Двоє співпрацівників з Прикарпаття вирушили до Росії в рамках обміну військовополоненими.
65-річний Петро Грисько і 40-річний Іван Мартищук вирушили до Росії.
У п'ятницю, 23 травня, у межах обміну військовополоненими до Росії виїхали двоє колаборантів з Івано-Франківської області - 65-річний Петро Грисько та 40-річний Іван Мартищук. Проєкт "Хочу к своим" повідомив, що прикарпатці відбували покарання за виправдання російської агресії.
Відповідно до матеріалів справи, яку розглядав Івано-Франківський міський суд, Петро Грисько поширював у "Одноклассниках" публікації, що підтримують російську армію. У лютому 2023 року суд ухвалив рішення про його винуватість і призначив покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі. Пізніше апеляційний суд підтвердив цей вирок. Термін ув'язнення для Гриська почали враховувати з липня 2022 року. Варто зазначити, що Грисько родом із села Тязів у Ямницькій громаді, але проживав в Івано-Франківську.
Грисько чекав на обмін більше 11 місяців. Він надав інтерв'ю блогеру Володимиру Золкіну, у якому зазначив, що "не має достатньої кваліфікації, щоб оцінювати російську агресію". Коли його запитали, чи вважає він Владіміра Путіна вбивцею, Грисько відмовився відповідати, охарактеризувавши питання як провокаційне.
"Хочу до своїх" - це ініціатива Координаційного штабу, що займається питаннями військовополонених, заснована ГУР, СБУ та Секретаріатом омбудсмена. На веб-сайті цього проєкту ви можете знайти повний перелік усіх засуджених колаборантів, які прагнуть повернутися до Росії.
Мешканець Верховини Іван Мартищук отримав п'ять років в'язниці за виправдання російської агресії у березні 2024 року. Він поширював пропаганду у Facebook та TikTok. Під час затримання працівники Служби безпеки України знайшли в його телефоні листування з окупантом. Мартищук бажав вбивці удачі, називав його братом та написав гасло "Слава России". Засуджений чекав на обмін дев'ять місяців.
Варто зазначити, що під час судового процесу Мартищук визнав свою провину і висловив, що "сильно любить як Росію, так і українців, і бажає, щоб між людьми не було ворожнечі". Він намагався переконати суд у тому, що розмістив у себе на сторінці відео, на якому дівчинка виконує російською мовою пісню "Катюша", з метою захисту українського народу.
Нагадаємо, що Україна та Росія здійснюють обмін військовополоненими у форматі "1000 на 1000". Перший етап обміну, який відбувся 23 травня, включав відправлення 70 колаборантів до Росії. Ці особи походять з Харківської, Донецької, Київської, Запорізької, Херсонської, Вінницької та Хмельницької областей. Найбільше колаборантів, чиї дані представлені на платформі "Хочу к своим", - з Дніпропетровської області.