Очільники регіональних громад надіслали урядові прохання утриматися від вилучення коштів з місцевих бюджетів.
Конгрес регіональних громад під егідою президента України висловив свою підтримку закликам Асоціації міст України, які виступають проти рішення про скасування інверсних дотацій з місцевих бюджетів.
"Забір частини фінансування у формі реверсної дотації з обласних бюджетів негативно вплине на їхній фінансовий добробут. Це пов'язано з тим, що для обласних бюджетів не було передбачено компенсації за додаткові витрати на енергоресурси у зв'язку з підвищенням тарифів. Натомість, для органів місцевого самоврядування планується збільшення нормативу відрахувань податку на доходи фізичних осіб на 4 відсоткові пункти протягом трьох років", - підкреслив голова Палати Регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад при президенті Максим Козицький.
"Не буде можливості співфінансувати витрати на потреби оборони країни, підготувати об'єкти критичної інфраструктури до зимового сезону, облаштувати житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб та покривати інші нагальні витрати. Враховуючи це, я пропоную Кабінету Міністрів України впровадити єдині підходи до вирішення цього питання для всіх місцевих бюджетів, в тому числі й обласних. Для Львівської області це стосується 376 мільйонів гривень", - зазначив він.
Варто нагадати, що Кабмін в проєкті Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", реєстр. №12000, ініціював вилучення з доходів бюджетів громад коштів реверсної дотації, яка в наступному бюджетному році планується в розмірі 12,9 млрд грн у 189 громад.
Підкреслюється також, що низка мерів, народних депутатів та експертів виступили за збереження коштів реверсної дотації та 64% в бюджетах громад.
Заяву мерів підтримав, зокрема, Віталій Кличко, який є Головою Асоціації міст України та мером столиці.
Голови як великих, так і малих громад звернулися до Президента України з проханням зберегти кошти реверсного фінансування в місцевих бюджетах. Це правильний крок — працювати спільно, підтримувати один одного та знаходити спільні шляхи вирішення проблем. У Києві реверсного фінансування немає, і тільки 40% ПДФО надходить до столичного бюджету, тоді як 64% йдуть в інші регіони. Я також підключаюсь до колег і прошу залишити в доходах громад реверсні кошти, а також 64% ПДФО і єдиний податок, — зазначив він.
Підтримку висловили також міський голова Львова Андрій Садовий, мер Івано-Франківська Руслан Марцинків, а також мер Дніпра Борис Філатов. До їхніх заяв долучилися обласні ради та адміністрації Харківської, Львівської, Дніпропетровської та Київської областей.
"У проєкті державного бюджету, який уряд виніс на друге читання, заплановано вилучення 12,9 млрд грн з місцевих бюджетів. Проте, незважаючи на це, малозабезпечені громади не отримали жодної копійки базової дотації. Тому, коли хтось стверджує, що кошти забирають у заможних на користь бідних, це не відповідає дійсності," - підкреслила радниця голови Асоціації міст України Продан.
Депутати також активно протестують проти відбору фінансових ресурсів у місцевих громад.
Зокрема, Павло Бакунець, народний депутат України, який представляє Львівську область, наполіг на голосуванні за врахування поправок про збереження 64% ПДФО та реверсу в бюджетах громад та докладно обґрунтував їх необхідність для місцевого самоврядування.
Водночас депутат Андрій Пузійчук, який представляє Житомирщину, навів аргументи в підтримку закріплення 64% ПДФО за бюджетами 1469 громад.
Микола Люшняк, депутат Верховної Ради від Тернопільщини, акцентував увагу членів Комітету на важливості підтримки реверсної дотації в місцевих бюджетах, яка функціонує в 189 громадах, переважно в малих містах, селищах та селах.
Всього 68 народних депутатів надіслали звернення до Віцепрем'єр-міністра України Олексія Кулеби.
Вилучення реверсної дотації з бюджетів місцевих громад було призупинене 28 лютого 2022 року з метою збереження їхньої стійкості та спроможності. У 2025 році реверсна дотація запланована для 189 громад, більшість з яких представлені малими містами, селищами та селами. За даними звіту Європейської Комісії, 64 відсотки податку на доходи фізичних осіб у місцевих бюджетах стали однією з причин початку процедури приєднання України до Європейського Союзу.
Збереження реверсної дотації та 64 відсотків податку з доходів фізичних осіб в дохідній частині бюджетів громад необхідне для збереження спроможності муніципалітетів утримувати інфраструктуру, організовувати роботу "Пунктів Незламності" та незалежне енергопостачання критичних об'єктів, забезпечувати компенсацію різниці в тарифах тепло- та водопостачальним підприємствам з тим, щоб опалювальний сезон 2024/25 пройшов без підняття тарифів для населення", - йдеться у заяві.
Ініціативи Асоціації міст України також були враховані в Бюджетних висновках через доручення Кабінету Міністрів. У рамках підготовки проєкту Закону України "Про Державний бюджет на 2025 рік" до другого читання, було запропоновано розглянути можливість зарахування до бюджетів територіальних громад 64% ПДФО у 2025 році, визначитися з реверсною дотацією, обговорити питання розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, а також виключити норму, що передбачає переведення лікарень з обслуговування рахунків у банках до Казначейства.
Заступниця голови відповідного парламентського комітету та народна депутатка Леся Забуранна підкреслила, що ініціатива депутатів полягає в тому, щоб зберегти реверсну дотацію для регіонів, що становить приблизно 12 мільярдів гривень, а також розглянути можливість не вилучення 4% додаткового податку на доходи фізичних осіб на місцях шляхом компенсації різниці в тарифах.