Підлітки зайняті підробітками та накопиченням: Національний банк провів дослідження рівня фінансової грамотності молоді. Україна - Останні новини Рівного та регіону - Рівне Вечірнє.

Фінансова освіченість українських підлітків характеризується як на початковому етапі розвитку.
Національний банк України спільно з громадською організацією Junior Achievement Ukraine здійснив аналіз фінансової обізнаності підлітків в Україні. В опитуванні взяли участь більше 3000 десятикласників з різних регіонів країни.
Основною метою цього дослідження було оцінити рівень знань і навичок учнів перед введенням предмета "Підприємництво і фінансова грамотність". З 2025-2026 навчального року цей курс стане обов'язковим для учнів усіх 8 класів, а згодом його також викладатимуть у 9 класі.
Підліткам було запропоновано виконати 21 кейсове завдання, натхненне Програмою міжнародного оцінювання учнів (PISA) у сфері фінансової грамотності. Крім того, учасники заповнили анкету, що містила 20 запитань.
Згідно з результатами дослідження, рівень фінансової грамотності українських підлітків оцінюють, як початковий. Середній рівень правильних відповідей на кейсові завдання серед підлітків становить 46,6%, що відповідає 3 балам за 12-бальною шкільною системою оцінювання.
Найкращі результати під час дослідження показали учні з таких областей:
Дніпропетровська область має показник 57,4%.
Івано-Франківська область становить 53,7%.
Київ (50,4 відсотка);
Київська область (50,0%);
Львівська область (49,1%).
Найгірші показники були відзначені в Кіровоградській (37,4%), Миколаївській (39,7%) та Чернівецькій (41,4%) областях. Підлітки з сімей із низьким соціально-економічним становищем часто демонструють низький рівень фінансової освіти.
77,6% підлітків вважають, що предмет фінансової грамотності потрібно вивчати в школі. Школярі хочуть більше знати про фінанси, щоб досягати матеріальних цілей (58,6%), мати велику зарплату і допомагати батькам (43%), започаткувати власну справу (34,8%), здобути вищу освіту (21,3%), подорожувати (15,5%).
Теми, якими найчастіше цікавляться підлітки:
як отримати свої перші доходи (61,6%);
як створити свій власний фінансовий план (53,7%);
як заощадити на мрію (36,9%).
85,2% респондентів вказують, що вони відкладали кошти, зокрема, це трапляється, коли у них з'являються "вільні фінанси" або в момент, коли вони планують щось придбати. Більше 75% молоді мають платіжні картки або активно використовують послуги онлайн-банкінгу.
Найпопулярніші джерела доходів у підлітків:
подарунки на свята (93,9%);
грошові подарунки від батьків (89,1%);
за виконання роботи по дому (73,7%);
регулярний підробіток у вільний час (40,9%);
нерегулярний підробіток (35,8%);
продають власні речі (27,9%).
Дослідження проводилось Українським інститутом соціальних досліджень ім. О. Яременка. Вибірку формував ДНУ "Інститут освітньої аналітики". В опитуванні взяли участь 97 шкіл з 19 областей України та міста Києва. Було опитано 3139 учнів віком 14-17 років.
Sure! Here’s a unique version of your text: "zaxid.net" can be rephrased as "the online platform zaxid.net."