Понад 50% усіх корів в Україні зосереджено в восьми областях: які регіони займають провідні позиції -- Delo.ua
12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як оптимізувати комунікації, впроваджувати ІТ-рішення та залучати інвестиції для зростання бізнесу.
Цю інформацію надає аналітик Асоціації виробників молочних продуктів Георгій Кухалейшвілі.
Згідно з попередніми даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, на 1 листопада 2024 року в Україні, як у приватному, так і в промисловому секторах, нараховується 2 мільйони 245,1 тисячі голів великої рогатої худоби, серед яких 1 мільйон 233,1 тисячі корів. У порівнянні з 1 жовтня 2024 року, загальна кількість ВРХ зменшилася на 49,3 тисячі голів (-2%), а число корів скоротилося на 9,6 тисячі голів (-1%).
Порівняно до 1 листопаду 2023 року поголів'я ВРХ скоротилось на 163,4 тис. голів (-7%), у тому числі корів - на 87,7 тис. голів (-7%). Близько 41% тварин утримується на промислових підприємствах, а 59% - в господарствах населення.
У промисловому секторі наразі налічується 918,5 тисяч голів великої рогатої худоби (ВРХ), що на 4,4 тисячі голів (-0,5%) менше, ніж станом на 1 жовтня 2024 року. Кількість корів складає 375,3 тисячі, і за останній місяць зменшилась на 600 голів (-0,2%). Протягом року поголів'я ВРХ у підприємствах зменшилось на 6,4 тисячі голів (-1%). Щодо молочно-товарних ферм, кількість корів знизилась на 5,8 тисяч голів (-2%).
У присадибному секторі налічується 1 мільйон 326,6 тисяч голів великої рогатої худоби (ВРХ), що є на 44,9 тисяч голів (-3%) менше в порівнянні з 1 жовтня 2024 року. Станом на 1 листопада 2024 року, кількість корів у домогосподарствах населення становила 857,8 тисяч голів, що на 9 тисяч голів (-1%) менше, ніж у попередньому місяці. За минулий рік загальна чисельність ВРХ у господарствах населення зменшилася на 157 тисяч голів (-12%), а кількість корів знизилася на 81,9 тисяч голів (-10%).
Як повідомляють в АВМ, поголів'я ВРХ збільшилось у сільгосппідприємствах Миколаївської області (+10%), Тернопільської області (+10%), Хмельницької області (+6%), Івано-Франківської області (+6%), Черкаської області (+5%), Київської області (+4%) та Полтавської області (+1%) порівняно до 1 листопада минулого року.
Зазначається, що в регіональному розрізі близько 53% тварин від загального поголів'я ВРХ утримується в господарствах усіх категорій в наступних областях:
Кухалейшвілі зазначає, що зменшення чисельності великої рогатої худоби в Україні є тривалою проблемою, викликаною відсутністю дієвої державної програми підтримки молочного тваринництва, а війна лише посилила цю кризу.
"Звичайною проблемою для регіонів, які знаходяться поблизу фронту, є втрата великої рогатої худоби через обстріли з боку російських агресорів. Багато фермерів залишили своїх корів на окупованих землях. Ці тварини не підлягають обліку або ж були конфісковані окупантами і продані на м'ясо. Фермери також змушені відправляти поранених корів на забій, що призводить до подальшого скорочення поголів’я," - зазначив аналітик.
Він зауважив, що багато фермерів утримуються від збільшення поголів'я корів в умовах воєнного часу і дефіциту обігових коштів.
Витрати на утримання корів зростають через зменшення прибутковості молочного виробництва і підвищення цін на корми, дизельне паливо та електрику. Виробничі витрати зростають швидше, ніж ціни на готову продукцію, і прогнозується подальше підвищення вартості кормів у зв'язку зі стабілізацією цін на зернові та олійні культури, зростанням тарифів на електроенергію, девальвацією гривні та зниженням купівельної спроможності населення, - зазначає фахівець.
Окрім цього, фермери стикаються з труднощами через зменшення площ пасовищ та сільськогосподарських угідь, що викликане забрудненням територій мінами та боєприпасами.
Згідно з прогнозами Міністерства аграрної політики, у 2024 році очікується зниження прибутковості всього сектора тваринництва внаслідок підвищення витрат, зокрема на корми та електроенергію.
Зазначимо, що нещодавно Міністерство аграрної політики та продовольства України запустило новий електронний портал "єТваринництво". Цей портал покликаний значно полегшити процес реєстрації суб'єктів племінної діяльності для фермерів.