Очільника Одеської обласної військової адміністрації Кіпера підозрюють у виїзді активів за межі країни: хто є його спільником.
Голову Одеської обласної військової адміністрації, Олега Кіпера, підозрюють у можливому виведенні фінансів за межі країни. Згідно з оприлюдненими даними, він нібито надав секретну вказівку, щоб його довірений помічник Віталій Завертайло зміг виїхати до Австрії. Це викликає занепокоєння, оскільки може свідчити про спробу легалізувати свої активи та кошти за кордоном.
Про це повідомляє "Інсайдер UA". Зазначається:
Кіпер, як зазначається, "після гучних виїздів, про які повідомляло 'Радіо Свобода', почав уникати тривалих подорожей. Тому, у статті йдеться про те, що, щоб створити підставу для закордонної поїздки Завертайла, заступник голови ООВА Сергій Кропива "узгодив із австрійською компанією Belichberg GmbH фіктивне запрошення, яке слугуватиме прикриттям для двотижневого відрядження Завертайла до Відня з 28 квітня по 12 травня 2025 року".
Згідно з інформацією, мета цієї подорожі полягає у розвитку міжнародної співпраці в галузі цифровізації та інновацій. Проте, як зазначається, Завертайло не має жодного відношення до цих напрямків.
"Що саме він робитиме в Австрії, поки не розголошується", - йдеться у матеріалі.
Згідно з інформацією, яку раніше опублікувало "Радіо Свобода", наприкінці 2022 року - на початку 2023 року Олег Кіпер, що на той момент обіймав посаду керівника Київської міської прокуратури, відправився у закордонну відпустку, де провів 10 днів. Варто нагадати, що в цей період в Україні вже був введений воєнний стан, який передбачав заборону для чоловіків призовного віку залишати країну без спеціального дозволу.
У цьому контексті підкреслюється, що сам Кіпер "підтвердив, що виїжджав за кордон виключно для відпочинку", але відмовився розкрити, в якій саме країні проходила його відпустка. Щодо причини виїзду, як зазначається в статті, він аргументував це сімейними обставинами.
Кіпер відмовився вказувати назву країни, пояснюючи це питаннями безпеки, оскільки "його дружина отримала українське громадянство замість російського".
"Водночас, "Схеми" встановили, що на момент публікації (2 лютого 2023 року. - Ред.) офіційні органи РФ обліковують російський паспорт дружини головного прокурора Києва Ірини Кіпер як дійсний. ... Цей паспорт серед недійсних не значиться", - йшлося в матеріалі.
Крім того, зазначали його автори, Кіпер розповів, що у серпні 2022 року їздив до Австрії - куди, за даними Інсайдер UA, має поїхати і Завертайло. Метою вояжу, за словами Кіпера, було лікування.
"Щоб підтвердити свої слова, він представив чек на оплату медичних послуг в одній з приватних клінік Відня на загальну суму 1,5 тисячі євро," - повідомили дослідники.
Вони також зазначили, що Кіпер розпочав свою кар'єру в прокуратурі ще в 2001 році. Він працював в Одеській області, Івано-Франківщині та Києві. Під час президентства Віктора Януковича обіймав посаду заступника начальника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України.
11 вересня 2020 року його було призначено на позицію голови Київської міської прокуратури. Тим часом у 2014 році Кіпер опинився у переліку осіб, яким відповідно до закону "Про очищення влади" заборонено займати державні посади.
Проте, завдяки судовому процесу, він домігся постанови, згідно з якою його люстрацію визнали "незаконною". У 2023 році він обійняв посаду керівника обласної військової адміністрації.
Кіпер також боровся за пенсійні виплати з Пенсійним фондом України, будучи одруженим з жінкою, яка має мільйонні статки. Ірина Кіпер під час свого шлюбу змогла інвестувати в нерухомість на сотні тисяч доларів. Зокрема, дружина голови Одеської обласної державної адміністрації володіє квартирою площею 151,5 квадратних метра в одному з найпрестижніших житлових комплексів столиці — Central Park, придбаною в 2019 році. Вартість квадратного метра в цьому комплексі становить приблизно 3,2 тисячі доларів, тому загальна вартість такої квартири може досягати близько 500 тисяч доларів. Крім того, в цьому ж ЖК їй належать паркомісця. Також Ірина володіє заміським будинком у Яремчі площею 214 квадратних метрів, а також земельною ділянкою під ним, придбаними в 2014 році.
Згідно з даними, отриманими в результаті розслідування hromadske, Кіпер встановив контроль над експортом зерна в Україні. Журналісти виявили 40 компаній, які мають ознаки фіктивності, що вийшли на цей ринок. Варто зазначити, що ці компанії розпочали торгівлю зерном лише після серпня 2023 року і раніше ніколи не займалися експортом. Більше того, вони були засновані або змінили своїх власників у 2023 році, не входять до складу відомих агрохолдингів і не володіють власними земельними ділянками.
Зі свого боку, журналісти "Радіо Свобода" виявили зв'язок Кіпера з Ігорем Наумцем - донедавна власником українських підприємств з видобутку піску, щебеню та виробництва тротуарної плитки та компонентів вибухівки для промислових цілей. Вже після початку повномасштабного вторгнення українські правоохоронці заарештували його майно та активи підконтрольних йому підприємств на понад 1 млрд грн.
Як повідомлялося раніше на OBOZ.UA, прокуратура Київської області має намір повернути державі близько 4 гектарів землі, розташованої поблизу річки Десна. Ця земля опинилася у власності колишнього депутата броварської ради та бізнесмена Сергія Шапрана разом із його партнером Володимиром Осіповим за обставин, які викликають сумніви. Обох чоловіків неодноразово звинувачували в незаконному видобутку піску та спробах захоплення земель. Судові розгляди з цього питання вже тривають, але поки що результатів не досягнуто.