У Прикарпатському регіоні на річці Прут мають намір побудувати серію гідроелектростанцій.
Протягом року можна збудувати каскад з потужністю 8,0 тисяч кВт*год.
Компанія "Деверсіті Груп", розташована в Івано-Франківську, має намір звести три невеликі гідроелектростанції в межах Матеївецької громади. Однак, місцеві жителі та фахівці Всесвітнього фонду природи висловили заперечення проти реалізації цього проекту на річці Прут.
Згідно з детальним планом території, опублікованим сільською радою 1 травня, для зведення гідроелектростанції на річці Прут відведено три земельні ділянки в селах Перерив, Матеївці та Замулинці, які в сумі складають більше 17 гектарів.
На території Матеївецької громади планується створення каскаду, що складається з трьох гідроелектростанцій. Фото: WWF.
Гребля матиме довжину 156 метрів і висоту 2,5 метри, в той час як довжина каналу становитиме 290 метрів. Потужність каскаду досягне 8,0 тис. кВт·год, і його зведення може бути завершене протягом року.
Перспективний вигляд майбутньої гідроелектростанції. Зображення з комплексного плану розвитку території.
На громадських слуханнях, які відбулися 19 травня, присутніми стали приблизно 70 жителів Матеївецької громади, згідно з інформацією від "Інформатора". Представники компанії "Деверсіті Груп" запевнили, що використання земель громади приноситиме місцевому бюджету близько 800 тисяч гривень податків щорічно. Однак, мешканці висловили своє незадоволення щодо планів будівництва ГЕС, побоюючись можливих затоплень.
Жителі громади Матеївці висловили свій протест проти будівництва гідроелектростанції на річці Прут. Фото від Інформатора.
Експерти Всесвітнього фонду природи "WWF-Україна" висловили заперечення проти будівництва каскаду гідроелектростанцій на річці Прут. Екологи підкреслили, що на ріках басейну Пруту та Сірету вже існує понад 60 перешкод, які негативно впливають на стан водних екосистем, спричиняючи порушення гідрологічного режиму річок та шляхів міграції водних видів, а також призводять до зменшення біорізноманіття.
"Заявлена потужність планованої МГЕС є мізерною в масштабах загального енергозабезпечення регіону чи країни. Виникає логічне питання щодо альтернативних, менш шкідливих для довкілля, способів генерації енергії. Наприклад, в Коломийському районі існують значні можливості для розміщення сонячних електростанцій, які не несуть таких руйнівних наслідків для річкових екосистем", - зазначили зоозахисники.
Згідно з інформацією аналітичного ресурсу Youcontrol, компанія ТОВ "Деверсіті Груп" була заснована у 2020 році в Івано-Франківську з початковим капіталом у 300 тисяч гривень. Власниками підприємства є підприємці з Косівського району Василь та Микола Пророчуки.