Шостий день акцій протесту: незважаючи на подання законопроєкту, активісти знову зібралися в Києві поблизу театру Франка. Фото
Неділя, 27 липня, відзначилася шостим днем протестів біля театру імені Івана Франка в Києві, де активісти виступали проти закону №12414. Цей закон загрожує незалежності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Як і раніше, учасники акції, хоча їх було помітно менше, тримали в руках плакати та виголошували різноманітні гасла.
Як повідомляє OBOZ.UA, кілька десятків людей зібралися у центрі столиці, звідки видно Офіс президента, із закликами скасувати ухвалений парламентом закон, який вже підписав глава держави Володимир Зеленський. Раніше вони вимагали зробити це так само оперативно, як і було його "протягнуто", а тепер ще й збільшили перелік вимог, серед яких - призначити голову Бюро економічної безпеки (БЕБ) та розпочати реформу Митної служби.
Протестні акції тривають вже шостий день без перерви.
На плакатах учасники акції висловили свої думки та заклики:
На газоні лежало чимало картонок, на яких деякі учасники акції створювали нові гасла.
Крім цього, демонстрантів обурює, що народні депутати пішли на парламентські канікули і можуть не зібратися найближчим часом для виправлення помилок: "Мені 11 і я заслуговую на канікули, а ВРУ - ні!", "На війні немає канікул". Попередньо, парламентарі можуть зібратися 31 липня задля голосування за президентський законопроєкт.
Глава держави представив альтернативний законопроєкт на заміну суперечливому.
Незважаючи на те, що Зеленський представив новий законопроєкт №13533, метою якого є відновлення основних функцій антикорупційних установ, протестувальники продовжують перебувати на площі. Активісти вважають, що громадський тиск залишається важливим до моменту остаточного прийняття оновленої версії закону.
23 липня глава держави анонсував підготовку змін до законодавства, які були узгоджені з керівництвом НАБУ, САП та правоохоронними органами. Вже наступного дня цей проект документа був зареєстрований у Верховній Раді як президентський законопроєкт.
Що стало причиною протестів
22 липня Верховна Рада організувала позачергову сесію, під час якої одним із пунктів порядку денного став суперечливий законопроєкт №12414. Цей документ був внесений до порядку денного за пропозицією Комітету з правоохоронної діяльності, а порівняльну таблицю з оновленнями оприлюднили лише за кілька хвилин до голосування.
Законопроєкт, що мав на меті адаптувати кримінальний процес до воєнних умов та покращити розслідування справ про зниклих безвісти, зазнав суттєвих змін перед другим читанням. Зокрема, депутат Максим Бужанський запропонував ряд правок, які не відповідали тематиці документа і були внесені з порушенням регламентних норм Верховної Ради України.
Правки фактично підпорядковували НАБУ і САП Генеральному прокурору, який отримав повноваження передавати справи іншим органам, давати обов'язкові вказівки детективам, закривати справи проти топпосадовців та впливати на діяльність прокурорів САП. Це викликало різку критику, адже така редакція підриває незалежність ключових антикорупційних структур, створених після Революції гідності.
У свою чергу, НАБУ та САП ще до голосування відкрито звернулися до депутатів з проханням не підтримувати цей документ у його поточній формі. Вони висловили занепокоєння, що таке рішення може поставити під сумнів незалежність їхньої роботи, яка була сформована з 2015 року. Після голосування директор НАБУ Семен Кривонос на пресконференції також закликав президента Зеленського накласти вето на закон. Він підкреслив, що в разі підписання документа агенція разом із партнерами боротиметься за відновлення своєї незалежності.
Незважаючи на протести народних обранців від "Голосу" та "Європейської солідарності", які вимагали зняти законопроект з порядку денного через порушення процедур, спікер Руслан Стефанчук не виніс ці пропозиції на голосування. У відповідь "Голос" намагався заблокувати трибуну, тоді як "ЄС" ініціювала процедуру відсторонення Стефанчука, але їм не вдалося зібрати достатню кількість голосів для цього.
Врешті-решт, парламент схвалив 11 важливих поправок і остаточно прийняв законопроєкт, отримавши 263 голоси. Фракція "Слуга народу" забезпечила необхідну більшість, також підтримали ініціативу "Батьківщина", депутатські групи, деякі члени "Європейської солідарності" та кілька народних депутатів з "Голосу", серед яких була Таміла Ташева.
Слідом за голосуванням Бужанський виступив з ініціативою доручити спікеру терміново підписати закон, що знайшло підтримку у 243 депутатів. Незабаром Стефанчук справді підписав цей документ і передав його на підпис президенту.
Депутат Ярослав Железняк від фракції "Голос" намагався перешкодити підписанню закону, ініціювавши відповідну постанову. Проте, згідно з інформацією щодо законопроєкту, спікер проігнорував цю ініціативу і передав документ президенту. У ряді українських міст, зокрема в Києві, Львові, Дніпрі, Одесі, Тернополі, Луцьку, Полтаві та Івано-Франківську, відбулися мирні акції протесту. Проте ввечері президент Зеленський все ж підписав цей закон. Документ був швидко опублікований у газеті "Голос України" і набрав чинності 23 липня.
Окрім того, 24 липня 48 парламентаріїв подали законопроект №13531, що має на меті скасування всіх норм, які передбачали закриття НАБУ та САП.
Згідно з інформацією, наданою OBOZ.UA, законопроєкт було представлене наступного дня після того, як Служба безпеки України здійснила обшуки у детективів антикорупційних установ і оголосила про виявлення впливу російських агентів у НАБУ. Аналітики та правозахисники вважають, що це могло стати підставою для підриву інституційної незалежності антикорупційних структур.