Двоє правоохоронців в Івано-Франківській області намагалися отримати хабар від моделі з платформи OnlyFans.

Двоє правоохоронців в Івано-Франківській області намагалися отримати хабар від моделі з платформи OnlyFans. Видання "Економічна правда" отримало аудіозапис їхньої бесіди.
Протягом лише трьох останніх років правоохоронці витратили приблизно 5 мільйонів гривень на аналіз порнографічного контенту з участю дорослих у справах, пов'язаних з виготовленням та розповсюдженням порно, яке в Україні досі залишається злочином.
Інтерес правоохоронних органів до даної проблеми продовжує збільшуватися. Від початку 2025 року кількість кримінальних справ, розпочатих за статтею 301 Кримінального кодексу (яка передбачає відповідальність за виробництво та розповсюдження порнографічного контенту з участю повнолітніх), зросла на 13%, досягнувши 1500 проваджень. Невідомо, скільки справ залишилось поза увагою правоохоронців.
Лише на платформі Onlyfans у 2023 році розміщували свій переважно порнографічний контент майже 8 тисяч українців, які сумарно заробили від такої діяльності 131,75 млн дол. Для порівняння, сума доходів за 2020-2022 роки становила 111 млн дол. Виробництво порно вже стало невеликою галуззю, у якій зародився та розвивається організований бізнес - Onlyfans-агенції.
Щоб уникнути кримінальних санкцій, власники агентств та окремі моделі Onlyfans виплачують правоохоронним органам кошти за "кришування". Іноді ці суми можуть досягати десятків тисяч доларів.
ЕП отримала запис розмови працівників поліції з однією з моделей Onlyfans, у якому вони вимагали хабар за невідкриття кримінальної справи. Чим все завершилось?
Onlyfans, податки, суд
Анжела (ім'я змінене на прохання жінки) - мешканка міста Городенка, що на Івано-Франківщині. У 2022 році вона зареєструвала сторінку на платформі Onlyfans та почала викладати там контент, зокрема порнографічний. Спершу жінка працювала через Onlyfans-агенцію - посередника, який адміністрував сторінку. За свої послуги останні отримували майже 90% від обороту сторінки.
"Я працювала в команді, де менеджер займався усіма організаційними питаннями, а моя роль полягала в наповненні контентом. У мене не було доступу до самої сторінки. Протягом 2022 року сайт приніс 120 тисяч доларів доходу, а моя частка становила приблизно 16 тисяч доларів," - ділиться своїм досвідом Анжела в інтерв'ю для ЕП.
Згодом дівчина припинила співпрацю з агенцією та найняла менеджера, який адмініструє сторінку самостійно.
Восени 2024 року Державна податкова служба (ДПС) отримала інформацію про українців, які впродовж 2020-2022 років заробляли на платформі Onlyfans та почала розсилати їм так звані "листи щастя", у яких просила задекларувати доходи та сплатити податки. Такий лист отримала й Анжела.
Проте, сума податкових зобов'язань у цьому випадку, яка становить 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору, перевищила фактичні кошти, які вона отримала "на руки". Важливо зазначити, що Державна податкова служба враховує лише загальний обсяг доходу, не беручи до уваги, яку частину з цієї суми жінка віддала посередникам, а яку залишила для себе.
Коли я отримала листа від Державної податкової служби, то вирішила звернутися до банку, щоб отримати всі свої виписки. Я сплатила податок на підставі коштів, які надходили на мою картку. Спочатку податкова організація підтвердила, що все в порядку і не має жодних запитань. Але через два тижні мені повідомили: "Ні, з Києва надійшло розпорядження, щоб ви сплатили всю суму, зазначену в листі", - згадує жінка.
Після того адвокат Анжели впродовж певного часу листувався з ДПС щодо боргу, проте податкова не відмовлялася від своїх вимог. Зрештою 8 жовтня 2025 року вона вирішила оскаржити вимоги податкової у суді та подала позов.
Однак, поки Анжела намагалася відстояти свої права в питаннях податкових розрахунків з державою, її несподівано виявили співробітники правоохоронних органів.
"У нашому районі такого немає"
На наступний день після того, як жінка ініціювала судовий процес, їй надіслав повідомлення знайомий, у якого є родич, що служить у місцевій поліції. Він зв'язав Анжелу з цим поліцейським, і з часом той написав жінці через месенджер.
Чоловік назвався Мирославом Рожком. Згідно з даними реєстру декларацій, особа з таким ім'ям обіймає посаду керівника слідчого управління в поліції №2 міста Городенка.
Сторони домовились про зустріч наступного ранку. На неї чоловік приїхав не сам, а з колегою Миколою (ймовірно, Миколою Стойком - заступником начальника відділення поліції №2 згідно з його декларацією). Зустріч відбувалася в автомобілі.
У розпорядженні редакції ЕП є аудіозапис тієї розмови. Нижче - пряма мова.
(Можливо, Стойко): У нас виникла певна ситуація, через яку ми тут. У нас є документи з кримінальної справи...
(Анжела): У кримінальному контексті?
(С): Так, ми вже місяць реалізуємо певні заходи, пов'язані з кримінальною справою, що стосуються вас.
-- (А): На рахунок чого?
(Рожко): Можливо, це не ви. Однак наразі, згідно з наявними матеріалами, виявилось, що це ваша вина.
(С): У матеріалах кримінального провадження... Вам... ну, вже пред'явили... скажемо так, днями... звинувачення у розповсюдженні та розміщенні порнографічних творів в інтернеті. Це є заборонено на території України, можливо, ви про це не знаєте. У деяких країнах це може бути легально, але у нас це є серйозним правопорушенням відповідно до Кримінального кодексу України.
(А): Зрозуміло, але мене цікавить, на якій платформі, в якій мережі, і де саме це відбувається?
(Демонструє зображення жінки)
(С): Але, будь ласка, не розповідайте нікому про нашу зустріч і те, що ми до вас завітали. Зараз ми...
-- (А): Місяць ведеться, так?
-- (С): Кримінальне провадження так... Ну і таке інше. Це лише частина з того, що є.
-- (А): Ну і де тут я?
(С): Позвольте спросить?
(А): Де я зараз перебуваю? (згідно з її словами, на більшості знімків обличчя не було видно)
Можливо, на зображенні зображене обличчя жінки.
(А): А що символізують ці зображення?
-- (С): Фотографії порнографічного характеру експертиза...
(А): Неможливо ініціювати кримінальне провадження лише на основі фотографій.
(С): Можливо... Це стосується зображень, які містять певні анатомічні частини, що підлягають оцінці спеціаліста. Існують фотографії як порнографічного, так і непорнографічного змісту. Наразі ці зображення класифікуються як порнографічні. Є спеціалізований експерт, який має державне свідоцтво та видає висновки щодо порнографічності таких матеріалів, зрозуміли? У Франківську діє департамент Кіберполіції, який займається цими питаннями, а також існує спеціальна прокуратура, яка затверджує ці висновки. Вони направляють інформацію нам, оскільки ви проживаєте в зоні обслуговування відділення поліції у місті Городенка.
-- (А): Поняла.
(С): Яке у вас думка з цього приводу?
-- (А): А ви що скажете?
-- (Р): Наші подальші дії мали б бути... приходити сюда, робити у вас обшук, вилучати ваші телефони, всю техніку, все, що ви маєте. Підключати експертизи ще... Потім звернемося до суду. По вироках ви дивились? Знаєте, що за це передбачено?
(А): Вряд ли посадят кого-то вроде меня... (смеются) Да никого не сажают, я же это хорошо понимаю, ребята. Это же полный абсурд, конечно.
(Р): Наскільки мені відомо, це призводить до штрафів, що коливаються в районі 200 тисяч. Може бути 100, 120, або навіть 200 — залежно від ситуації. Ви ж це добре розумієте.
(А): Що мені потрібно зробити, щоб цього не сталося?
(Р): Як я вже зазначав, існує Кіберполіція, яка проводить оперативний супровід. Мабуть, Стойку слід звернутися до хлопців і попросити їх поставити це на паузу. Коли вони це зроблять, ви можете бути присутніми або відсутніми, але в цей час краще нічим не займатися, щоб не залишити слідів, наприклад, телефону з вашими фотографіями...
-- (А): Але у мене нічого нема, у мене всьо чисто! Ці фотографії 22 року, рєбята.
(C): І, до речі, якби їм вдалося виявити мобільні телефони дітей, які завантажили ці відео та фотографії, то це стало б ще однією підставою для притягнення до відповідальності.
(А): Але зверніть увагу, на цих знімках видно, що вони з 22-го року. Так що мені робити? Ви кажете, мовляв, не втручатись, але я ж і не втручаюсь, це ж було ще у 2022 році.
(С): Ви не уявляєте: те, що вони є на сьогодні, вже стало реальністю. Це не можна повернути назад або забрати, ви розумієте?
-- (А): Добре, але навіть якщо би вони прийшли з обшуком... у мене ж нічого немає. Мені вручили б, наприклад, підозру. І що, судитись за фотографії 3-4 річної давності?
(С): Ну, пусть даже десять лет.
(Р): Зверніть увагу, що там є інформація про фотографії, їх зберігання, створення та поширення.
(А): Да, я знаком с этой 301-й. Просто она сформулирована так: эротика, порно... Порно — это когда мужчина проникает в женщину...
(С): І не лише чоловіка. Це може бути... своєрідне проникнення, в принципі... там, де рука торкається...
(А): Чому вони вирішили повідомити вас? Вони могли б просто приїхати, і їм, напевно, було б все одно, чи не так?
-- (С): Їм то всьо все рівно, але нам не все рівно. Для нас воно це трохи якось... У нашому районі такого немає, справа в тому...
-- (Р): Офіційно, офіційно немає.
-- (А): Я буду перша? (сміються)
За підсумками зустрічі правоохоронці так і не назвали жінці суму хабаря за те, аби "поставити кримінальне провадження на паузу", а запропонували їй самій визначити суму, аби вони ніби то запитали у Кіберполіції, чи вони на неї погодяться. Жінка попросила час для того, аби обміркувати це. Проте поліцейські підганяли її, аби остаточне рішення було в день зустрічі.
Через кілька годин Рожко здійснив ще два дзвінки. Під час першого він розповів про, нібито, бесіду з представниками Кіберполіції, які, за його словами, зазначили, що "половину штрафу слід сплатити". Однак конкретний штраф він не уточнив і порадив звернутися до рішень судів у справах, що стосуються ч. 3 ст. 301 ККУ, для отримання потрібних сум.
Зазвичай, в подібних випадках суди призначають підозрюваним умовні покарання тривалістю від 1 до 2 років. Згідно з частиною 3 статті 301 Кримінального кодексу України, штрафи не передбачені. Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 7 років, а також можливе позбавлення права займати певні посади чи здійснювати певну діяльність на термін до 3 років.
Ба більше, жодна частина ст. 301 ККУ не передбачає покарання у вигляді штрафів, які правоохоронці озвучували Анжелі під час зустрічі, - у розмірі 100, 120 чи 200 тис. грн. Частина перша передбачає штраф у розмірі 17-68 тис. грн, а частина друга - 34-85 тис. грн.
У ході другого телефонного дзвінка (запис доступний редакції) Рожко став більш чітким і нарешті назвав суму штрафу. Продовжуємо в прямій мові.
-- (Рожко): Я тому казав дивитись по вироках, тому що там дають менше меншого.
-- (Анжела): Нічого не розумію.
(Р): Я рекомендую звернути вашу увагу на вироки. Проте, вважаю, що вам варто надати хоча б тисячу.
-- (А): Угу, тисячу доларів.
(Р): Вот так.
-- (А): Ну і, Мирославе, що ви мені скажете. Я ж не буду мати гарантії, що через два місяці вони знов до мене не захочуть прийти.
-- (Р): Нє-нє, ці не прийдуть, та не може бути таке.
Під час підготовки матеріалу ЕП звернулась до кількох моделей Onlyfans, зокрема тих, які мали досвід корупційних платежів на користь правоохоронців. За їхніми словами, суми за закриття чи невідкриття кримінального провадження можуть становити 5-10 тис. дол. або навіть більше - залежно від оборотів на сторінці та "апетитів" правоохоронців.
Зірвана операція
Про вимагання хабаря поліцейськими Анжела повідомила представників інших правоохоронних органів та народних депутатів, які виступають за декриміналізацію виготовлення дорослого порно. Зокрема, автора відповідного законопроєкту Ярослава Железняка.
Як вдалося дізнатися ЕП, кейсом Анжели погодилися зайнятися працівники відділу "К" Служби безпеки України (СБУ) і вони готові були зловити поліцейських на гарячому. Представники СБУ навіть встигли проінструктувати жінку про те, як саме потрібно поводитись і що казати, аби вони могли засвідчити факт вимагання хабаря. Однак впіймати поліцейських так і не вдалося.
Через деякий час Рожко і Стойко перестали виходити на зв'язок з Анжелою. Як повідомили джерела, знайомі з ситуацією, після розголосу існували плани перевести Мирослава Рожка та Миколу Стойка до бойових підрозділів. Однак, підтвердити цю інформацію редакції ЕП не вдалося: у пресслужбі поліції Івано-Франківської області заявили, що відповідні працівники залишаються на своїх місцях і жодних переведень не відбулося (на момент 17 жовтня).
ЕП намагалася взяти коментар у Рожка та Стойка. Перший сказав, що знаходиться у відпустці (та був у відпустці 10 жовтня, коли відбулася його зустріч з Анжелою). Він сказав, що має проблеми зі здоров'ям і не може говорити, після чого поклав слухавку, навіть не вислухавши запитань.
Стойко відповів на дзвінок та повідомив, що занадто зайнятий та попросив перетелефонувати пізніше. При спробі ще раз зв'язатись з чоловіками виявилось що їхні телефони знаходились поза зоною.
ЕП також звернулася до пресслужби поліції Івано-Франківської області, аби дізнатися, чи відкривала кіберполіція області кримінальну справу за ст. 301 ККУ проти мешканки міста Городенка, проте на момент виходу матеріалу відповіді так і не отримали.