Новини Івано-Франківська та області

Глибоке усвідомлення природи ворожої агресії стане ключем до її подолання: доповідь Оксани Сироїд на форумі Action Forum 2025.

Аспен Інститут Київ спільно з Промприладом організували другий Ukrainian Action Forum в Івано-Франківську. Співорганізаторами виступили компанія Blago та Єгор Гребенніков. У співпраці з Хартія Хаб на Форумі відбулася панельна дискусія, в якій взяла участь Оксана Сироїд, молодший лейтенант 2-го корпусу НГУ "Хартія". Модератором заходу був Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ. Пані Оксана висвітлила природу російсько-української війни, цивілізаційні відмінності між російським і українським народами, а також розкрила суть міфу про "велич" Росії та окреслила два можливі шляхи до перемоги України.

Ворожі наміри та ворожість у ставленні: за що воює Росія

Оксана Сироїд розпочала свої дослідження природи війни у 2014 році, після обрання народним депутатом України. Аналізуючи досвід збройних конфліктів як в Україні, так і за кордоном, вона усвідомила, що основою будь-якої війни є дві ключові складові, які Клаузевіц описував як "ворожі наміри" та "ворожі переживання".

Ворожі наміри виявляються в бажанні контролювати ресурси та торгові маршрути. У той же час, ворожі почуття відображають світогляд росіян, що прагне знецінити та підкорити інші нації.

Ворожі наміри залишаються незмінними. Протягом тисячоліть триває боротьба за ресурси та торговельні маршрути — це очевидний факт. Після блокади Чорного моря, викрадення зерна та захоплення родовищ ми стали свідками цього на власні очі. Вивчити ворожі наміри значно складніше. Росія так довго створювала свій міф, що змогла переконати як західний світ, так і Україну у своїй безвинності.

Оксана Сироїд вважає, що ми не в силах змінити ворожі наміри росіян. Однак ми здатні замислитися над тим, якими повинні бути, щоб ці наміри не змогли завдати нам шкоди.

Чи є ресурси і торгівельні шляхи ключовою причиною війни

Продовжуючи думку про ворожі наміри Росії, Оксана Сироїд зазначає: її всебічна ресурсна й торгова перевага -- черговий міф. Росія потребує значно більше, ніж нафта і газ. І українська територія є джерелом корисних копалин, яких їй бракує:

"Росія сформувала міф, ніби в них достатньо ресурсів. Але до початку війни ми були головним конкурентом Росії з виробництва, наприклад, калійних добрив у світі. Те ж саме можна говорити про зерно".

Крім того, пані Оксана пояснила історичні причини загарбницьких амбіцій Росії:

Якщо ознайомитися з картою залізничних шляхів Росії, можна помітити, що вони прямують до України, Білорусі та країн Балтії. Внаслідок відсутності виходу до теплих морів, Росія була змушена рухатися на захід для здобуття нових земель.

Конфлікт цивілізацій почався задовго до російсько-української війни

Що стосується ворожих переживань, конфлікт цивілізацій почався задовго до 2014 року. У XVII столітті західне суспільство створило державу нового типу, щоб захистити свою свободу та власність. Право стало основою будь-яких суспільних взаємодій. Натомість в Росії сформувалося інше розуміння. Держава була створена заради "велічія отєчєства". Саме держава визначала, що людині дозволено хотіти. Крім того, через дотичність до цього "велічія" відбувається легітимізація російського лідера.

"Лідер, що прагне до величі, є справжнім керівником для Росії, тоді як той, хто зосереджується на благополуччі своїх громадян, не відповідає цим критеріям."

Ці відмінності залишаються актуальними і сьогодні, зазначає пані Оксана. Під час масштабного конфлікту ми спостерігаємо, як по-різному реагуємо на основні аспекти людського існування. Хоча раніше могло здаватися, що в нас є багато спільного, нині стає очевидним, наскільки істотною є ця різниця.

"Ці дві зовсім різні культури, як вода і олія. Щоб не відбувалося -- вони не змішуються".

Пані Оксана впевнена, що нині українці відновлюють свою культурну ідентичність.

Ми відчували сором за свою ідентичність, адже протягом тривалого часу були колонією. Думали, що не можемо повністю вважати себе європейцями, що нам чогось не вистачає. Проте тепер ми повертаємось до своїх коренів, тоді як росіяни повертаються до своїх.

Два шляхи до досягнення успіху.

Оксана Сироїд бачить два шляхи до нашої перемоги.

Перший пов'язаний з тим як воювати. Якщо ми не можемо перемогти кількістю, в основі війська має бути якість. У свою чергу, вона досягається мисленням, навченістю та ідеєю.

Другий шлях полягає в усвідомленні нашої цивілізаційної відмінності. Як вже зазначалося вище, це не просто різниця в культурі чи мові. Це різниця цінностей, на яких побудоване суспільство: ставленні до свободи, ролі держави, прав людини та уявленні про гідність.

"Україна фізично знаходиться на пішохідному перехресті двох світів -- східного і західного. Довге панування Росії залишило в нас її культурні прояви. Якщо ми хочемо вберегтися від її ворожих намірів, маємо ідентифікувати ці прояви і демаркувати від себе".

Пані Оксана зазначає, що Росія нав'язує концепцію "єдиного народу" з метою змусити нас прийняти ідею, що у нас відсутня інакшість. Це, на її думку, полегшує процес захоплення України.

Для того щоб ослабити Росію, необхідно націлити удари на їхнє "велич".

Оксана Сироїд вважає, що справжньою слабкістю Росії є не стільки людські ресурси, добробут чи економічні показники, скільки суспільна концепція "величі". Це поняття, хоч і абстрактне, має потужний вплив, оскільки може стати підставою для ініціювання будь-якого військового конфлікту, якщо в нього вірять.

Коли хтось підкреслює велич Росії, важливо усвідомлювати, що ця країна також є в полоні. Поки Росія залишається в межах цієї концепції, війна залишатиметься невід'ємною частиною її існування.

Спікерка пропонує Україні і Заходу атакувати концепцію "вєлічія" в інформаційному полі, адже це ще одне поле битви, де ми маємо перемогти:

Щоб ефективно протистояти Росії в інформаційній сфері, потрібно сфокусуватися на її слабких місцях, зокрема на концепції "величі". Суспільний контракт у цій країні не існує між громадянами та державою, а радше між людьми та владою. Тому важливо продемонструвати, що цей контракт на "велич" зазнав краху.

Дякуємо Оксані Сироїд за виступ на Ukrainian Action Forum, щирість та стійку позицію.

Гірше за злочин. Чому Росія розпочала масштабну війну проти України.

Читайте також