Новини Івано-Франківська та області

Без вимкнень електрики вже не вдасться обійтися. І причина цього полягає не лише в численних атаках.

Сотні тисяч громадян України залишилися без електропостачання.

Не найскладніша, але дуже руйнівна: на світанку четверга російські війська здійснили вже одинадцяту масштабну атаку з початку року. Основною мішенню знову стала енергетична інфраструктура. Росія запустила 91 ракету та 97 ударних дронів. Запуски з літаків стратегічної авіації Росії було зафіксовано о 5:30.

Зображення: ДСНС. Рятувальні служби працюють над усуненням наслідків російського нападу на Львівську область, 28 листопада 2024 року.

У Київській області повітряна небезпека тривала більше десяти годин. Вдалося знищити цілі, проте постраждали люди. З огляду на відключення електрики, в регіоні відкрили близько 500 пунктів незламності.

У Києві також діяла система протиповітряної оборони. Відбулися кілька вибухів, проте всі цілі були успішно знешкоджені, і уламки не завдали серйозних ушкоджень.

В Одеській області знищено більше двадцяти приватних житлових будинків. Троє осіб отримали травми, але їх стан не є тяжким. Генеральна прокуратура України повідомила, що зафіксували результати атаки та розпочали розслідування щодо порушення Росією міжнародних норм і законів ведення війни.

У Херсоні склалася надзвичайно важка обстановка. Місцева влада організувала доставку питної води для жителів міста. Крім того, мешканцям квартир, де встановлені електроплити, обіцяють привозити гарячі страви.

"За найгіршими прогнозами, у Херсоні може не бути електрики кілька діб. Ми робимо все можливе, щоб заживити місто раніше", -- повідомив голова міської військової адміністрації Роман Мрочко.

Зображення: miskrada-ks.gov.ua, керівник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко.

Російські війська здійснили спробу атакувати інфраструктурні об'єкти в Івано-Франківській області. На щастя, жертв серед населення не зафіксовано, проте приватні житлові будівлі зазнали пошкоджень. Вибухи були чутні у кількох районах регіону.

Російські війська здійснили напад на Луцьк, що призвело до кількох вибухів у місті та викликало перебої в електропостачанні, опаленні та водопостачанні. Удар вдарив по енергетичній інфраструктурі регіону. Наприкінці четверга всі котельні в Луцьку відновили свою роботу: деякі з них знову підключили до електромережі, а інші забезпечили енергією від генераторів.

"Котельні, які функціонують на дизель-генераторах, забезпечують подачу теплоносія з температурою, яка трохи нижча, ніж у стандартному режимі. Проте, батареї не залишаються холодними, і в квартирах має бути температура в межах +16-18°C," — зазначив мер Луцька Ігор Поліщук.

До вечора в місті відновили постачання води. Утім вище 4-5-го поверхів усе ще були проблеми з тиском у трубах. Поступово починав роботу електротранспорт.

У Рівному половина навчальних закладів, включаючи школи та дитячі садки, перейшла на дистанційне навчання. Крилаті ракети вразили інфраструктуру міста. Вранці практично все Рівне залишилося без електрики та водопостачання, а тролейбусний рух зупинився.

Фото: Суспільне Рівне У Рівному курсували автобуси замість тролейбусів через знеструмлення після обстрілів 28 листопада

На Вінниччині також є руйнування, зокрема, пошкоджені житлові будинки, згорів автомобіль.

"Пошкоджено понад вісім будівель, це: вибиті вікна, пошкоджені стіни. Тому що ці ракети були начинені касетними боєприпасами. На щастя, постраждалих немає", -- повідомила перша заступниця голови Вінницької ОВА Наталя Заболотна.

Вибухи також зафіксували в Кіровоградській області: росіяни атакували регіон і дронами, і ракетами. Подібною ситуація була на Львівщині: у четвер вранці без світла там залишилися понад пів мільйона споживачів.

У ході повітряної атаки 150 потягів продовжували курсувати за графіком, проінформували в Укрзалізниці. Лише кілька з них зазнали затримок через відключення електроенергії, але час очікування не перевищував шести годин.

"Кожен такий напад підтверджує, що Україні терміново потрібні системи протиповітряної оборони, які рятують життя, а не просто зберігаються на складах. Це особливо критично в зимовий період, коли слід оберігати нашу інфраструктуру від цілеспрямованих атак з боку Росії," -- зазначив президент Володимир Зеленський.

Фото: ДСНС Наслідки ракетної атаки Росії 28 листопада

Одразу декілька молдовських медіа інформували про те, що російські ракети вторглися у повітряний простір Молдови. Імовірно, це сталося на півночі країни, в Окницькому районі. Прикордонники Молдови повідомили про зафіксовані вибухи, що сталися з української сторони. У зв'язку з загрозою ракетних ударів, два пункти пропуску на державному кордоні були закриті на кілька годин.

Після ряду повідомлень у соцмережах про сильні вибухи, які були почуті на півночі країни з української території, а також про нібито спостережені ракети, Міністерство оборони заявило, що системи повітряного моніторингу Національної армії не виявили жодних порушень повітряного простору Республіки Молдова, -- йдеться у повідомленні відомства.

Знеструмлення триватимуть значно довше

Через ворожу атаку вранці четверга в Україні запровадили аварійні відключення світла. Утім уже по обіді їх скасували -- запрацювали звичайні графіки знеструмлення. Однак це не означає, що енергетикам так швидко вдалося поремонтувати мережі.

Уже в п'ятницю розклад відключень електрики став набагато жорсткішим. Якщо раніше використовували лише одну чергу під час масованих атак, то тепер застосовують одразу чотири. Це означає, що в деяких районах відключення можуть тривати до 12 годин. Можливо, ці суворі обмеження будуть діяти в денний час — з 14:00 до 18:00.

Росіяни цілили одразу по кількох типах енергетичних об'єктів. Намагалися знищити великі підстанції. Зокрема й ті, що живлять українські АЕС з мережею.

Кремль хоче роз'єднати українську енергосистему, щоб перервати постачання електрики між регіонами. А також зупинити атомні станції, які генерують понад половину світла в державі.

Фото: ДСНС Ліквідація наслідків після пожежі на об'єкті інфраструктури Рівненщини 28 листопада 2024 р.

Під атаками знову опинилася генерація. 17 листопада росіяни обстріляли Україну понад двома сотнями ракет і дронів: прагнули знищити деякі українські теплові станції, які вдалося відновити до зими. Цього четверга спробу повторили.

Дошкуляє Росії й те, що Україна може купувати електроенергію з Євросоюзу. В останніх масованих атаках росіяни намагалися знищити прикордонні підстанції, які забезпечують імпорт електроенергії.

Крім того, Москва знову віддала наказ на удари по газовій інфраструктурі. У Нафтогазі підтвердили, що їхні об'єкти піддалися обстрілам. Скоріш за все, мова йде про підземні сховища газу, розташовані на заході України. Проте, на постачання блакитного пального ці атаки не вплинули.

Необхідно усвідомити, що атаки на енергетичну інфраструктуру, особливо на електричні підстанції, ймовірно, продовжуватимуться. Тому вкрай важливо забезпечити надійний захист цих об'єктів за допомогою засобів протиповітряної оборони. Можливо, слід також переглянути тактики, які використовують Повітряні сили. Пасивний захист, такий як бетонні блоки та габіони, був встановлений у межах доступного фінансування. Завдяки цим конструкціям вдалося значно зменшити шкоду від атак, -- зазначив фахівець у сфері енергетики Геннадій Рябцев.

Зазвичай енергетикам потрібно 10-14 днів, щоб відновити пошкоджене. Утім восени масовані атаки почастішали, тому процес може затягнутися. До того ж варто враховувати фактор погоди: температура знижується, а споживання зростає. Тому в будь-якому разі країна знову живе за графіками знеструмлення, питання лише в їхній тривалості.

Фото: EPA/UPG Пішоходи переходять неосвітлену вулицю в Києві, під час екстренних вимкнень електроенергії після обстрілів об'єктів енергетичної інфраструктури, 28 листопада 2024 р

"У вівторок ситуація в енергетичному секторі майже стабілізувалася. Винятком стали випадки на Тернопільщині та Одещині. Загалом зберігалася одна черга відключень, але це вже не було наслідком обстрілів, а пов'язано з погодними умовами. Вночі температура опускалася до -5°C, а вдень залишалася також переважно мінусовою. Без обстрілів ми все ще маємо дефіцит генерувальних потужностей для покриття всього споживання", -- підкреслив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Проблеми для України також ускладнює те, що імпорт електроенергії з Європейського Союзу знову не виконується належним чином. Згідно з інформацією Центру Разумкова, обсяги закупівель з-за кордону є вкрай незначними — на початку тижня вони становили лише 12% від максимально можливого. Наразі ліміт імпорту складає 1700 МВт, але з 1 грудня ця цифра зросте до 2100 МВт.

Чому імпорт електроенергії майже не відбувається? Відповідь проста. В години пікового споживання, зокрема вранці та ввечері, ціни на електрику в Європі перевищують українські, тому імпортери не готові зазнавати збитків, купуючи електроенергію. Ця цінова різниця викликана штучними обмеженнями. Якщо подивитися на прогноз цін на електроенергію в Європі на наступний день, стане очевидно, що у всіх сусідніх країнах вони вищі, ніж в Україні, -- зазначив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Ціни мають помітні розбіжності. Наприклад, у середу минулого тижня вартість електроенергії на ринках України та Європейського Союзу відрізнялася більш ніж на 30 євро за мегават.

Читайте також