Новини Івано-Франківська та області

Відправила росіян к бісу: як трансформувалася перша олімпійська чемпіонка України Оксана Баюл і де вона зараз перебуває.

Спортивна легенда втратила батьків у 13-річному віці та боролася з алкоголізмом.

Оксана Баюл, перша олімпійська чемпіонка незалежної України та знаменита фігуристка, вже тривалий час не живе в Україні. Проте це не заважає їй активно підтримувати свою рідну країну, навіть після суперечливих заяв про те, що вона "руська".

Спортсменка, яка з'явилася на світ у Дніпрі, нині має 47 років. У 1994 році Баюл зробила історичний крок, ставши першою олімпійською чемпіонкою незалежної України в жіночому одиночному катанні. "Телеграф" ділиться інформацією про те, чим займається ця видатна уродженка Дніпра сьогодні та які у неї думки щодо війни.

Оксана з'явилася на світ 16 листопада 1977 року в місті Дніпро. Коли їй виповнилося три роки, батько залишив сім'ю, і вихованням дівчинки займалися її мати Марина Баюл та бабуся Аграфена Іванівна. У віці майже чотирьох років бабуся відвела Оксану на ковзанку, після чого, з 1987 року, вона почала активно брати участь у чемпіонатах СРСР.

У віці тринадцяти років Баюл втратила батьків: її мати померла від раку, а через місяць пішла з життя бабуся. Опікуватися дівчиною почав її тренер Станіслав Корітек, а згодом Валентин Ніколаєв. У 1993 році юна фігуристка вперше вийшла на чемпіонат Європи, де здобула срібну медаль, а згодом тріумфувала на чемпіонаті світу, що проходив у Празі.

У 1994 році 16-річну Оксану Баюл відправили на Олімпійські ігри до Ліллехаммера (Норвегія), хоча вона спочатку планувала змагатися лише в 1998 році. Після розпаду Радянського Союзу Україні терміново знадобилася представниця на Олімпіаді, і вибір зупинився на Баюл.

На старті змагань українська фігуристка виконала коротку програму на високому рівні, зайнявши друге місце після американки Керріган. У фінальному виступі, незважаючи на травму, яка сталася перед її виходом на лід, Баюн здобула золоту медаль. Ключове рішення ухвалив суддя з Німеччини, який високо оцінив її артистизм і підняв її на першу сходинку п’єдесталу. Під час церемонії нагородження гімн України міг і не прозвучати.

Після перемоги на Олімпіаді 1994 року Оксана Баюл поїхала до Лас-Вегасу, де працювала за контрактом. Однак слава виявилася для 16-річної спортсменки випробуванням - вона потрапляла у скандали, була затримана за водіння у нетверезому стані та лікувалася від алкоголізму.

"В даний момент я почуваюся добре. Можна навіть сказати, що це найкращий період у моєму житті, але на досягнення цього мені знадобилося чимало часу. Я знайшла сили звернутися до тих, хто підтримав мене у боротьбі з цією недугою, адже з віком відмовитися від певних труднощів стає все складніше", — поділилася Баюл в інтерв'ю для видання "Гордон".

2005 року фігуристка повернулася у фігурне катання. У 2010 році Баюл намагалася відкрити школу фігурного катання в Україні, вступила до інституту, але через чотири місяці повернулася до США. У 2012 році вона оселилася в містечку Аппер-Мейкфілд, штат Пенсільванія.

2023 року, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Оксана Баюл засудила війну. Уродженка Дніпра виступила проти допуску росіян на Олімпійські ігри, які 2024 року пройшли в Парижі. У росіян почалася істерика, при цьому спортсменка закликала українців обов'язково їхати до Франції.

"Безперечно, ми повинні вирушати. Те, що Міжнародний олімпійський комітет дозволив росіянам виступати під нейтральним прапором, - це вже їхні проблеми. Нам важливо не шукати винних, а представляти Україну на Олімпіаді з нашим національним прапором. Наша країна заслуговує на цю почесну можливість," - зазначила Баюл.

Слід зазначити, що в цьому ж році, після вибуху Каховської ГЕС, який здійснила Росія, Оксана Баюл різко розкритикувала країну-агресора.

"Зараз я зосереджена на своїй роботі та підтримці України. А що відбувається з росіянами? Нехай йдуть геть! Мене зовсім не цікавить, що відбувається у їхньому фігурному катанні, адже в цивілізованому світі їх не помітно," -- поділилася думками Баюл в інтерв'ю LB.ua у серпні 2024 року.

2021 року спортсменку сильно розлютило те, що її не запросили на святкування Дня незалежності України. 24 серпня 2021 вона виклала фото в Інстаграм, де позує з американським прапором, а раніше оголосила про отримання громадянства США. "Народилася руською, виграла золото за Україну, а помру американкою", -- написала тоді вона.

16 листопада 2021 року Національний олімпійський комітет України відзначив день народження Баюл, проте це викликало обурення серед українців, які не змогли забути її висловлювання про "руську". Наразі олімпійська чемпіонка цілком підтримує Україну.

Читайте також