Руслан Марцінків: Сьогодні мова також є потужним знаряддям.
Нещодавно в Івано-Франківську успішно завершилися двомісячні курси української мови, які вже другий рік поспіль проводяться в місті. Цього разу сертифікати про завершення навчання отримали 59 слухачів, серед яких переважна більшість — це переселенці зі східних регіонів України. Міський голова Руслан Марцінків особисто вручив їм ці документи.
Слухачі отримували знання з української мови та покращували свої мовні вміння як в онлайн-форматі, так і під час особистих занять.
"Ми вчили їх основам грамотності, підкреслюючи важливість вільного спілкування українською мовою. Наша мета полягала в тому, щоб якомога більше взаємодіяти між собою..." – зазначила Ірина Антоняк, консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників.
"Я з великим задоволенням відвідала ці курси, вони справді стали для мене корисними. Завдяки вивченню мови я почала відчувати себе більш комфортно. На мою думку, російська мова не повинна звучати в нашій країні," -- поділилася своїми враженнями після закінчення мовних курсів переселенка з Луганщини Неллі Коваль.
А от переселенка з міста Марганця Нікопольського району Світлана Буртняк, колишня вчителька української мови та літератури, раніше теж підучувалася на цих мовних курсах.
"Здається, я мала б ідеально говорити українською. Але після приїзду в Івано-Франківськ я пішла на мовні курси. Ми з іншими ВПО там дуже здружились... І я помітила, що зараз набагато більше людей заговорило українською. Але є ще один момент: на українську швидше перейшли ті, хто все втратив і змушений починати життя з нуля...", -- так описала ситуацію в середовищі переселенців Світлана Буртняк, яка після мовних курсів записалася в мовні волонтери і почала моніторити на маркуванні товарів дотримання мовного законодавства. Вона стверджує, що з появою мовних волонтерів у супермаркетах Франківська взялись уважніше приглядатися до маркування товарів.
Франківка, що придбала медикаменти в аптеці і натрапила на маркування, виконане мовою агресора, звернулася до поліції та подала скаргу щодо порушення своїх споживчих прав.
На церемонії вручення сертифікатів міський голова Руслан Марцінків підкреслив значущість вивчення української мови, особливо в контексті війни, і поділився своїми особистими історіями.
"Я усвідомив значення української мови 26 березня 2022 року, коли в Чернігівській області опинився під вогнем ворога, перебуваючи між позиціями. Наші намагалися витягти нас до себе... І знаєте, в той критичний момент, якби ми не закликали українською: "Хлопці, ми свої, ми з Івано-Франківська", можливо, нас би вже не було в живих... Сьогодні мова є також зброєю, вона допомагає ідентифікувати, хто ми є", -- зазначив голова міської громади, висловивши вдячність учасникам мовних курсів та викладачам за їхню правильну національну позицію.
У грудні стартує новий набір на курси української мови в Івано-Франківську.
Онлайн-курси відбуваються ввечері на платформі Zoom, а очні - вдень у Міському центрі дитячої та юнацької творчости на вул. Січових Стрільців, 37.