Сергій Жадан у Франківську обговорював ненасильницькі методи опору та презентував свою прозу (ФОТО)
23 листопада, в мистецькому просторі Підземний перехід "Ваґабундо" український письменник, поет, музикант, штаб-сержант ЗСУ Сергій Жадан провів зустріч на тему: "Культура в час війни", повідомляє Репортер.
На зустрічі Сергій Жадан висловлював свої думки щодо ненасильницьких форм опору під час війни, підкреслюючи, що абсолютно не поділяє точку зору, що культура в нинішній час є другорядною.
Культура є, передусім, потужною зброєю: психологічною та емоційною. Тому не має значення, де людина проживає — в прифронтовому Слов'янську чи в більш спокійному Франківську. Найголовніше — зберігати психологічну й емоційну рівновагу, яку забезпечують наше культурне виховання та культурне середовище. Сьогодні існує великий інтерес до книг, театральних вистав, кіно... І не варто цього соромитися. Нещодавно з'явилася думка, що концерти призначені для тих, хто ухиляється від реальності, а кінопокази — для тих, хто не бажає обговорювати війну. Але я вважаю, що це серйозна помилка. Адже на концерти приходить багато військових, ветеранів та їхніх родин. І зневажати їхні культурні потреби було б неправильно, — висловлює свою думку Сергій Жадан.
У ході бесіди автор підніс ряд важливих тем, зокрема, актуальність мови та культури, способи вшанування пам'яті загиблих військових і цивільних осіб, а також ситуацію з культурним життям у Харкові та інших містах, де наразі тривають бойові дії.
Сьогодні в Харкові спостерігається повна криза в сфері культури. Культурне життя міста, на жаль, практично зупинилося. Театри закриті, бібліотеки не працюють, а концерти відбуваються надзвичайно рідко. Лише кілька місць залишилися, де можна з певним рівнем безпеки проводити культурні заходи. Мешканці Харкова намагаються скористатися цими можливостями, адже наше місто славиться своєю культурною спадщиною, і цього дуже не вистачає. У містах, які знаходяться безпосередньо на лінії фронту, ситуація ще гірша — культурних подій практично немає. Водночас важливо зазначити, що культура отримала новий волонтерський вимір: майже всі культурні ініціативи, які відбуваються, мають благодійний характер. Це надзвичайно важливо, адже дозволяє підтримати своїх співгромадян, — зазначає письменник.
Після розмови Сергій Жадан прочитав одне з оповідань своєї книги "Арабески".
На зустрічі він також поділився інформацією про те, що найближчим часом в Івано-Франківську розпочне свою діяльність навчальний центр 13-ї бригади Національної гвардії України під назвою "Хартія". В даний момент бійці цієї бригади беруть участь у боях на північній території Харківської області.
Цього разу я приїхав до вас не як письменник, а як військовий 13 бригади "Хартія". Для нас це дуже важливе представництво і відповідальний крок. Буде база підготовки наших рекрутів і солдатів. Тож, ми приїхали разом з Вахтангом Кіпіані (Вахтанг Кіпіані - український історик, журналіст, військовий - ред.) до Івано-Франківська, аби поспілкуватись з місцевою громадою, бізнес спільнотою Франківщини і вашою владою, і налагодити ось ці потрібні містки й контакти, щоб наша бригада мала тут представництво і почала працювати вже найближчим часом", - говорить Жадан.
Незважаючи на труднощі, пов'язані з війною, Жадан не припиняє свою творчість. Нещодавно він випустив нову збірку оповідань, присвячену Харкову, а також займається музичними проектами. Свій останній альбом "Семафори" композитор присвятив людям, які були змушені покинути свої домівки.