Новини Івано-Франківська та області

Результати масштабної атаки: знову відновлено електропостачання, проте розклад все ще зазнає змін.

Масштабний наступ на енергетичну інфраструктуру.

У неділю, 17 листопада, російські війська здійснили атаку, використавши 120 ракет і 90 безпілотників. Це була перша серйозна наступальна операція з моменту 26 серпня, коли Кремль завдав одного з найпотужніших ударів по Україні з початку повномасштабного вторгнення, застосувавши більше 230 одиниць озброєння.

Цього разу росіянам не вдалося перевершити свої попередні результати. Їм також не вдалось досягти основної мети — занурити Україну у повну безвихідь.

Зображення: ДСНС. Пожежники борються з вогнем, що спалахнув в результаті ворожого нападу на інфраструктурний об'єкт у Рівненській області, 17 листопада 2024 року.

Українські сили протиповітряної оборони успішно ліквідували більшість повітряних загроз. Серед знищених об'єктів виявилися, зокрема, ракета "Циркон" та сім "Кинджалів". Президент Володимир Зеленський повідомив, що пілоти F-16 також збили близько десяти повітряних цілей.

Цього разу росіяни піднімали в небо рекордну кількість літаків. Загалом 44 бомбардувальники й винищувачі різної модифікації. Серед них були й літаки Ту-160, які Росія використовує вкрай рідко.

Російські літаки вперше за останні два роки знову злетіли в небо. Вони є надзвуковими, що означає, що до цільового району можуть дістатися не за кілька годин, а всього за десятки хвилин. Яка ж небезпека від них? Кожен такий бомбардувальник здатний нести до 12 ракет, наприклад, Х-101 або Х-55. Проте ці літаки мають свої недоліки — часто виникають технічні неполадки, зокрема з двигунами. Якщо ж використовуються Ту-160, це свідчить про серйозні наміри знищити нашу енергетичну інфраструктуру, — зазначив експерт видання Defense Express Іван Киричевський.

Загалом російська стратегічна авіація має 13 бомбардувальників Ту-160. Ще три літаки новішої модифікації залишаються у статусі "на випробуваннях", підрахували у Defense Express.

Зображення: РБК Надзвуковий стратегічний бомбардувальник Ту-160М

Польща активувала свої винищувачі у відповідь на російську агресію. Наземні системи протиповітряної оборони також перебували у стані підвищеної готовності.

Декілька ракет і безпілотників вторглися в повітряний простір Молдови. Ці об'єкти пролетіли вглиб території сусідньої держави, коли направлялися до західних регіонів України.

"Вибухи поруч з нашим кордоном і дрони, що низько пролітають над нашими селами, свідчать про ризики для наших громадян, спричинені жорстокою війною Росії", -- заявив міністр закордонних справ Молдови Міхай Попшой.

У неділю ввечері російські війська завдали ракетного удару по Сумам, внаслідок чого загинуло 11 осіб. У місті зафіксовано проблеми з електропостачанням.

Зображення: ДСНС Рятувальні служби здійснюють роботи на локації, де стався обстріл багатоквартирного будинку в Сумах. Відновлення електропостачання відбулося у всіх регіонах.

Основною метою масштабної атаки стало енергетичне забезпечення, повідомили в урядових джерелах.

На Одещині російські війська вчинили обстріл підстанції Укренерго, внаслідок чого загинуло двоє працівників. Після цієї масованої атаки в регіоні спостерігалися значні збої у постачанні електрики, тепла та води. Критична інфраструктура, зокрема лікарні, були вимушені перейти на генераторне живлення. Найгірша ситуація склалася в Одесі, де вечірні вулиці залишилися майже повністю без освітлення. Також виникли труднощі з роботою електротранспорту. У місті організовані гуманітарні автобуси, які здійснюють безкоштовні перевезення. Для школярів оголосили два вихідних дні.

В регіоні було відкрито близько семисот центрів незламності, а в понеділок, 18 листопада, ремонтні бригади продовжували ліквідовувати наслідки російського обстрілу.

У Рівненській області внаслідок недільного нападу з боку Росії близько 300 тисяч людей залишилися без електрики. Проте, ближче до вечора місцева адміністрація повідомила, що проблем з водопостачанням, опаленням і газом у регіоні немає. Незважаючи на це, близько 20 тисяч споживачів все ще потерпали від відсутності електропостачання. Енергетики також застерегли, що слід бути обережними, оскільки напруга в електромережі може виявитися нестабільною.

На Львівщині росіяни пошкодили магістральну трубу, унаслідок чого без тепла ночували близько шести тисяч людей.

Країна знову вимушена дотримуватися розкладу відключень електроенергії. На понеділок, 18 листопада, енергетичні фахівці передбачили обмеження з 6:00 до 22:00. Це означає, що одночасно діятимуть дві черги відключень.

В Укренерго просять споживачів не вмикати відразу кілька потужних пристроїв у час, коли світло повертається. Бо це може перевантажити мережу.

Обленерго та постачальники електроенергії вже оприлюднили розклади відключень.

Фото: Сергій Костеж/Ліга Сергій Коваленко

"Зверніть увагу: якщо Укренерго коригуватиме обсяги відключень, ми також будемо змінювати графіки. Про час оновлень будемо писати у примітці поруч з графіками", -- зауважив генеральний директор компанії Yasno Сергій Коваленко.

В результаті, у понеділок вранці було скасовано заплановані відключення електрики для кількох регіонів на заході України. Це стосується Закарпатської, Львівської, Рівненської та Івано-Франківської областей.

Атака завдала значної шкоди енергетичній інфраструктурі, і на відновлення знадобиться певний час. Враховуючи попередній досвід, відновлення електропостачання може відбутися протягом 10-14 днів, якщо не станеться нових нападів. Проте, існує ймовірність, що ремонтні роботи можуть завершитися швидше. Уряд закликає споживачів проявити терпіння, адже ремонтні команди працюють майже безперервно, без вихідних.

Російські війська здійснили напад на як мінімум чотири електричні підстанції, які з'єднують атомні електростанції з національною мережею. Ця надзвичайно ризикована стратегія може спровокувати серйозні аварії.

Недільного ранку українські атомні станції мусили значно зменшити потужність генерації електроенергії, повідомили в МАГАТЕ. Це був запобіжний захід, щоб уникнути катастрофи. На повну силу в неділю працювали лише два реактори з дев'яти на контрольованій Україною території.

Зображення: Вікіпедія / Leo211 Південноукраїнська атомна електростанція

Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська атомні електростанції не стали жертвами прямих атак, проте на них було здійснено інтенсивний обстріл.

"Ядерні електростанції потребують стабільного з'єднання з електромережею, щоб передавати вироблену електроенергію, а також отримувати зовнішні ресурси для охолодження реактора," - зазначили в Міжнародному агентстві з атомної енергії.

Схожа ситуація мала місце 26 серпня, коли російські війська здійснили атаки на підстанції, що забезпечують зв'язок АЕС з енергетичною мережею держави. Українська влада неодноразово висловлювала побоювання щодо можливого повторення такої стратегії з боку Кремля.

Проблеми з імпортом виникли ще до початку масштабної агресії.

Минулого тижня Укренерго на добу запроваджувало обмеження електроспоживання для бізнесу та промисловості. Це був поганий сигнал, який засвідчив, що ситуація в енергетиці і без масованих ударів залишається хиткою. Надто на тлі поступового збільшення споживання світла через зниження температури.

Обмеження виникли через проведення ремонтних робіт на кількох блоках теплових електростанцій. Завдяки оперативності виконання цих робіт, бізнесу вдалося швидко повернутися до нормальної роботи, а побутові споживачі залишилися неушкодженими.

Уникнути будь-яких обмежень на споживання електроенергії дозволив би імпорт. Однак закупівлі з-за кордону стрімко провалилися з кількох причин.

Image: EPA/UPG

"Найголовніше, що варто підкреслити, це значне зростання цін на електроенергію в Європі, особливо в сусідніх з нами країнах, яке досягло неймовірних рівнів. Виявилося, що в денний час, коли спостерігається підвищений попит на електрику, імпорт складав лише 100-200 МВт, що є вкрай незначним показником. Це стало одним із чинників, що призвели до дефіциту", — зазначив Андріан Прокіп, експерт у сфері енергетики Українського інституту майбутнього.

Вартість електричної енергії в Європі нещодавно підвищилася внаслідок нестачі ресурсів. Це сталося через спокійну погоду, що призвело до суттєвого зниження виробництва на вітрових електростанціях.

Наприклад, Польща неодноразово зверталася по екстрену допомогу до своїх сусідів. На початку листопада Україна також надала електроенергію цій країні. В Україні спостерігався надлишок електрики, що в свою чергу допомогло Польщі уникнути графіків відключення.

Читайте також