Новини Івано-Франківська та області

Комунальна власність повинна служити інтересам громади.

Добрі практики громад Івано-Франківщини презентували під час навчального візиту

Практики муніципального менеджменту майнових ресурсів вивчали на Івано-Франківщині протягом тижня найактивніші учасники навчальної програми U-LEAD "Кроки для спеціалістів. Управління комунальною власністю". В рамках візиту представники громад 10 областей знайомились з підходами до управління комунальною власністю в різних сферах від охорони здоров'я до культури і комунальних послуг.

Часи, коли державна чи комунальна власність сприймалася як безхозна, вже канули в минуле. Сьогодні, з виникненням сильних гравців у вигляді громад, які володіють значними матеріальними ресурсами, питання раціонального управління цим майном стало пріоритетним.

Учасники навчальної програми мали можливість ознайомитися з практиками, що застосовуються в Лисецькій, Долинській та Городенківській територіальних громадах. Кожна з цих громад розробила власні стратегії для ефективного управління комунальними активами.

У Лисецькій громаді реалізовано ряд успішних практик, зокрема в сфері управління медичним закладом. Колишня районна лікарня, яка була на межі закриття, тепер перетворилася на конкурентоспроможну установу, що належить громаді. Протягом трьох років кількість пацієнтів, які отримують медичну допомогу, зросла з сотні до п’ятисот на місяць. Сьогодні КНП "Лисецька лікарня" має дві амбулаторії первинної медичної допомоги та поліклінічне відділення, яке пропонує послуги за 23 медичними спеціальностями. Також лікарня облаштувала стаціонар з терапевтичним, неврологічним та хірургічним відділеннями. Завдяки співпраці з благодійними фондами "Наш Сокіл" та "Восток-SОS" тут створено геріатричне відділення, де в 2022 році надавали допомогу внутрішньо переміщеним особам. Також функціонує реабілітаційне відділення на 30 місць. Вражає, що від 70 до 85% пацієнтів, які отримують медичні послуги в лікарні, проживають за межами громади.

У міській раді Долинської громади учасники візиту ознайомилися з практиками управління власністю в сфері благоустрою та комунальних послуг, спостерігаючи роботу двох комунальних підприємств – КП "Комунгосп" і КП "Водоканал". Основним принципом у цій сфері є те, що кожне майно повинно мати свого власника або управляючого. Для подальшого розвитку громади важливо інвестувати не лише в утримання закладів, але й у впровадження сучасних технологій. Ще одним ключовим аспектом управління комунальними установами та підприємствами в Долинській громаді є активне впровадження заходів з енергоефективності. Протягом останніх кількох років громада реалізувала більше десяти проектів, спрямованих на підвищення енергоефективності, енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії.

Громада Городенки поділилася своїм досвідом у створенні спеціалізованої установи, яка забезпечує ефективне управління комунальним майном. У 2021 році був заснований Комунальний підприємство "Фонд майна", яке стало важливим інструментом для адміністрування комунальної власності. За кілька років роботи фахівці фонду провели інвентаризацію комунального майна та передали на баланс установ Городенківської міської ради близько 395 об'єктів нерухомості. Ще однією вдалою ініціативою стало створення великих комунальних закладів у різних сферах для управління цими активами. Учасники візиту мали змогу ознайомитися з двома такими установами. По-перше, це Комунальний заклад "Центр культури", який об'єднує міський палац культури, 40 сільських клубів, бібліотеки та краєзнавчий музей "Покуття". По-друге, Комунальний заклад "Перлина Придністров'я", що є позаміським закладом відпочинку та оздоровлення на березі Дністра, функціонує на основі комунального майна. Обидва заклади володіють великими майновими комплексами, які належно оформлені у комунальну власність та надають послуги мешканцям.

Спільним у підходах до управління комунальним майном для усіх трьох громад є принципи:

Підсумовуючи свій візит, голова робочої групи "Муніципальні послуги та майно" Вікторія Копчак висловила кілька важливих думок.

Цього року в навчальному візиті взяли участь найактивніші учасники програми "Кроки для спеціалістів з управління комунальною власністю". В громадах Прикарпаття учасники ознайомились з практичними і реальними прикладами, які допомагають впорядкувати комунальне майно. Головним завданням є перетворення цього майна з постійного джерела витрат на актив, який відповідає потребам громади та може приносити дохід. Особливо приємно, що учасникам надали можливість спілкуватися не лише з головами громад, яким ми щиро вдячні, але й з профільними фахівцями. Це створило атмосферу рівноправного обміну думками. Я впевнена, що ідеї, які виникли під час візиту, завдяки обміну досвідом та спостереженням, отримають підтримку з боку керівництва громад і сприятимуть покращенню управління комунальним майном, роблячи цей процес більш простим, прозорим та ефективним.

В навчальному візиті взяли участь експерти з органів місцевого самоврядування з різних регіонів, зокрема з Миколаївщини, Київщини, Черкащини, Рівненщини, Вінниччини, Харківщини, Чернігівщини, Житомирщини, Сумщини та Дніпропетровщини.

Читайте також