Новини Івано-Франківська та області

Операційний центр в укритті та готель: які зміни принесе новий реабілітаційний заклад, що зводить Івано-Франківська обласна військова адміністрація?

У Івано-Франківську анонсували створення нового реабілітаційного центру, який буде підпорядковуватися обласним органам. Фінансування проекту здійснюється за рахунок державного бюджету, а сам центр буде розташований у незавершеній будівлі на території обласної клінічної лікарні.

У цьому місці планується здійснення реабілітаційних послуг для військових та цивільних осіб, повідомляє Репортер.

Ідея створення реабілітаційного центру в недобудованому приміщенні, яке спочатку планувалося як перинатальний центр, виникла у голови Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук, повідомляє директорка обласного департаменту охорони здоров'я Олександра Бойчук. На сьогоднішній день з державного бюджету вже виділено 14 мільйонів гривень для розробки проєктно-кошторисної документації.

В наш час існує величезна кількість молодих ветеранів, які страждають від поранень, травм опорно-рухового апарату та ампутацій. Цей сегмент пацієнтів є особливо складним. Щоб допомогти їм інтегруватися в суспільство, необхідна високоякісна реабілітація. Це комплексна програма, що включає кілька етапів та задіює мультидисциплінарну команду медичних фахівців, — зазначає Олександра Бойчук.

Наступного місяця на будівництво реабілітаційного центру надійдуть перші 100 млн грн з державного бюджету. Загалом проєкт коштуватиме 800 млн грн. Усе має забезпечити державний бюджет, хоча не виключена й підтримка міжнародних донорів.

На даний момент передбачається, що реабілітаційний центр буде підпорядкований Івано-Франківській обласній клінічній лікарні, хоча поки що це питання залишається відкритим. У майбутньому закладі планується розмістити 80 ліжок для пацієнтів.

Спочатку ми розглядали варіант з 200 ліжками, але в результаті вирішили створити просторий зал, де хлопці зможуть проводити тренування, - зазначає Олександра Бойчук. - Будівля відповідатиме новим стандартам і матиме належні укриття. У нас навіть є задум щодо створення операційної в укритті, що дозволить надавати медичну допомогу у разі необхідності. Також планується облаштування готелю на території для військовослужбовців та їхніх родин.

Першочергову увагу буде приділено військовослужбовцям та ветеранам, оскільки їм необхідні специфічні умови для реабілітації, зокрема психологічна підтримка. Проте, послуги також будуть доступні для цивільних осіб.

Читайте: "МУФЛОН" – ваш помічник у відновленні сну. У Франківську харківський спеціаліст створив інноваційні пристрої для реабілітації військовослужбовців.

Олександра Бойчук зазначає, що реабілітація після інсультів є вкрай складним процесом. Наразі таку допомогу надає лише обласна клінічна лікарня. Такі відділення завжди будуть у дефіциті. Реабілітація не є захворюванням, яке можна швидко вилікувати. Щоб повернути пацієнта до активного життя після травми чи інсульту, необхідно чимало часу.

На сьогодні в регіоні функціонує 15 реабілітаційних відділень, що забезпечують 428 ліжкомісць для пацієнтів, які потребують реабілітаційних послуг, але це лише у державних медичних установах. Олександра Бойчук зазначає, що з урахуванням чисельності населення нашій області необхідно близько 600 ліжок. Тому в першому кварталі цього року планується відкриття стаціонарів у реабілітаційних відділеннях лікарень у Косові, Верховині та Бурштині.

Новий перинатальний центр на території обласної лікарні почали будувати ще у 2011 році. Завершити планували у 2013-му. Тоді з держбюджету виділили перший транш у 8 млн грн, а загальний кошторис складав 170 млн.

На цьому місці планувалося створення сучасного обласного перинатального центру на 200 ліжок, в той час як у будівлі на вулиці Чорновола залишався б тільки міський пологовий, що також мав можливість для розширення.

Втім, у 2014 році будівництво заморозили через нестачу грошей. У 2023 році в.о. директора департаменту охорони здоров'я Василь Дзьомбак коментував Суспільному, що добудовувати пологовий немає ні грошей, ні потреби. Мовляв, за останні роки обласний перинатальний на Чорновола оновили, провели капремонт і він цілком відповідає вимогам. Та, зважаючи на обставини, які змінилися з того часу, у приміщенні вирішили облаштувати реабілітаційний центр.

Читайте: Пологи чекати не будуть. Примара сучасного перинатального центру у Франківську

Ще один тривалий будівельний проект в Івано-Франківську, що має намір стати реабілітаційним центром, розташований на вулиці Софіївка, 39А. Більше десяти років тому компанія "Франківський дім" мала намір звести тут житловий комплекс. У 2019 році міська влада ухвалила рішення викупити незавершене будівництво. Спочатку планувалося відкрити на цьому місці поліклініку, а згодом - житло для ветеранів АТО. Врешті-решт, цей об'єкт був переданий в управління Івано-Франківської міської клінічної лікарні, яка має намір створити в ньому реабілітаційний центр.

Проєкт планували втілювати за грантові гроші. Як повідомляв міський голова Руслан Марцінків, п'ять мерів міст-побратимів погодилися допомогти з будівництвом. Загальна вартість будівництва медзакладу, за словами Марцінківа, - 3 млн євро. Проєкт планують реалізувати у термін до двох років.

Читайте: "Франко-ґражда" - місце, де все буде добре. У Порогах відкрили реабілітаційний центр для ветеранів та їхніх родин (ФОТО)

Івано-Франківська архієпархія УГКЦ реалізує проєкт створення реабілітаційного центру. У будівлі колишньої залізничної лікарні на вулиці Тарнавського, 12, планується відкриття закладу, який зможе приймати близько 1500 пацієнтів щороку. Центр функціонуватиме у тісній співпраці з Клінікою святого Луки, що знаходиться неподалік.

Ще один проєкт з будівництва навчально-реабілітаційного центру в будівлі незавершеного гуртожитку на вулиці Сухомлинського реалізує Прикарпатський національний університет. У ньому планують реалізувати експериментальний проєкт з переходу від військової служби до цивільного життя ветеранів війни засобами освіти, спорту та реабілітації. ПНУ є одним із п'яти українських університетів, де впроваджуватиметься цей пілотний проєкт від Президента України.

Поки що університет провів тендери з передпроєктних пропозицій, роботи з оцінки технічного стану та інженерно-геодезичні та інженерно-геологічні вишукування.

Читайте також