Чи є можливість "анулювати" борги за комунальні послуги під час воєнного стану: думка правника
Якщо позичальник не має можливості сплатити борг відразу, існує варіант укласти угоду про реструктуризацію.
Громадяни України, навіть під час воєнного стану, повинні виконувати свої зобов'язання щодо оплати комунальних послуг. Якщо вони відмовляться від самостійного розрахунку, заборгованість буде стягнута примусово. Таку інформацію озвучила адвокат Тетяна Даниленко в коментарі для видання "РБК-Україна".
"В Україні відсутнє законодавче визначення терміна 'списання боргу' стосовно споживання комунальних послуг. Проте, за наявності певних правових підстав, існує можливість зменшити або частково оскаржити суму заборгованості, звернувшись до суду для вирішення спірного питання", – зазначила вона.
Даниленко визначає такі правові підстави для оскарження боргових зобов'язань:
Звичайним є випадок, коли в житловому приміщенні споживача встановлений лічильник гарячої води, але при цьому постачальник послуг нараховує борг за загальнобудинковими показниками. У подібних ситуаціях суд, як правило, визнає дії постачальника неправомірними і зобов'язує його провести перерахунок для споживача, -- зазначає адвокат.
У разі, коли боржник не може погасити борг одразу, можна оформити договір про реструктуризацію.
Нагадаємо, 19 жовтня юридичний експерт Станіслав Лифлянчик поділився порадами для українців, які мають значні заборгованості за теплопостачання. Він рекомендує звернутися до місцевого теплокомуненерго з клопотанням про реструктуризацію боргу. Для цього необхідно мати кошти для сплати мінімального внеску. За словами юриста, компанії зазвичай відкриті до діалогу і готові надати можливість для відстрочки платежів.
Не слід забувати, що 17 жовтня засоби масової інформації інформували про можливе підвищення тарифів на комунальні послуги в 2025 році. Національний банк України передбачає, що ціни на газ, опалення та гарячу воду зростуть у наступному році після завершення дії мораторію на підвищення тарифів. Очікується, що вартість поступово зросте до економічно обґрунтованого рівня.