" Богдана Яременка, що могло суттєво вплинути на рішення.

Згідно з останньою декларацією, поданою Ярославом Гришиним, у 2021 році його готівкові активи становили 7 мільйонів гривень, а також по 70 тисяч доларів і євро. У 2020 році його доходи оцінювалися приблизно в 7,5 мільйона гривень. Виходячи з цього, якщо за період з 2021 по 2023 роки він не отримав принаймні 30-35 мільйонів гривень, то навряд чи міг би здійснити інвестиції в ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем".

"Наші Гроші" зазначають, що основну роль в обсягах закупівель дронів "Генерал Черешня" відіграє керівник агентства оборонних закупівель МО України Арсен Жумадилов, ставлення до якого у Ярослава Гришина дуже позитивне. Так, у своїх блогах для "Української правди" він активно виступав проти Агентства оборонних закупівель при Марині Безруковій та підтримував діяльність агентства після того, як у ході апаратної боротьби за участю екс-голови НМБУ Артема Ситника Агентство очолив Арсен Жумадилов.

Інший ланцюжок зв'язку Ярослава Гришина та Арсена Жумадилова - адвокат Станіслав Гришин, рідний брат власника ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем", який представляв "Державний оператор тилу" до його злиття з Агентством оборонних закупівель.

HR-директор "Центру досліджень безпілотних систем" Андрій Лавринович до 2025 року обіймав посаду начальника кадрового менеджменту та документообігу в "Державному операторі тилу", де керівником був Арсен Жумадилов.

Цікаво, що в Агентстві оборонних закупівель, як у відповідях для статті "Наші гроші", так і на сторінці в соцмережах видання заявили, що покупки "Генерала Черешні" почалися у листопаді 2024-го, тобто визнали їх закупівлі до схвалення МО України. При цьому вони не пояснили, чи насправді відповідають заявлені контракти на БПЛА на 400 млн грн. 2024-го та 4,5 млрд. грн. поточного року, зазначивши, що ця інформація не підлягає розголошенню.

Як писали "Коментарі" , Арсен Жумадилов може приймати рішення, які ведуть до блокування постачання боєприпасів на фронт.

Читайте також