Половина претендентів на посаду судді не здатна пройти інтелектуальний тест.
Деякі змагання розтягнулися на тривалий період часу, навіть на декілька років.
Завдяки "вкрай складним" IQ-тестам, на якійсь стадії в Україні залишається вакантними щонайменше півтора десятка суддівських позицій. Тож скасування цих тестів для претендентів на посаду судді виглядає як конструктивний крок.
Цю інформацію озвучив у програмі День.LIVE голова Верховного суду України Станіслав Кравченко. Він зазначив, що існують ситуації, коли процеси конкурсного відбору можуть затягуватися на 8-10 років.
"Ці тести, які ми зараз маємо, неймовірно складні. Якщо ми впроваджуємо реформи, вони повинні бути зрозумілими. У нас є конкурси, за якими судді чекають по вісім-десять років. Це призвело до того, що жоден суддя не був призначений до апеляційної інстанції. Про що ми можемо говорити, якщо у нас відсутній ключовий елемент? Ми стикаємося з серйозною проблемою: як мінімум половина суддівських позицій залишаються вакантними," -- зазначив Кравченко.
9 грудня президент України Володимир Зеленський підписав зміни до закону "Про судоустрій і статус суддів" щодо особливостей складання кваліфікаційного іспиту, який ВР ухвалила 20 листопада. Документом передбачено, що для претендентів до на посади в апеляційних судах та Вищому антикорупційному суді скасовується тест на IQ.
Отже, скасовується вимога щодо 75% прохідного балу для когнітивного тестування — ВККС буде самостійно встановлювати критерії. Крім того, після внесення змін, кандидати на кваліфікаційний іспит зможуть вибрати свою спеціалізацію.
У нових конкурсах на посади в апеляційних судах та ВАКС більше не буде тестування з історії української державності. В майбутньому учасники проходитимуть оцінювання за такими напрямами: історія української державності, основи правознавства та специфікацій судових спеціалізацій (адміністративна, господарська або загальна). Практичні завдання будуть адаптовані відповідно до обраної спеціалізації суду.
Нагадуємо, що 5 грудня Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт, що передбачає впровадження суду присяжних в Україні. За законопроєкт №3843 висловилися 232 народних депутати.