Професор Київського національного університету зробив резонансну заяву щодо іноземних миротворців та "голодних українок". Студентський парламент вимагає його звільнення, а Лубінець звернувся до Служби безпеки України. Дивіться відео.
Викладач Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Микита Василенко, опинився в центрі суперечок через свої коментарі щодо "голодних українок", чиї партнери загинули або були поранені на війні. Він висловив думку, що прибуття західних миротворців в Україну "поможе вирішити демографічні питання".
Таку заяву Василенко зробив в ефірі для російського медіа politnavigator.net, доступ до якого заблоковано в Україні з 2018 року. Слова професора викликали шквал критики в соцмережах, де його звинуватили у сексизмі. Відреагував на скандал і Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, а також студпарламент ІЖ.
Що висловив Микита Василенко?
Професор висловив думку, що іноземні миротворці, які "не мали бойового досвіду, а виросли на вишуканій європейській кухні", можуть привернути увагу "тисяч голодуючих українських жінок".
"Уявіть собі ситуацію: не менше сорока тисяч чоловіків з фінансовою спроможністю, які жадають жіночої уваги. Це ті, хто не зазнав фронтових випробувань, виховані на якісній європейській їжі. І десятки тисяч українських жінок, які не змогли виїхати з різних причин, чиї чоловіки загинули на війні або стали інвалідами," - зазначив професор.
Також він порівняв іноземних миротворців із німецькими військовими, від яких "народжувалися діти" після Другої світової війни
"Люди, що пережили [нацистську] окупацію, ділилися спогадами про те, як після війни на Дніпропетровщині з'явилося нове покоління, відоме як 'фріцивські' діти", - зазначив Василенко.
Як відреагував омбудсмен
Дмитро Лубінець висловив думку, що компетентні органи, зокрема Служба безпеки України, повинні провести перевірку стосовно Василенка. Він також нагадав, що це вже не перший випадок скандалу за участю цього професора. Минулого року Офіс омбудсмена отримав колективне звернення від студентів щодо нього. В результаті університет вжив дисциплінарних заходів, і Василенко отримав догану.
"Це вже друге моє реагування на його заяви. Я направив листи до Міністерства освіти і науки з проханням провести державний нагляд (контроль) за роботою навчального закладу, а також звернувся до університету з вимогою ініціювати службове розслідування. Вважаю також, що необхідно звернутися до Служби безпеки України. Неприпустима поведінка вийшла за всі межі, тому компетентні органи повинні провести перевірку та вжити відповідних заходів!" - підкреслив омбудсмен.
Лубінець згадує про подію, що сталася в лютому 2024 року. Оксана Паращак, студентка Навчально-наукового інституту журналістики (ННІЖ) КНУ та військовослужбовиця, повідомила, що викладач Василенко на своїх заняттях стверджував, ніби "жінки можуть досягти успіху лише через чотири варіанти: чоловіка, коханця, батька чи брата".
Студенти звернулися до тодішнього директора Інституту журналістики Володимира Різуна з протестами проти "відверто проросійських та сексистських висловлювань" Василенка.
У студентському парламенті ННІЖ повідомили, що не раз отримували звернення від студентів стосовно поведінки Василенка. У грудні 2023 року представники парламенту також взяли участь у засіданні Етичної комісії, де обговорювалося питання його можливого відсторонення від викладацької діяльності.
Різун тоді зазначив, що не володіє правом оцінювати докази як порушення. Після цього студенти вирішили звернутися до Лубінця.
Студенти вирішили провести бойкот адміністрації, наполегливо вимагаючи звільнення Василенка.
У Telegram-каналі Студпарламенту ННІЖ опублікували заяву, у якій наголосили, що оголошують бойкот адміністрації інституту "у зв'язку з систематичними виступами" Василенка на проросійських майданчиках, сексистськими висловлюваннями та просуванням російських наративів.
Зазначається, що з 23 грудня 2024 року до часу звільнення Василенка студентський парламент:
Як повідомляє OBOZ.UA, в Івано-Франківському національному медичному університеті спалахнув новий етап конфлікту між студентом та викладачем, який читав лекції російською мовою. Викладач Вячеслав Ботєв вирішив подати заяву на звільнення за власним бажанням.