"Нафтогаз" оголошує про пошук нового генерального директора, а новим власником Білгород-Дністровського порту став колишній регіонал.
Смілянський став урядовим уповноваженим щодо реформи митниці, ФДМУ збирається продати "Укрбуд": головні події тижня у житті держкомпаній 1-8 грудня у дайджесті SOE Weekly.
Управління державними підприємствами на корпоративному рівні
Верховна Рада ухвалила рішення призначити Олексія Чернишова, голову "Нафтогазу", на посаду міністра національної єдності. Фінансовий директор Чумак тимчасово виконуватиме обов'язки голови правління. 3 грудня 2024 року Чернишов отримав нове призначення на пост віце-прем'єра - міністра національної єдності.
[Чернишов був головою Київської ОДА у жовтні 2019 - березні 2020 року та міністром розвитку громад та територій України у березні 2020 - листопаді 2022 року.
З 4 листопада 2022 року Чернишов був головою правління "Нафтогазу". - SOE Weekly.]
Пізніше, 3 грудня 2024 року, Кабмін перейменував Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій на Міністерство національної єдності.
Як повідомляє Kyiv Independent, повноваження нового міністра поки що не зовсім ясні. Президент Володимир Зеленський представив це міністерство як елемент плану відновлення України, підкресливши, що його основна мета — укріплення зв'язків з українцями, які мешкають за межами країни.
[За словами джерел Forbes Україна в Раді, Офісі президента та "Нафтогазі", сам Чернишов прагнув приєднатися до уряду, але лише за умови підвищення до посади віце-прем'єр-міністра. Два джерела додали, що це може бути пов'язано з давнім прагненням Чернишова стати прем'єр-міністром. - SOE Weekly.]
4 грудня 2024 року "Нафтогаз" повідомив про те, що наглядова рада призначила фінансового директора Романа Чумака виконуючим обов'язки голови правління компанії. Це рішення отримало unanimous підтримку з боку всіх семи членів ради, як зазначили в компанії.
[За словами "Нафтогазу", Чумак працює у компанії понад 19 років, де він обіймав посади від головного спеціаліста до керівника департаменту. 28 вересня 2021 року його призначили членом правління "Нафтогазу". - SOE Weekly.]
Наглядова рада також прийняла рішення ініціювати процес вибору нового голови правління, який планується завершити до кінця першого кварталу 2025 року.
Вищий антикорупційний суд (ВАКС) знову ухвалив рішення про продовження процесуальних обов'язків для Андрія Коболєва. 4 грудня 2024 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) оголосила, що ВАКС задовольнив їхнє клопотання, таким чином продовжуючи обов'язки для екс-голови правління "Нафтогазу".
Згідно з інформацією, наданою САП, Коболєв має дотримуватись таких вимог: з’являтися на всі виклики прокурора та суду; інформувати про будь-які зміни свого місця проживання; уникати контактів з особами, вказаними в судовій ухвалі; а також передати для зберігання до Державної міграційної служби всі свої закордонні паспорти.
У САП зазначили, що 1 листопада 2024 року ними було подано клопотання про відновлення обмежень до ВАКС. Проте судові засідання, призначені на 5 та 8 листопада 2024 року для розгляду цього клопотання, не відбулися за ініціативою суду, а 12 листопада 2024 року терміни виконання процесуальних обов'язків завершилися.
8 та 11 листопада 2024 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) направила до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) листи з проханням розглянути клопотання щодо відновлення обмежень, проте додаткове засідання не було призначено, зазначили в САП.
Як вже зазначалося раніше, 19 січня 2023 року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) оголосили про підозру колишньому голові правління "Нафтогазу" Андрію Коболєву. Його звинувачують у незаконному отриманні 229 млн грн, які становили частину премії, виплаченої команді "Нафтогазу" за здобуту перемогу над російським "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі в 2018 році (еквівалентно 8,8 млн доларів США або 7,6 млн євро на момент затвердження премії).
Пізніше ми повідомили, що 9 серпня 2023 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) вирішив продовжити дію застави в розмірі 229 млн грн (еквівалент 5,6 млн євро на той час) ще на два місяці. Також суд залишив незмінними процесуальні обов'язки для Коболєва, включаючи заходи запобігання.
25 вересня Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення зняти електронний браслет з Коболєва та знизив розмір застави вдвічі, встановивши його на рівні фактично внесених 107 мільйонів гривень (еквівалент 2,8 мільйона євро).
Також ми писали, що 29 листопада 2023 року САП повідомила, що передала до суду обвинувальний акт за обвинуваченням Коболєва. 30 листопада 2023 року на першому підготовчому засіданні ВАКС задовольнив клопотання прокурора САП та продовжив процесуальні обов'язки для Коболєва до 30 січня 2024 року.
14 грудня 2023 року за результатами підготовчого засідання колегія суддів ВАКС відмовила захисту в задоволенні клопотання про повернення обвинувального акта, призначила розгляд справи по суті та розпочала слухання у справі Коболєва. Відтоді ВАКС постійно продовжував дію процесуальних обов'язків для Коболєва.
[Слідкуйте за справою № 991/10459/23 - Тижневик SOE.]
Як ми вже згадували у листопаді 2024 року, Вищий антикорупційний суд не погодився на продовження процесуальних обов'язків Коболєва. Більш детальну інформацію можна знайти в одному з наших попередніх оглядів.
Додаткові відомості щодо справи Коболєва доступні в наших раніше опублікованих дайджестах.
Ознайомтеся з аналізом цього випадку в контексті корпоративного управління через серію статей від команди SOE Weekly, написаних Андрієм Бойцуном, Олександром Лисенком та Дмитром Яблоновським: "Чи становлять премії Коболєва ризик для реформ у сфері корпоративного управління?" Частини 1, 2, 3, 4 і 5.
Генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський отримав відповідальність за координацію реформування митної системи. 3 грудня 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив рішення про створення посади Урядового уповноваженого з питань митної реформи, яку Ігор Смілянський займатиме на громадських засадах. Окрім того, був сформований координаційний робочий орган для реалізації цих змін.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що основними цілями команди, очолюваної уповноваженим, є "узгодження українських стандартів з нормами Європейського Союзу (можливо, йдеться про адаптацію митних процедур - SOE Weekly), модернізація інфраструктурних об'єктів, впровадження системи, орієнтованої на ризики, цифровізація та багато інших ініціатив".
"Економічна правда" ("ЕП") підкреслила, що деякі з раніше згаданих обов'язків, покладених на уповноваженого, фактично дублюють повноваження Міністерства фінансів, визначені в постанові 2014 року.
Коментуючи своє призначення на посаду Урядового уповноваженого, Смілянський написав на своїй сторінці у Facebook, що не планує йти з посади гендиректора "Укрпошти".
Головною метою цього проєкту є створення і впровадження нової моделі функціонування митниці за участю Мінцифри, Мінекономіки, Мінфіну та інших зацікавлених сторін протягом найближчих 3-4 місяців. У запропонованій моделі більшість процесів буде зосереджена на діджиталізації, аналізі даних та ризикових моделях, при цьому людський чинник буде зведено до мінімуму або повністю усунуто, зазначив він.
"Земельний банк" сформував нову наглядову раду. Про це інформувала прес-служба Фонду державного майна України 5 грудня 2024 року. Головною метою наглядової ради є контроль за роботою ТОВ "Державний земельний банк" та гарантування дотримання законодавчих актів і статутних вимог, зазначили в ФДМУ.
За інформацією Фонду державного майна України, до обов'язків наглядової ради належать:
Новими учасниками наглядової ради "Державного земельного банку" стали:
[Як ми писали у жовтні 2023 року, ФДМУ хоче продати держчастку 66,65% в Ocean Plaza, яка раніше належала підсанкційним російським олігархам Аркадію та Ігорю Ротенбергам.
У квітні 2024 року ми інформували про те, що початкова вартість була визначена на рівні 1,65 мільярда гривень (39,2 мільйона євро за актуальним курсом на той момент).
Докладніше про процес приватизації Ocean Plaza читайте у наших попередніх дайджестах. - SOE Weekly.]
Стосовно статусу учасників наглядової ради "Земельного банку", зокрема незалежних членів або представників акціонерів, якщо вони присутні, інформація не надається. - SOE Weekly.
За даними ФДМУ, перше засідання наглядової ради відбулося наприкінці листопада 2024 року, на якому головою було обрано Данилишина. Крім того, було створено Комітет з питань аудиту.
Як ми зазначали у червні 2023 року, Фонд державного майна України працював над ініціативами щодо централізації управлінських процесів у сфері державної власності, зокрема, планувалося створення Земельного банку.
Згодом ми писали, що 11 серпня 2023 року Кабмін передав ФДМУ 25 держпідприємств, які раніше перебували в управлінні Національної академії аграрних наук.
Згодом уряд вилучив у державних підприємств 2764 земельних ділянки, призначених для сільського господарства, загальною площею, що перевищує 104 тисячі гектарів. Управління цими землями було передане Аграрному інвестиційному фонду, який перебуває під контролем Фонду державного майна України. Більш детальну інформацію можна знайти в одному з наших попередніх оглядів.
Після цього Фонд державного майна України оголосив про завершення підготовчих робіт для створення Земельного банку. Наступним етапом стало проведення корпоратизації Аграрного інвестиційного фонду, що дозволить йому взяти на себе роль оператора земельних аукціонів.
Пізніше ми повідомляли, що Фонд державного майна України завершив процес корпоратизації Аграрного інвестиційного фонду, в результаті чого було засновано ТОВ "Державний земельний банк". Тодішній керівник ФДМУ, Віталій Коваль, також поділився інформацією про наміри Фонду провести перші аукціони.
Невдовзі ми інформували, що 30 серпня 2024 року "Державний земельний банк" оголосив про проведення перших 16 аукціонів, а нещодавно висвітлювали їхні підсумки.
З 1 липня 2021 року, українці отримали можливість легально проводити операції з купівлі та продажу земель сільськогосподарського призначення. Однак, угоди з державними та комунальними землями в цій категорії залишаються забороненими. - SOE Weekly.
Приватизація - це процес переходу державної власності або активів у руки приватних осіб або компаній.
ФДМУ виставить "Укрбуд" на приватизацію за 262,6 млн грн (6 млн євро). 6 грудня 2024 року аукціонна комісія Фонду державного майна України (ФДМУ) встановила стартову ціну продажу будівельної компанії "Укрбуд" на рівні 262,6 млн грн (6 млн євро).
ФДМУ також визначив умови приватизації. Потенційний покупець повинен:
Будівельна фірма "Укрбуд" займається проектуванням об'єктів як промислового, так і цивільного призначення, виконує роботи з будівництва та монтажу, а також організовує підготовку та перепідготовку робочої сили для потреб будівельної індустрії. В структуру компанії входить 10 дочірніх підприємств, серед яких є проектні організації та навчально-курсові комбінати, як зазначено у Фонді державного майна України.
[Forbes Україна зазначив, що Кабмін створив державну будівельну компанію "Укрбуд" у 2004 році.
На вересень 2024 року в складі "Укрбуду" налічувалося 10 окремих структурних підрозділів і 11 дочірніх компаній з балансовою вартістю, що перевищує 265 млн грн. З них п’ять підприємств спеціалізуються на підготовці та перепідготовці кадрів у сфері будівництва, а шість займаються проектуванням, як зазначає видання.
Компанія "Укрбуд" має в своєму портфелі 25 нерухомих об'єктів, розташованих у 15 містах, серед яких Київ, Дніпро, Житомир, Івано-Франківськ та Черкаси. Додатково, вона управляє 16 офісами в Києві та Дніпрі, повідомляє Forbes Україна.
Згідно з інформацією YouControl, у 2023 році "Укрбуд" заробив 105,2 мільйона гривень, що відповідало 2,6 мільйона євро за середнім обмінним курсом того періоду. Однак компанія зазнала збитків у розмірі 3 мільйони гривень (75 тисяч євро) за весь 2023 рік, а за перші шість місяців 2024 року ця цифра зросла до 5,7 мільйона гривень (132 тисячі євро). - SOE Weekly.
Новим власником Білгород-Дністровського порту став колишній народний депутат від Партії регіонів Продивус. Фонд державного майна України наразі проводить перевірку джерел фінансування угоди. 5 грудня 2024 року компанія "Топ-Оффер", яка виступала єдиним учасником аукціону на приватизацію порту, завершила оплату в сумі 90 млн грн (еквівалент 2,05 млн євро) за сам об'єкт, а також 18 млн грн (близько 409 тис. євро) ПДВ.
Згідно з інформацією від Forbes Україна та liga.net, на момент проведення аукціону власником компанії "Топ-Оффер" значився Євген Богуславський. Проте, 28 листопада 2024 року бенефіціарний власник змінився і ним став бізнесмен Володимир Продивус, який раніше був народним депутатом від проросійської Партії регіонів (2012-2014) та обіймав посаду президента Федерації боксу України.
Згідно з інформацією від "Чесно", Продивус розпочав свою політичну діяльність у 2012 році, коли балотувався до Верховної Ради як незалежний кандидат. У грудні того ж року він приєднався до Партії регіонів. Протягом свого мандату як народний депутат, що тривав до лютого 2014 року, він підтримав контроверсійні закони, прийняті 16 січня 2014 року. Крім того, він є одним з власників компанії "Мостобуд", яка спеціалізується на будівництві мостів. - SOE Weekly.
У даний момент Фонд державного майна України здійснює перевірку щодо дотримання норм законодавства у сфері приватизації: під наглядом перебуває як сам суб'єкт, так і джерела фінансування, - зазначив прес-секретар ФДМУ Максим Равчак. Forbes Україна також повідомляє, що існує ймовірність скасування угоди.
Як ми зазначали у листопаді 2024 року, продаж Білгород-Дністровського відбувся лише з тринадцятого разу. Початкова вартість була знижена вдвічі, до 89 мільйонів гривень (2,04 мільйона євро), а в аукціоні взяв участь тільки один учасник - ТОВ "Топ-Оффер". Ця компанія запропонувала за актив 90 мільйонів гривень (2,06 мільйона євро).
Згідно з інформацією від YouControl, компанія "Топ-Оффер" була зареєстрована в Києві наприкінці 2023 року. Її основна діяльність полягає в оренді та експлуатації власності або орендованої нерухомості. На той час власником компанії виступав Євген Богуславський.
Тоді Богуславський повідомив, що не має можливості розкривати подробиці приватизаційного процесу через угоду про конфіденційність з інвестором. Він зазначив, що ім'я нового власника морського порту може бути оприлюднене протягом найближчого місяця. Крім того, Богуславський не захотів коментувати джерела фінансування для придбання.