Для залучення інвестицій у Франківську в межах проєкту буде проведено аналіз бізнес-потенціалу.

Івано-Франківська область стала однією з учасниць транскордонного проєкту з розвитку бізнесу.
Разом із Закарпаттям, а також двома угорськими та румунськими областями, на Прикарпатті мають намір з'єднати бізнес-ініціативи і зміцнити економічний потенціал регіону, повідомляє видання Репортер.
У Прикарпатському регіоні реалізується транснаціональний проєкт "BusinessBridge: Співпраця в бізнесі для розвитку прикордонних територій". Цей проєкт є частиною програми Interreg VI-A NEXT, що охоплює Угорщину, Словаччину, Румунію та Україну, і здійснюється "Агенцією регіонального розвитку Івано-Франківщини".
Наша агенція активно відновила свою діяльність минулого року, - розповідає її керівниця Тетяна Збирак. - Ми мали ідею - визначити проблеми у бізнесі нашого регіону, зібрати наших підприємців і організувати обмін досвідом. Тому будемо об'єднувати бізнес, владу і громадськість, щоб принести користь регіону.
Проект розпочався в лютому поточного року і триватиме 18 місяців, до липня 2026 року. Угорщина представлена регіоном Саболч-Сатмар-Берег, а Румунію представляє місто Бая-Маре.
Вже понад два десятиліття наша програма активно сприяє розвитку прикордонних територій, - зазначила представниця транскордонної програми "Interreg Next" Оксана Шийчук. - Раніше підтримка бізнесу не була серед наших основних пріоритетів, але тепер виникла потреба в такій допомозі. Цей проєкт має велике значення, оскільки ми усвідомлюємо, в яких складних умовах опинилися прикордонні регіони. Це також усвідомлюють і наші європейські сусіди.
У рамках проєкту планують провести дослідження регіонів-учасників на бізнес-потенціал, влаштувати обмін досвідом між українськими, угорськими та румунськими колегами, а також проведуть два інвестиційні форуми в Івано-Франківську й Ужгороді. А завершать усе створенням інвестиційної платформи для залучення інвестицій.
Читайте: Майстерні та воркшопи. Як у центрі розробок "Поле" у Франківську втілюють ідеї у життя (ВІДЕО)
Всього Івано-Франківська область отримає на це від ЄС 85 тисяч євро у співфінансуванні з місцевим бюджетом - 10%. Загальний бюджет - понад 340 тисяч євро, з них понад 306 тисяч - від ЄС.
Метою дослідження є визначення найбільш пріоритетних секторів для економіки області, виявлення зацікавлених бізнесів та створення можливостей для їх співпраці з бізнесами прикордонних регіонів Румунії та Угорщини, залучення інвестицій, створення спільних підприємств.
Спочатку акцент буде зроблено на аналітичному дослідженні, яке ґрунтується на статистичних даних. У фокусі опиняться такі сфери, як політика, економіка, соціальні питання, технології, законодавство та екологія, що формують основу PESTLE-аналізу. Про це повідомила бізнес-експертка проєкту Галина Васильченко. Наступним етапом стане проведення детального опитування серед експертів, представників бізнесу з визначених секторів та керівників громад, де ці бізнеси функціонують. Серед опитаних можуть бути фахівці з Бізнес-асоціації Івано-Франківська, департаменту інвестиційної політики, ІТ-кластеру, Прикарпатського промислового кластеру, Прикарпатського еко-енергетичного кластеру та інших організацій.
Серед факторів, які оцінюватимуть у процесі дослідження, - стабільність дій влади, рівень корупції, стан ринку праці, логістика та інфраструктура, громадська активність, загальний стан довкілля, поводження з відходами тощо. Впливає також розвиток ІТ-компаній, законодавча база для регулювання бізнесу, наявність відновлювальних джерел енергії в регіоні.
На основі PESTLE-аналізу й опитування експертів проведуть SWOT-аналіз. Зокрема, орієнтуватимуться і на нову Стратегію Івано-Франківська, яка вже містить досить розгорнутий SWOT-аналіз. А далі - напрацювання рекомендацій.
"На основі цього ми плануємо створити мапу нашого регіону," - зазначила Галина Васильченко. - "Ймовірно, ми визначимо п'ять основних секторів, таких як агробізнес, ІТ, виробництво та інші. Аналіз тенденцій у розвитку цих галузей буде відображено на мапі. Нашим головним завданням є показати розташування компаній, що входять до кластерів, оскільки вони потребують додаткових інвестицій для подальшого зростання. Це все спрямовано на стимулювання бізнесу в Прикарпатті. Можливо, хтось із наших партнерів захоче інвестувати у бізнес у нашому регіоні. Або ж, можливо, підприємці з-за меж нашої країни виявлять інтерес до нашої мапи і захочуть розвивати свою діяльність тут."
Читайте: "Вони мають більш чутливе сприйняття навколишньої реальності". Як у Франківську допомагають пораненим військовим відновити жагу до життя.
Карта буде доступна для широкого загалу - для всіх, хто бажає дізнатися більше про інвестиційні можливості в цьому регіоні. Її презентація запланована наприкінці року.
Економічний потенціал Прикарпатського регіону буде оцінений на основі даних моніторингу. Проте, як зазначає Галина Васильченко, кожна громада вже має можливість визначити свої сильні та слабкі сторони і зосередитися на розвитку тих аспектів, які найбільше відповідають її потребам.
Наприклад, Калуш навряд чи можна вважати туристичним центром. Проте він має потенціал стати важливим вузлом для хімічної або видобувної галузі. Брошнів-Осада спеціалізується на деревообробці, Яремче відомий туризмом, а Городенка займається аграрною діяльністю. Це все свідчить про пріоритети цього регіону, - зазначає експертка.
Не менш значущим є розвиток індустріальних парків. Їх спеціалізація повинна відповідати тим пріоритетам, які регіон обере для себе як основні.
Ознайомтеся: Ігри та навчання. Як у Заболотівській громаді підтримують розвиток дітей з інвалідністю (ФОТО, ВІДЕО)
Також важливо зважати на специфіку нашого регіону та заходу України в цілому.
Агробізнес характеризується низькою доданою вартістю та вимагає значних земельних ресурсів, - зазначає Галина Васильченко. - Оскільки західні міста України невеликі, але щільно населена, нам слід зосередитися на розвитку в "висоту", а не в "ширину". Це означає, що потрібно інвестувати в інноваційні технології та галузі, які забезпечують високу додану вартість на обмеженому просторі. Ключовим є також розвиток IT-сектору та його інтеграція в пріоритетні виробничі сфери, що вже існують. Це дозволить підвищити додану вартість у агробізнесі, наприклад, через впровадження цифрового землеробства.
Незважаючи на війну, експерти вважають, що Івано-Франківська область має значний потенціал для залучення інвестицій, включаючи іноземні. Кожен бізнес завжди оцінює ризики, тому якщо забезпечити сприятливі умови, підприємці охоче прийдуть розвивати свої справи в Прикарпатті.
Автор: Ольга Романська
Проєкт здійснюється завдяки підтримці Європейського Союзу в контексті програми Interreg VI A NEXT для Угорщини, Словаччини, Румунії та України.
Цю статтю було створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Всі висловлені в ній думки та погляди є винятковою відповідальністю Агенції регіонального розвитку Івано-Франківської області і можуть не співпадати з офіційною позицією Європейського Союзу.