Створення укріплень та привласнення 20 мільярдів – подробиці.
Дмитро Разумков, народний депутат, повідомив, що українські військові відчувають деморалізацію через труднощі з укріпленнями. Він зазначив, що процес будівництва затягнувся, оскільки сподівалися на позитивні результати у 2023 році.
В Україні процес будівництва фортифікаційних споруд здійснюється під контролем цивільних органів, однак без належної консультації з військовими, що призводить до невідповідності результатів реальним потребам Збройних Сил. Також спостерігається нестача робочої сили, як серед звичайних будівельників, так і інженерів. Цю ситуацію ускладнюють проблеми мобілізації, через які фахівці з інженерних військ потрапляють до штурмових бригад. Питання фортифікацій в Україні стало темою обговорення у виданні Financial Times.
Дослідники повідомили, що в рамках теми будівництва оборонних укріплень вони провели бесіду з народним депутатом Дмитром Разумковим, який є членом комітету, що займається розслідуванням затримок і потенційної корупції у процесі створення лінії оборони. Також до обговорення долучилися командир відділення 24-ї окремої штурмової бригади "Айдар" Станіслав Бунятов, відомий під позивним "Осман", військовий інженер, що працював над укріпленнями, а також ряд інших учасників, імена яких не були розголошені. У статті йдеться про те, що Україна стикається з серйозними проблемами у створенні фортифікацій, які повинні зупинити просування Збройних сил Росії, зокрема в Дніпропетровській області. Виникнення цих проблем пов'язане з випадками корупції, відсутністю координації між цивільними органами влади та неефективним використанням людських, фінансових і матеріальних ресурсів. Видання підкреслило, що російські війська знаходяться надто близько до адміністративних меж Дніпропетровщини, і якщо вони досягнуть цієї території, під загрозою опиняться важливі промислові об'єкти, найбільше місто за населенням та навіть штаби українського командування.
Видання FT навело слова Разумкова, який повідомив, що слідчі відкрили кримінальні провадження про розкрадання на будівництві фортифікацій. Згідно з даними комітету, виявили зловживань на суму понад 20 млрд грн (близько 482 млн дол.). Також він пояснив, чому роботи почались не у 2023 році, а пізніше: тому що влада вважала, що ЗСУ повернуть території, і тому не слід марно укріплюватись. Ще одна проблема -- коли почались роботи, не було централізованого керування, не було одного відповідального, гроші "розпорошувались", сказав він.
"Ситуація з укріпленнями є ще одним чинником деморалізації військ. Кошти розпорошені по всіх регіонах і кожен будує своє", -- заявив Разумков журналістам.
Інформацію про ситуацію в Дніпропетровській області розкрили два анонімні джерела, які повідомили, що на реалізацію будівництва оборонних споруд у регіоні до листопада 2024 року виділено 7,3 мільйона доларів. Проте, роботи розпочалися лише в останні кілька місяців, тому обсяги виконаних робіт залишаються обмеженими. Журналісти зазначили, що помітили "декілька підготовлених позицій і протитанковий рів", а також незавершені укріплення, які залишилися без догляду.
Відповідальний за укріплення в Донецькій області повідомив, що їх планують завершити до жовтня 2024 року. Мова йде про першу лінію оборони, яка вже готова, друга лінія знаходиться на стадії будівництва, тоді як до третьої ще не дійшли. Крім того, роботи виконуються в складних умовах, під обстрілами, де працівники змушені носити важкі бронежилети, що уповільнює процес, як зазначено в статті.
Ще одна проблема -- окопи "не в пріоритеті" у командування, сказав FT один із командирів. Він заявив, що його підрозділ перекидали з місця на місце 32 рази, щоразу піхотинці самостійно укріплювались і їм, до всього, забороняли різати дерева. Бунятов, своєю чергою, наголосив, що фортифікаціями повинні займатися спеціальні інженерні війська. Натомість це робить цивільні влада, яка примушує рити піхотинців. Тим часом через нестачу бійців на фронті в штурмові бригади перевели професійних військових інженерів, які не можуть займатися справою, в якій є фахівцями.
"Якби військових інженерів не залучали до штурмових операцій, ситуація могла б бути зовсім іншою. Наразі система або зовсім не функціонує, або її ефективність є мінімальною," -- цитують журналісти Бунятова.
Варто зазначити, що 24 листопада в Міністерстві оборони України оголосили про намір реалізувати проект "багаторівневої оборони". Для цього буде сформована міжвідомча команда, до якої залучать спеціалістів з Міністерства цифрової трансформації. За словами чиновників, основною метою цього нового органу є координація дій між військовими та цивільними структурами, що було озвучено наприкінці 2024 року.
Нагадуємо, 1 листопада прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск повідомив про початок будівництва фортифікацій на східному кордоні: пояснив, від яких країн планують захиститися.