Хмельницький та Бандера: більше спільного, ніж нам здавалося.
Дні народження Степана Бандери та Богдана Хмельницького випадають на перший тиждень січня. Російська пропаганда малює Бандеру як безкомпромісного націоналіста, тоді як Хмельницького, навпаки, вважають героєм за його "історичне возз'єднання". Проте в Україні гетьман часто піддається критиці за те, що його дії призвели до багато столітнього поневолення нашої країни. Але чи справді він винен у цьому?
1 січня 1909, як відомо, народився Степан Андрійович Бандера. В Старому Угринові, на Івано-Франківщині. А 6 січня 1596 року, в селі Суботові, на Черкащині народився Зиновій Богдан Хмельницький. Постать - безумовно велика й трагічна. Але про нього невідомо майже нічого, як це не дивно. Михайло Грушевський писав: "Особиста біографія Хмельницького настільки ж убога на реалії і безсумнівні факти, наскільки багата на легенди".
Як історик за фахом і чоловік, що народився на Черкащині, хочу висловити свою точку зору на Богдана. Час від часу я чую різноманітні думки та обговорення, що Богдан нібито здав Україну під московське панування. Згадуються Переяславська угода 1654 року та інші події. Однак, слід зауважити, що російська імперська історіографія намагається змалювати Богдана як "великого друга і брата російського народу". Проте, насправді, він не був ані другом, ані братом для них.
Богдан Хмельницький став першим з часів стародавнього Києва, хто заклав основи сучасної української державності, що ідейно залишається актуальною й до сьогодні. Військо, мова, віра — все це походить звідти!
Історик Сергій Плохій зазначає, що коли ми висловлюємо критику на адресу Богдана Хмельницького, часто не усвідомлюємо, що проектуємо на нього наслідки поневолення України, які відбулися вже після його смерті. Коли журналіст запитує Плохія про те, хто, на його думку, є найзначнішою історичною постаттю України за всі часи, він без вагань відповідає: Богдан Хмельницький!
Ми включили в метричні записи Богдана помилки, пов'язані з комерційними інтересами його наступників та спадкоємців, а також кулішеву "Чорну Раду". Навіть Тарас Григорович Шевченко не зміг цьому встояти.
"О, Богдан!"
Невігласе, сину мій!
Поглянь тепер на свою маму,
На свою Вкраїну.
Ой, Богдане, Богданчик мой,
Якби я тільки знала,
У люльці б задушила,
" під серцем приспала"...
"Славетні пращури, а їх нащадки не настільки добрі," йдеться про те, як Богдан, поволі і непомітно, завів Україну в залежність. Для Богдана важливою була ідея, тоді як його спадкоємці думали лише про власні маєтки. Іван Степанович Мазепа, фігура дуже суперечлива, намагався знайти можливість вивести Україну на нові шляхи свободи. Але, на жаль, момент був вже втрачений. Ось така історія...