Новини Івано-Франківська та області

Микола Лагун в Австрії стикається з дедалі меншими можливостями уникнути покарання за крах "Дельта Банку", повідомляють джерела - Завтра.UA.

Колишній власник "Дельта Банку", що збанкрутував десять років тому, Микола Лагун, ризикує втратити можливість уникнути відповідальності за шахрайські схеми, пов'язані з виведенням коштів вкладників і платників податків в офшори. Його можливе екстрадування з Австрії, а також активізація процесів примусового вилучення майна резидентів Росії ставлять під загрозу наміри екс-банкіра залишитися в безпеці у Відні з російським паспортом, при цьому отримуючи прибутки від бізнесу в Україні, повідомляє видання "Коротко. Про".

Згідно з інформацією від правоохоронних органів та Національного банку, загальна сума збитків, завданих державі Лагуном, перевищує 50 мільярдів гривень. Він бере участь у судових засіданнях онлайн, перебуваючи в австрійській столиці. Серед цих справ є і питання його особистого банкрутства, в рамках якого Лагун намагається зменшити свої фінансові зобов'язання перед державними банками.

Журналісти зазначають, що ситуація колишнього власника "Дельта Банку" Миколи Лагуна, який потрапив у міжнародний розшук через справу про масштабне фінансове шахрайство, різко погіршується. 16 червня президент Зеленський звернувся до австрійських властей з проханням допомогти в екстрадиції олігархів, які ховаються на території Австрії. У медіа з’явилася інформація про те, що Лагун може бути одним із кандидатів на повернення. Відомо, що екс-власник "Дельта Банку" не має значного політичного впливу, а також існують конкретні фінансові збитки та задокументовані випадки шахрайства на десятки мільйонів доларів. Крім того, є активи, які можливо арештувати для покриття боргів.

Очевидно, що "російська страховка" у вигляді паспорта країни-агресора не зможе врятувати від екстрадиції. Нещодавно стало відомо, що існує кілька причин для його отримання. Серед них можуть бути давні бізнес-зв'язки з російськими партнерами, зокрема з Кірілом Дмітрієвим, який сьогодні є одним із головних переговірників у сферах бізнесу між Росією та США та очолює Російський фонд прямих інвестицій. Крім того, російський паспорт надає можливість легше управляти активами Лагуни, зокрема об'єктами туристичної нерухомості, оформленими відповідно до російського окупаційного законодавства. Також варто зазначити, що російський паспорт має колишня голова правління "Дельти" Олена Попова.

На початку липня президент Зеленський подав до Верховної Ради законопроект №13442, що передбачає затвердження рішення Ради національної безпеки і оборони про примусове вилучення власності Російської Федерації та її резидентів в Україні. У цьому контексті йдеться про конфіскацію на користь Укрзалізниці більше 1600 вагонів, що належать різним російським компаніям. Такий підхід може стати знаковим, оскільки дозволяє ухвалювати рішення стосовно конкретних осіб, зокрема, щодо Лагуна, як зазначає видання.

По-перше, Лагун має під контролем значні земельні ділянки в Україні через мережу афільованих компаній та підставних осіб. Наприклад, у Білогородці та Бородянці Київської області (частина з цих активів, ймовірно, вже переписується на людей екс-заступника міністра регіонального розвитку Льва Парцхаладзе) розташовані приблизно 300 гектарів землі, яка оцінюється більше ніж у 1,2 мільярда гривень. Як повідомляють ЗМІ, в Івано-Франківській області його оточення володіє 147 гектарами курортної землі в селі Бистрець, а в Чернігівській області — понад 60 гектарами сільськогосподарських угідь. У селі Козин під Києвом на його людей оформлені колишні туристичні бази, які були переобладнані в котеджні комплекси.

Журналісти відзначають, що імена бізнес-партнерів Лагуна публічно відомі, а суспільний інтерес у поверненні понад 50 млрд грн. коштів рефінансування та Фонду гарантування вкладів, які були виплачені ошуканим клієнтам "Дельта Банку" за рахунок платників податків - більш ніж очевидний. Раніше ЗМІ уже звертали увагу, що статус Лагуна цілком дозволяє йому отримати персональні санкції. Вони застосовуються як елемент "альтернативного" притягнення відповідальності, серед іншого, до громадян України, що перебувають поза межами фактичної юрисдикції українського правосуддя, але при цьому виводили кошти з України.

Отже, видається, що спокійні дні для колишнього власника збанкрутілого "Дельта Банку" у Відні невблаганно наближаються до завершення. Йому доведеться або терміново шукати нове місце для проживання (наприклад, у менш європейському, але значно вигіднішому для шахрайських дій Дубаї), або ж прийняти на себе відповідальність за класичні фінансові схеми, які протягом десяти років жоден інший український банкір не наважився повторити, йдеться у матеріалі.

Читайте також