Новини Івано-Франківська та області

Как можно получить документы о смерти или рождении, произошедших на временно оккупированных территориях?

Координационный центр, занимающийся бесплатной юридической помощью, пояснил, как можно оформить свидетельства украинского образца о смерти или рождении, произошедших на территориях, временно находящихся под оккупацией.

Для того чтобы зафиксировать факт смерти, произошедшей на временно оккупированной территории и получить свидетельство украинского образца, необходимо обратиться в суд. Фиксация факта рождения в условиях оккупации возможна как в судебном порядке, так и без него. Рассмотрение таких дел судами должно происходить незамедлительно. При этом судебный сбор не взимается.

Необхідно зібрати всі необхідні документи.

Суд не "узаконює" документи, які були видані окупаційними силами, а лише констатує факт, що має правове значення. У цьому процесі він може враховувати, зокрема, медичні документи, видані на територіях, що перебувають під окупацією.

Отже, вкрай необхідно отримувати в медичних закладах всі документи, що можуть підтвердити певний факт, такі як свідоцтво про смерть, медичне свідоцтво про народження та інші.

Отримання цих документів не свідчить про співпрацю з окупаційними органами. Тому не слід боятися їх отримання.

Крім того, необхідно створити фотографії всіх отриманих документів і зберігати їх у безпечному місці, наприклад, у хмарному сервісі або на флеш-накопичувачі.

Як здобути свідоцтво про смерть

Процедура виглядає наступним чином: спершу родич звертається до ДРАЦСу для отримання свідоцтва про смерть. У відповідь ДРАЦС надсилає письмову відмову. Після цього родич звертається до суду для встановлення факту смерті, отримує відповідне рішення і знову йде до ДРАЦСу, де вже отримує необхідний документ.

Отже, до суду з проханням про визнання смерті можуть звертатися лише особи, які мають родинні зв’язки з покійним. Для того щоб суд ухвалив рішення про факт смерті на тимчасово окупованій території, необхідно надати докази, що підтверджують, що ця особа справді померла. Можна залучити свідків, проте їхні свідчення самі по собі не є достатніми. Для підтвердження смерті потрібні відповідні документи, такі як:

Якщо оригінал документа у паперовому вигляді недоступний, можна використати його скановану версію або фотографію.

Додатковими доказами можуть бути фото з місця поховання, копії договорів про придбання ритуальних послуг і покази свідків.

Процес інсталяції

Якщо ДРАЦС не надав письмову відмову і відмовляється це зробити, рекомендується звернутися до них офіційно через письмове звернення. Згідно з українським Законодавством "Про звернення громадян", всі звернення повинні бути зареєстровані, а також на кожне з них має бути надана відповідь.

Заявку на підтвердження факту смерті на тимчасово окупованих територіях можна подавати до будь-якого суду, без урахування місця реєстрації.

У разі, якщо суд визнає факт смерті на тимчасово окупованій території, це рішення набирає юридичної чинності з моменту його ухвалення і підлягає терміновому виконанню. Після цього можна знову звертатися до ДРАЦС для отримання свідоцтва про смерть.

Яким особам держава забезпечує безкоштовну юридичну підтримку при подачі позовів до суду?

Переселенці, особи з низьким рівнем доходу, люди з інвалідністю, які отримують невелику пенсію або соціальні виплати, ветерани війни, а також родичі загиблих ветеранів та захисників України, мають право на отримання допомоги. Ці групи населення можуть звертатися не лише для підтвердження фактів народження або смерті, але й з іншими запитами.

Як отримати свідоцтво про народження

У випадку, якщо дитина з'явилася на тимчасово окупованій території, її батьки можуть оформити свідоцтво про народження українського зразка. В даний момент існують дві можливості для державної реєстрації народження дитини на ТОТ: позасудова процедура та процедура, що здійснюється на підставі судового рішення.

Позасудовий спосіб

Для використання цього процесу необхідно отримати медичне свідоцтво про народження дитини, а також обов'язково створити та зберегти його копію або фотографію. Оригінал документа потрібно буде передати до органу реєстрації актів цивільного стану на території тимчасового обліку.

Електронну копію цієї медичної довідки разом із заявою про державну реєстрацію народження, складеною у довільній формі, та копіями інших документів, необхідних для такої реєстрації, потрібно надіслати на адресу електронної пошти відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у Івано-Франківську.

Заява на державну реєстрацію народження повинна включати інформацію про:

Якщо заява про державну реєстрацію народження подається не батьками дитини чи одним з них, додатково зазначаються відомості про заявника (прізвище, власне ім'я та (за наявності) по батькові, реквізити паспорта або паспортного документа, що посвідчує особу).

Якщо в наданих документах немає розбіжностей, оформлюється свідоцтво про народження. Якщо розбіжності виявлять, встановити факт народження дитини на ТОТ можна буде у судовому порядку.

Свідоцтво про народження оформлюється в день складання актового запису про народження та залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, а заявнику на адресу електронної пошти надсилається його сканована копія та роз'яснюється порядок подальшого отримання оригіналу свідоцтва.

Отримання свідоцтва про народження, а також витягу з Реєстру про державну реєстрацію народження в окремих випадках, визначених законодавством, можливе для заявника, батьків дитини (одного з них), бабусі чи дідуся, повнолітніх братів та сестер, тітки, дядька, мачухи або вітчима, а також їх представників, які діють на підставі нотаріально завіреної довіреності або документів, що підтверджують їх повноваження відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Крім того, це право має Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, який може діяти особисто або через свого представника.

Позасудова процедура гарантована Наказом Міністерства юстиції України "Про впорядкування відносин з державної реєстрації народження та отримання документів про народження в умовах воєнного стану" мешканцям територій, які були окуповані після 24 лютого 2024 року.

Юридичний метод

Якщо батьки на підконтрольній Україні території, то щоб отримати свідоцтво про народження дитини українського зразка на підставі судового рішення, потрібно звернутися до суду з позовною заявою про встановлення факту народження дитини на ТОТ. Разом з заявою надаються копії документів, що підтверджують факт народження, зокрема медичної довідки.

Якщо у батьків дитини є тимчасовий окупаційний статус і вони володіють електронним цифровим підписом, то вони мають можливість самостійно подати заяву до суду, скориставшись платформою Електронний суд.

У даній ситуації існує одна важлива деталь: заявник зобов'язаний надати суду докази того, що самостійно направив цю заяву іншим учасникам судового процесу, зокрема, територіальному підрозділу ДРАЦС.

Отже, спершу необхідно відправити заявку до ДРАЦС через електронну пошту та зробити скріншот, який слугуватиме підтвердженням.

Рішення суду про встановлення факту народження отримують заявники, також воно відправляється на виконання до ДРАЦС, який має видати свідоцтво.

Читайте також