Росія посилює удари дронами по Україні, незважаючи на спроби мирних переговорів.

Результати російських дронових атак по Україні | фото AP
Останні статистичні дані свідчать про те, що, незважаючи на заявлені наміри про мир, Росія істотно збільшила кількість атак на Україну. З моменту початку мирних переговорів за участю США в середині лютого, кількість ударів з боку російських безпілотників зросла більш ніж на 50%. Протягом 30 днів після 18 лютого, коли переговори розпочалися, Росія здійснила 4776 атак безпілотників, що є значним зростанням у порівнянні з 3148 ударами за аналогічний період до цього. Москва активізувала свої дії, щоб змусити Київ погодитися на компроміси та захопити якомога більше територій, особливо з огляду на обіцянки Дональда Трампа швидко припинити конфлікт. Кремль прагне посилити тягар, який Росія накладає на Україну, щоб підвищити ймовірність того, що Київ зробить важкі поступки, демонструючи, що РФ може продовжувати бойові дії без кінця.
За даними, до зустрічі в Ер-Ріяді Україна стикалася з приблизно 101 атакою дронів щодня. Після цієї події цей показник зріс до 154, що свідчить про зростання на 52,5%. Дослідження The Telegraph виявило, що кількість атак значно зросла в ті дні, коли Дональд Трамп публічно критикував Володимира Зеленського в Овальному кабінеті, а також коли США призупинили обмін розвідувальною інформацією з Україною. 3 квітня російські окупаційні сили знову провели масовану дронову атаку на Харків, внаслідок якої є жертви та поранені. Під час рятувальної операції кількість постраждалих зросла. Останнім часом немає дня, коли російські війська не атакували б Харків дронами-камікадзе.
Війська Російської Федерації продовжують завдавати ударів за допомогою безпілотників по Чернігівщині, внаслідок чого сталося пошкодження транспортної та цивільної інфраструктури. У черговий раз російські терористи обстріляли цивільні об'єкти в Херсонській області, використовуючи артилерійські системи та дрони. Під вогнем опинилися такі населені пункти, як Херсон, Антонівка, Станіслав, Ромашкове, Берислав, Новоберислав, Качкарівка, Шляхове та Дудчани. Внаслідок обстрілів були пошкоджені багатоквартирні та приватні будинки, магазини, господарські споруди, а також газові та теплопроводи. Остання атака в Запорізькій області також призвела до ушкодження складських приміщень та інших будівель. Протягом доби ворог здійснив 311 атак по 10 населених пунктах Запорізької області, використовуючи ударні дрони різних типів на таких територіях, як Запоріжжя, Кушугум, Кам'янське, Гуляйполе, Щербаки, Новоданилівка, Мала Токмачка, Чарівне та Новодарівка. Загалом було задіяно 172 безпілотники.
Путін ігнорує пропозиції припинення вогню
Росія продовжує завдавати ударів по Україні, використовуючи сотні дронів, і не виявляє наміру до негайного та повного припинення вогню. Це вказує на відсутність прагнення до миру з боку кремлівського лідера Путіна. Таку думку висловив постійний представник Великої Британії при ОБСЄ Ніл Голланд. "Вже 22 дні минули з моменту, коли Україна заявила про готовність до термінового 30-денного припинення вогню. Єдиною умовою цієї ініціативи було те, щоб Росія також дала згоду. Проте, замість того, щоб скористатися цією можливістю для налагодження миру, Росія обрала шлях продовження військових дій, що призводить до численних втрат", - підкреслив британський дипломат. Він також зазначив, що лише минулого тижня Росія застосувала понад тисячу безпілотників у своїх атаках на українські міста. Натомість, аби серйозно взяти участь у мирних переговорах, які ведуться за посередництвом США, Путін знову вдається до старих тактик – намагаючись відволікти увагу та зволікати з вирішенням конфлікту, - резюмував Голланд.
Велика Британія та Франція звинуватили російського диктатора Володимира Путіна в тому, що він зволікає з переговорами про припинення вогню, щоб припинити бойові дії в Україні. На думку глави МЗС Британії Девіда Леммі та глави МЗС Франції Жан-Ноеля Барро, Росія фактично відхилила пропозицію США щодо повного та негайного припинення бойових дій в Україні строком на 30 днів. "Ми вважаємо, що Путін продовжує заплутувати, продовжує тягнути час", - заявив Леммі. Він вважає, що в той час, як Путін мав би погодитися на припинення вогню, "він продовжує бомбардувати Україну. Це цивільне населення, енергопостачання. Ми бачимо тебе, Володимире Путін. Ми знаємо, що ти робиш".
Барро підкреслив, що Україна прийняла умови для припинення вогню три тижні тому, і тепер Росія "зобов'язана відповісти Сполученим Штатам". Він зазначив, що Росія постійно коригує свою позицію, продовжуючи завдавати ударів по енергетичній інфраструктурі та скоювати військові злочини. За його словами, Росії необхідно чітко відповісти на пропозицію США, це має бути або "так", або "ні". Міністр закордонних справ Франції вважає, що Москва не проявляє жодного бажання зупинити свою військову кампанію, що підтверджується указом Путіна про призов 160 000 новобранців на річну службу. Обидва міністри закордонних справ пообіцяли продовжувати підтримувати розвиток збройних сил України, оскільки це є найкращою гарантією безпеки країни, особливо після того, як США виключили можливість членства України в НАТО з порядку денного.
Російська пропаганда та міжнародний тиск
Між тим, ЗМІ РФ масово звинувачують Київ у недотриманні "енергетичного перемир'я". Пропагандистські медіа звинуватили Україну в ударах по енергетичних об'єктах на території РФ та на тимчасово окупованих територіях. Вони підготували фейкові зведення про неправдиві удари по російських нафтових, газових та електропідприємствах. Тому Генеральний штаб Збройних сил України наголосив на дотриманні Києвом "енергетичного перемир'я". Вогневе ураження здійснюється виключно по військових цілях російської окупаційної армії. У Генштабі ЗСУ нагадують, що єдина сторона, яка порушує "енергетичне перемир'я", -- це власне Росія. Армія РФ неодноразово завдавала ударів по енергетичних об'єктах у Харківській, Полтавській, Дніпропетровській та Херсонській областях.
Аналітики з американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що Росія має намір скористатися діючим припиненням вогню та майбутніми мирними переговорами, щоб захопити значні території в Україні й встановити в Києві проросійський маріонетковий уряд. Відомості, надані Bloomberg, свідчать, що Кремль сподівається на можливість укладення прийнятної мирної угоди в Україні з президентом США Дональдом Трампом. При цьому Кремль не турбує нещодавнє висловлення Трампа про готовність Сполучених Штатів ввести нові санкції проти російської нафти та додаткові санкції для покупців російської нафти, якщо Володимир Путін не покаже прогресу у досягненні загального припинення вогню.
У щорічній оцінці загроз на 2025 рік, підготовленій Управлінням директора національної розвідки США (ODNI), зазначається, що Росія використовує свій контроль над військовими діями та триваючі політичні та інформаційні кампанії в контексті мирних переговорів щодо України для отримання значних поступок від Києва і західних країн. У звіті ODNI також висловлюється оцінка, що Путін, ймовірно, готовий піти на ризики тривалішої війни, ніж погодитися на мир, який буде невигідним для Росії. Аналіз ODNI, який підтверджує, що Путін залишається прихильним до досягнення української капітуляції як дипломатичними, так і військовими шляхами, узгоджується з висновками Інституту вивчення війни (ISW), які стверджують, що Путін використовує поточні переговори для отримання додаткових вигод у своїй тривалій стратегії капітуляції України.
"Якщо Дональд Трамп посилить економічний тиск на Росію та надасть військову допомогу Україні, то зможе досягти завершення війни. Передусім необхідно заборонити російським танкерам користуватися Панамським каналом та обмежити їх доступ до китайських портів", - заявив член Республіканської партії Борис Пінкус. Без застосування економічного тиску жодних результатів не буде. Треба закрити прохід російським танкерам через китайські порти та Панамський канал до покупців їхніх енергоресурсів, - зазначив Пінкус. Другим важливим аспектом є термінове надання Україні військової допомоги. Диктатор Володимир Путін не тільки нарощує потужності своєї армії, але й продовжує купувати снаряди, ракети та безпілотники у Північної Кореї й Ірану, а також отримує допомогу від Китаю. Пінкус підкреслив, що конгресмени закликають Д. Трампа не припуститися помилки щодо України. Якщо Київ зазнає поразки, це матиме катастрофічні наслідки для США. Адже понад 61% американців підтримують надання Україні військової допомоги, і це може мати вплив на результати проміжних виборів у 2026 році.