Новини Івано-Франківська та області

Конфлікт навколо санаторію "Жовтень": експерт поділився думками щодо потенційних прихованих інтересів АРМА | УНН

Дві благодійні організації звинувачують АРМА у дискримінації та перешкоджанні відродженню санаторію "Жовтень" у Конча-Заспі. Вони стверджують, що тендерні вимоги були прописані під "дружні" компанії, що унеможливлює їх участь.

Міжнародний благодійний фонд "Реабілітаційний центр "Шпиталь Майдану" разом із Благодійною організацією "Реабілітаційний центр "Спіріт" висловили занепокоєння через дискримінаційні дії з боку державного Агентства з розшуку та управління активами. Ці дії заважають їхнім планам відновити санаторій "Жовтень" у Конча-Заспі поблизу Києва та перетворити його на потужний реабілітаційний центр для військовослужбовців і цивільних осіб, повідомляє УНН.

Це підтверджується скаргами, які організації подали до Антимонопольного комітету України через систему Prozorro. У цих скаргах йдеться про те, що АРМА створило умови, які обмежують конкуренцію, та запровадило дискримінаційні вимоги в тендерній документації для вибору управителя майнового комплексу санаторію "Жовтень".

2 червня 2025 року Агентство ініціювало тендер на платформі Prozorro з метою обрання керівника санаторію "Жовтень". У конкурсі взяли участь лише дві компанії, які, за словами політолога Мар'яна Ощановського у його блозі, координували свої дії, а нитки цього процесу вели до "сірих кардиналів" Бориса Кауфмана і Ігоря Кривецького.

Внаслідок значної уваги в медіа, АРМА призупинило процес передачі санаторію "Жовтень".

Проте 1 липня 2025 року Агентство оголосило повторний тендер. Як вважає Ощановський, умови тендеру були сформульовані спеціально для "дружніх" підприємств, зокрема, групи компаній "Едем Медікал", що належить Ігорю Кривецькому. Наприклад, учасники повинні були не лише мати ліцензію МОЗ на медичну діяльність, а й підтвердити наявність певних сертифікатів, а також досвіду у сфері виробництва та/або обігу харчових продуктів.

Як вже стало відомо, група компаній "Едем Медікал" під керівництвом Ігоря Кривецького відповідає усім зазначеним кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам, прописаним Агентством у тендерній документації. "Едем Медікал" успішно виконує ці вимоги, на відміну від ТОВ "Клінічний санаторій "Жовтень" ПрАТ "Укрпрофоздоровниця", яке понад 30 років займається управлінням санаторію "Жовтень" і не відповідає цим критеріям.

"Так само, цим дискримінаційним вимогам не відповідають всі санаторно-курортні заклади України", - зауважує політолог та додає, що таким чином і загальнонаціональні реабілітаційні центри та благодійні організації, зокрема, МБФ "РЦ "Шпиталь Майдану" та БО "РЦ "Спіріт" також не могли брати участь у тендері. .

Ще один довідковий момент: у пункті 5 розділу І Тендерної документації від 01.07.2025 з’явився новий абзац, якого не містила версія цього ж пункту в Тендерній документації від 02.06.2025.

"у разі участі об'єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об'єднаних показників кожного учасника такого об'єднання на підставі наданої об'єднанням інформації".

Сказане свідчить про те, що Агентство готується застосувати схему "Консорціум", суть якої переконливо й красномовно пояснив у своєму розслідуванні журналіст Михайло Ткач - про людей з близького оточення віце-прем'єрки Ольги Стефанішоної, які "з гівна і палок" зліпили Консорціум, який отримав в управління Будинок профспілок у Києві, найбільшого в Україні виробника ягід на Житомирщині, торговельний центр на Франківщині та інші активи.

Цю схему АРМА застосовує коли після штучного звуження кола потенційних учасників торгів взагалі нікого не залишається, ні своїх, ні чужих. Тоді беруть декілька компаній, кожна з яких відповідає різним кваліфікаційним критеріям, об'єднують їх у Консорціум і так отримують учасника який начебто підходить по всім вимогам тендерної документації.

Слід додати, що "Жовтень" є лише одним з багатьох активів Федерації профспілок України, які були передані в управління АРМА два роки тому. Політолог Ощановський звертає увагу, що нинішня керівниця Агентства Олена Дума з 2015 року була профспілковою активісткою, зокрема, в 2017 році стала співзасновницею і заступницею голови Федерації профспілок України "Профспілковий наступ".

"1) оскільки Голова Агентства Олена Дума є знаною і впливовою діячкою профспілкових організацій України, то чи немає суперечності між її можливими приватними інтересами та службовими чи представницькими повноваженнями, що можуть впливати на об'єктивність або неупередженість прийняття нею рішень, щодо організації здійснення заходів, пов'язаних з управлінням санаторієм "Жовтень" та іншими активами Федерації профспілок України, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень (питання до НАЗК);

2) "Чи можна вважати останні події, пов'язані із санаторієм 'Жовтень', продовженням багаторічної схеми з розподілу столичної землі в Конча-Заспі, що реалізується чиновниками АРМА? Це питання варто адресувати НАБУ", - підсумував експерт.

Читайте також