Новини Івано-Франківська та області

В Прикарпатті школа-інтернат перетворилася на загрозу для учнів: хто за цим стоїть?

У Прикарпатті стара школа-інтернат стала небезпечним місцем. Один з давніх корпусів, що знаходиться на території двох навчальних закладів, обвалився. Це створює серйозну загрозу для учнів. Хто несе відповідальність за аварійний стан цієї споруди і чому досі не почали роботи з її демонтажу? Відповіді шукала Жанна Дутчак.

Чотириповерхова цегляна споруда виглядає так, ніби її нещадно пошкодили внаслідок ракетного обстрілу.

Слава Богу, що всі залишилися цілими і неушкодженими.

Цей спальний корпус колишнього інтернату, побудованого в 60-х роках, нині слугує домівкою для учнів двох навчальних закладів Надвірної - першої гімназії та четвертого ліцею. На жаль, будівля, що обрушилася, не використовувалася протягом останніх двадцяти років.

Зіновій Андрійович, мер міста Надвірна:

Ми мали намір виділити кошти на капітальний ремонт, проте головною перешкодою стало те, що це приміщення не належало нам.

З 1991 року весь комплекс знаходиться на обліку Івано-Франківської обласної ради. Міська рада орендує ці приміщення, хоча зверталася з проханням передати їй на утримання всі будівлі.

Зіновій Андрійович, мер міста Надвірна:

Ми усвідомили, що у них відсутнє бажання передати весь майновий комплекс. По-друге, немає виділення фінансів на капітальний ремонт. Вони зобов'язані, як власники, забезпечувати фінансування для цього.

Обласна рада дала згоду лише на будівництво спального корпусу. Проте згодом місто прийняло рішення відмовитися від його прийняття. Це сталося через затримки у процесі передачі, і вже в січні 2024 року у будівлі сталася обвал стелі.

Настя, співробітниця гімназії:

Коли ця частина впала вперше, ми дуже злякалися.

Пані Анастасія трудиться в їдальні гімназії. Вона пригадує, що в той день, коли трапилася подія, діти саме насолоджувалися сніданком.

Настя, співробітниця гімназії:

Ми годували дітей, коли стрілка годинника показувала половину восьмої ранку. В нас запанувала паніка, і ми не знали, як діяти. Я запитала Мар'яну, чи це не ракета летить. Ніхто з нас не розумів, що відбувається. Вчителі швидко виводили дітей до автобуса, і всі миттю виїхали.

Жанна Дутчак, журналистка:

Це їдальня першої гімназії. І ось гляньте - одна зі стін суміжна з аварійною будівлею. З вікна можна побачити руїни.

Аварійна будівля була небезпечною. Тож депутати Надвірнянської міськради і педагогічний колектив двох навчальних закладів звернулися до власника: негайно розібрати корпус та провести експертизу всіх інших.

Роман Романишин, керівник Надвірнянського ліцею №4:

До нас приїхали на зустріч, розказали, що будуть сприяти цьому, але, на жаль, цього не сталося.

Зіновій Андрійович, мер міста Надвірна:

З січня 2024 року до березня 2025 року власник Івано-Франківської обласної ради мав можливість вжити заходів для демонтажу цього приміщення.

Пройшов рік, і нещодавно стався ще один обвал – всі будівельні елементи колонії зазнали руйнування. Першу гімназію оперативно перевели на онлайн-формат навчання. У ліцеї процес навчання не зупинився, проте вчителі почали чергувати біля аварійного корпусу.

Міський голова припускає: обласна рада не хоче віддавати майновий комплекс через земельну ділянку площею в майже сім гектарів.

Зіновій Андрійович, мер міста Надвірна:

На мою думку, це є ключовим аргументом. У 2018 році Івано-Франківська обласна рада, ще до того, як ми отримали цю земельну ділянку в оренду, намагалася розподілити її для не зовсім зрозумілих цілей.

У 2019 році спальний корпус був демонтований на понад вісімдесят відсотків, повідомляє директор комунального підприємства обласної ради, що займається експлуатацією майна. Хоча його розбирання вже було заплановано, нібито мер Надвірної виступив проти цього рішення.

Віталій Костишин обіймає посаду директора комунального підприємства, що підпорядковується Івано-Франківській обласній раді і займається управлінням майном.

На сесію завітав міський голова Надвірної, який висловив пропозицію отримати в управління цей комплекс для облаштування там реабілітаційного центру або іншого закладу. Однак, протягом наступних шести місяців міська рада так і не змогла сформувати комісію для оформлення передачі цієї будівлі.

Після першого колапсу комунальне підприємство повторно подало запит на отримання дозволу на знищення небезпечної споруди. В кінці минулого року йому вдалося отримати цю згоду. Проте для проведення демонтажу знадобиться п'ять мільйонів гривень.

Віталій Костишин обіймає посаду директора комунального підприємства, що підпорядковується Івано-Франківській обласній раді і займається управлінням майном.

Наскільки мені відомо, в даний час в обласній раді та адміністрації тривають зусилля щодо виділення цих фінансів для нас.

Сесія облради запланована на одинадцяте квітня. Якщо ж депутати виділять необхідну суму, то вже в травні може розпочатися демонтаж.

Читайте також