Психологічна відновлення військовослужбовців за допомогою ІТ-освіти.

У Києві реабілітують військових, навчаючи створювати чат-боти
В Україні розпочалися курси з інформаційних технологій для військовослужбовців, які проходять всебічну медико-психологічну реабілітацію у столичних медичних закладах. Цей проєкт, ініційований Громадською спілкою "Реабілітаційні сили України", благодійним фондом "Україна понад усе" та ІТ-компанією "KoliSar", має на меті не лише додаткову психологічну підтримку наших захисників, але й можливість здобути нову професію. Завершивши курс з no-code програмування, учасники зможуть самостійно розробляти чат-боти для різних бізнес-ініціатив.
Основна мета проєкту полягає в реабілітації ветеранів та наданні їм можливості здобути нову професію, що дозволить їм відволіктися від пережитих травм. "Минулого тижня ми завершили навчання другого набору, а випускники першого вже знайшли роботу, займаючись розробкою чат-ботів і отримуючи за це винагороду", - зазначила Наталя Саркісян, керівник української ІТ-компанії, яка протягом шести років займає провідні позиції у галузі розробки бот-додатків та автоматизації бізнес-процесів, під час урочистої церемонії вручення сертифікатів випускникам другого набору.
Спеціальні навички не є обов'язковими, навчання проводиться практично з нуля. Курси доступні для всіх бажаючих, які перебувають у стані ремісії.
Спеціальні навички не є необхідними, оскільки хлопців навчають фактично з основ. Це пояснюється тим, що мова йде про no-code — програмування без коду, яке здійснюється виключно за допомогою конструктора Builder. Цей інструмент дозволяє створювати бот-додатки навіть без спеціалізованої освіти.
"Ми навчаємо військових, не зважаючи на їхній початковий рівень знань у цій галузі. На першій зустрічі ми роз'яснюємо основи, демонструємо, як працювати з конструктором, а також організовуємо процес створення чат-бота: від пошуку та реєстрації до додавання функцій. Ми надаємо всебічну підтримку, і в результаті у них все виходить!" - ділиться досвідом проджект-менеджер ІТ-компанії Данило Маліков.
Весь навчальний процес проходить в офлайн-форматі, але спочатку медичні спеціалісти проводять оцінку стану військових, щоб визначити, хто з них готовий до додаткової психологічної реабілітації.
Згідно з інформацією, наданою Укрінформу заслуженим лікарем-психіатром та головою громадської спілки "Реабілітаційні сили України" Ігорем Дубіним, навчання доступне для всіх бажаючих, якщо вони не перебувають у гострій стадії після серйозних мінно-вибухових травм, а знаходяться в стані ремісії, пройшли лікування і вже беруть участь у процесі реабілітації.
"Ми проводимо оцінку психічного та психологічного стану військовослужбовців, визначаючи їхню готовність до навчання, оскільки існують різні симптоми, які можуть цьому заважати. Наприклад, деякі хлопці можуть відчувати труднощі з виконанням завдань, що може призводити до нервозності. Для цього у нас є підтримка лікаря-психіатра та психолога, які здійснюють моніторинг стану учасників під час навчальних сесій та вносять необхідні корективи. Це бійці, які служили на передовій і тепер, під час відновлення, мають можливість удосконалити свої навички. Професіонали з ІТ-компанії постійно підтримують з ними зв'язок; це не просто курс, після якого ми про них забуваємо — ми продовжуємо активну роботу з ними. Якщо у них виникають питання, наші експерти завжди готові надати підтримку і допомогу", — зазначає Дубінін.
Коли хлопці створили власну програму, запустили її на телефоні і побачили результати своєї роботи, вони відчули справжнє задоволення!
Навчання проводить операційний директор ІТ-компанії, Антон Пацера. Він підкреслює, що учасники групи виявляють значний потенціал; у них є чітка мета, і вони розуміють, що отримані знання відкривають для них можливість працювати віддалено з будь-якої точки світу — з телефону, ноутбука чи планшета. "Всі проявляють активність і задають безліч запитань. Я впевнений, що їм це цікаво, адже ми разом створюємо інструмент, який сприятиме автоматизації бізнес-процесів. Всі вони ведуть активний спосіб життя і усвідомлюють, що соціальні мережі грають важливу роль, а в нашій країні триває процес діджиталізації — існує безліч автоматизованих інструментів, які можна використовувати. І той ІТ-продукт, який вони створять, не залишиться без уваги — його застосовуватим бізнес," — зазначає Антон.
За його словами, вік військових, які приходять на курси може бути абсолютно різний, це не лише молодь. "У першому потоці був один учень, який тепер став нашим дуже гарним другом, підполковник, йому вже далеко за 50. Повчився, створив чат-бот і каже: "Це що, я зробив? О! Так я вже все вмію!", - згадує наставник.
Під час уроків, окрім викладача, поруч з хлопцями завжди присутні психологи та психотерапевти, які слідкують за їхнім емоційним станом. Як зазначила пані Наталі, це безумовно є простором, де учасники відчувають задоволення від усвідомлення, що ІТ, хоча й здається складним, насправді може бути доступним і зрозумілим.
Вона акцентує увагу на тому, що під час навчання та освоєння нової професії у них покращується настрій. Коли вони створюють програму в білдері, відкривають її на телефоні і бачать результати своєї роботи, це приносить їм задоволення! "Таким чином, вони створюють повноцінний бот-додаток, схожий на ті, що ми завантажуємо з App Store або Play Market, але його не потрібно завантажувати! Ці проекти можуть бути для інтернет-магазинів, готелів, медичних установ, карт лояльності, особистих кабінетів, конференцій. І все це створено руками військового!" - зазначає пані Наталя.
ВІЙСЬКОВИЙ ЗРОБИВ І ПОДАРУВАВ ДИТЯЧОМУ БУДИНКУ ЧАТ-БОТ, ЗАВДЯКИ ЯКОМУ МОЖНА ЗБИРАТИ ДОНАТИ
Усі учасники курсів отримують сертифікат, що дозволяє їм працювати в цій сфері. Наразі основними замовниками є клієнти компанії "KoliSar", яка надає бізнесу, що обслуговує, чат-боти від військових і активно просуває їх через соціальні мережі та партнерські зв’язки.
"Ми прагнемо заохотити бізнес до соціальної відповідальності та водночас надати військовим шанс на психологічну реабілітацію та здобуття корисних навичок," - зазначає співорганізаторка проєкту Наталя Сакрісян.
На випускному були командири підрозділів та частин, де служать воїни, які проходять реабілітацію, і вони підтвердили наскільки це цінно - чинні військові на відновленні не впадають у пригнічені думки, не ловлять флешбеки, а освоюють щось нове й цікаве. Зокрема, один із випускників зробив і подарував дитячому будинку чат-бот, завдяки якому дитбудинок почав збирати донати на свої потреби. Також уже працюють бот-додатки фонду "Україна понад усе" та ГС "Реабілітаційні сили України", також створені руками військових.
"Отже, виникає певний 'ланцюг': військовий проходить навчання - здобуває сертифікат - збирає - передає або реалізує - люди отримують користь. Це саме те, що потрібно! Дуже змістовна, організована та корисна для всіх діяльність", - переконаний Ігор Дубінін.
Постійно розглядаю для себе варіанти роботи в ІТ, адже ця сфера викликає в мене великий інтерес – особливо в контексті військової тематики.
Нацгвардієць Станіслав Мартиненко дізнався про ІТ-курси під час реабілітації у відділенні комплексної медико-психологічної реабілітації і відразу зацікавився такою можливістю.
"Зараз я проходжу лікування, і у нас налагоджена відмінна співпраця з хлопцями та дівчатами з ГС 'Реабілітаційні сили України', а також з адміністрацією лікарні. Для військових, які проходять реабілітацію, створено безліч різноманітних можливостей: є іпотерапія, арттерапія, і нещодавно з'явилася можливість пройти нові курси. Ми сформували групу зацікавлених, визначили час, і тепер збираємося разом для навчання," - поділився він.
Станіслав має освіту інженера-хіміка, але його завжди цікавило здобуття нових знань та навичок. Він зізнається, що швидко захопився цією ідеєю, адже це дозволяє йому активно використовувати розумові здібності та розвиватися. "У майбутньому я планую спробувати свої сили в ІТ-сфері. Це для мене новий, але водночас захоплюючий напрямок, який, безумовно, має великий потенціал. Я усвідомлюю, як функціонують ці бот-додатки і яку величезну підтримку вони надають підприємцям. Вони допомагають зробити бізнес-процеси більш автономними та автоматизованими, без потреби безпосередньої участі керівника: він надає завдання, і йому створюють потрібний додаток, внаслідок чого бізнес розвивається та приносить більше прибутку. А коли замовник мотивований, то і ми також, адже це відкриває можливості для заробітку", - поділився своїм баченням нової професії військовослужбовець Мартиненко.
ПОКИ ЩО КУРСИ ПРОВОДЯТЬ ВИНЯТКОВО ДЛЯ ЧИННИХ ВІЙСЬКОВИХ, АЛЕ У ПЛАНАХ ДОЛУЧАТИ Й ВЕТЕРАНІВ
Поки що курси проводяться винятково для чинних військових, які проходять реабілітацію, але далі у планах організаторів долучати й ветеранів. Також заплановано проводити не тільки курс зі створення чат-ботів, а також і поглиблені ІТ-курси, про які вже зараз просять військовослужбовці.
"Їм уже недостатньо, - з усмішкою говорить Наталя Саркісян. - Але все визначається кількістю викладачів, адже наразі курси веде лише операційний директор "KoliSar". Він працює сам, проте чітко розробляє структуру, і, на мою думку, через два-три тижні ми запустимо наш третій набір."
Перші дві групи проходили навчання в Києві, а наступну планують організувати в Київській області. У майбутньому організатори мають на меті розширити навчання на всю країну, поки вистачатиме ресурсів та можливостей.
"Ми хочемо створити наймасштабніший український проєкт із ІТ-навчання військових офлайн. У нас подвійна мета: ми вчимо військових, надаємо їм нову спеціальність, а також звертаємося до соціально-відповідального бізнесу, який має замовляти в них ці бот-додатки, щоб вони отримували за свою роботу реальну винагороду", - впевнені організатори важливої ініціативи із психологічної реабілітації військових.
Любов Базів. місто Київ.
Фото: Олександр Клименко, Олександр Банний