Новини Івано-Франківська та області

Річниця катастрофи на аеродромі Скнилів – 77 загиблих.

Літак Су-27 раптово впав на людей, які спостерігали за святкуванням 60-річчя 14-го авіакорпусу Збройних сил України на аеродромі. Фокус аналізує ключові моменти цієї трагедії та можливі причини її виникнення.

На шоу з елементами вищого пілотажу прийшли близько 10 тисяч глядачів, серед них було багато дітей. Показові польоти виконували пілоти першого класу групи "Українські соколи" -- полковники 45-річний Володимир Топонар і 49-річний Юрій Єгоров.

Спочатку було заплановано, що пілоти проведуть виступ на винищувачі МіГ-29 з 114-ї бригади тактичної авіації. Проте через несприятливі погодні умови літак не зміг дістатися Львова з Івано-Франківська. У результаті льотчикам довелося використовувати Су-27 з 9-го винищувального авіаполку.

Аварія літака Су-27 трапилася в момент завершення маневру "напівпетля" на вкрай низькій висоті. Пілот намагався вирівняти літак для переходу в горизонтальний політ, щоб уникнути зіткнення з землею, але в результаті стабілізатор зачепився за дерево, а крила — за бетонну поверхню злітної смуги.

Далі Су-27 врізався в Су-17 і правим крилом зачепив ліхтар вантажного літака Іл-76. Літак зробив три оберти навколо своєї осі, впав на гостей шоу і вибухнув.

Коли сталося зіткнення, пілоти катапультувалися й дістали легкі травми.

Унаслідок трагедії загинуло 77 людей, серед яких 28 дітей, а ще близько 500 осіб отримали різноманітні травми. Цей жахливий інцидент вразив Україну та увесь світ через велику кількість жертв і постраждалих.

Як основну причину трагедії називають помилки в діях екіпажу: літак літав поза безпечною зоною.

В процесі розслідування були виявлені такі правопорушення:

Пілоти провину не визнавали і заявляли про погану організацію самого авіашоу. Польотні карти не відповідали топографії місцевості, а складні маневри довелося виконувати на літаку, на якому вони попередньо не тренувалися.

Володимир Топонар, що був пілотом Су-27, отримав 14 років ув'язнення, але насправді провів за ґратами лише 11 років. Його колега, другий пілот Юрій Єгоров, був засуджений на вісім років, проте на волю вийшов через 2,5 року.

Військовий апеляційний суд присудив Топонарю штраф у 7,2 млн гривень, а Єгорову -- 2,5 млн гривень штрафу за знищений літак.

Кримінальні провадження були ініційовані щодо ще 12 осіб. Анатолій Третьяков, командувач 14-го корпусу, був засуджений до шести років позбавлення волі і вийшов на свободу в 2007 році.

Помічник керівника польотів, підполковник Юрій Яцюк, відбував п’ятирічний термін, з яких близько трьох років провів за ґратами. Начальник служби безпеки польотів корпусу Анатолій Лукіних отримав умовний вирок на чотири роки.

Сім'ї загиблих отримали компенсації в розмірі від 10 до 100 тисяч гривень за кожну втрату, тоді як поранені отримали менші суми, незважаючи на те, що більшість із них стали інвалідами.

Після жахливої події в Скнилові в Україні було введено заборону на проведення авіаційних шоу, а колектив "Українські соколи" був розформований.

Нагадаємо, на честь 80-річчя висадки в Провансі у Франції провели авіашоу біля узбережжя Ле-Лаванду. Пілот не впорався з керуванням, упав у воду і не вижив.

В Португалії під час авіаційного шоу в небі сталося зіткнення двох літаків. Один з пілотів, на жаль, загинув.

Читайте також