Новини Івано-Франківська та області

Освітня галузь в Україні вже другий рік підряд стикається з істотним браком фахівців. Державний центр зайнятості озвучив основні причини цього явища.

У 2024 році найбільший дефіцит кадрів в Україні був у сфері освіти. Станом на січень 2025 року у цій сфері знову спостерігається найбільш відчутний дефіцит кадрів.

Цю інформацію озвучили в інтерв'ю Радіо Свобода представники Державного центру зайнятості. В установі наголосили, що минулого року виникла потреба в приблизно 25 тисячах працівників. Однак у січні 2025 року йдеться про нестачу 1,5 тисячі осіб, серед яких 800 вакансій стосується сфери дошкільної освіти.

На другому місці минулого року опинилася переробна промисловість, де спостерігався дефіцит у дев'ять тисяч вакансій. На третьому - сфера розміщення і харчування із трьома тисячами осіб.

У Держстаті пояснили, що головними причинами браку кадрів є скорочення пропозиції робочої сили внаслідок воєнних дій, міграції населення, призову чоловіків та жінок на військову службу. Крім того, економічна ситуація у країні загострила проблему безробіття.

"У багатьох професійних сферах спостерігається значний брак кадрів, при цьому ті, хто шукає роботу, часто не мають необхідних навичок та компетенцій. Додатково, призов чоловіків на військову службу ускладнює заповнення вакансій, які традиційно займали чоловіки. Якщо до початку війни жінки становили 55% серед безробітних, то наразі цей показник зріс до 81%," - зазначив заступник директора Державного центру зайнятості Станіслав Павленко.

Станом на 22 лютого 2025 року на платформі для пошуку роботи Work.ua було опубліковано 1748 вакансій для вчителів. За інформацією ресурсу, середня заробітна плата для вчителів початкових класів, а також для викладачів української мови та математики складає 17500 грн. Вчителі англійської мови та біології отримують в середньому 22500 грн, тоді як викладачі хімії та фізкультури заробляють близько 25000 грн. Водночас, зарплата вчителів історії та інформатики становить 14500 грн та 11000 грн відповідно.

На платформі "Єдиний портал вакансій", що інтегрує інформацію з Державної служби зайнятості та шести провідних українських сайтів з пошуку роботи, було опубліковано 217 тисяч пропозицій роботи у різних професійних сферах.

Як повідомлялося на OBOZ.UA, нестача молодих викладачів відзначається не лише в Україні, а й у провідних країнах Європи. Наприклад, в Естонії за останнє десятиріччя було підготовлено всього 13 вчителів фізики. Дослідження виявило, що найбільш серйозними проблемами, з якими стикаються педагоги у своїй діяльності, є невисокі зарплати та професійне вигорання.

Читайте також