Новини Івано-Франківська та області

26% акцій "Нафтохіміка Прикарпаття" знову виставлено на приватизацію. Чому ймовірність успішного продажу державної частки цього нафтопереробного заводу надзвичайно низька?

Фонд державного майна України (ФДМУ) 20 листопада провів аукціон з метою продажу 26% або 3,41 мільйона акцій нафтопереробного заводу "Нафтохімік Прикарпаття", що належать державі. Однак аукціон не відбувся через відсутність покупців для державної частки підприємства, стартова вартість якої була встановлена на рівні 440 мільйонів гривень.

Фонд державного майна України (ФДМУ) оголосив про проведення повторного аукціону, який відбудеться 28 листопада. У цьому раунді фонд планує реалізувати 26% акцій заводу за знижену ціну – 220 млн грн, що вдвічі менше від попередньої вартості. Видання Mind досліджувало, з якими труднощами може стикнутися ФДМУ під час приватизації цього активу.

"Надвірнянський нафтопереробний завод", також відомий як "Нафтохімік Прикарпаття", є найдавнішим підприємством нафтопереробної промисловості в Україні. Він розташований в Івано-Франківській області і був заснований наприкінці 19 століття. Проте, офіційною датою початку його історії вважається 1902 рік.

На початку свого існування завод спеціалізувався на перегонці нафти з місцевих родовищ. До початку тридцятих років XX століття щорічний обсяг обробки складав приблизно 450 тонн. У період 1937-1938 років підприємство вже обробляло 750 тонн нафти щомісяця, а в 1939 році досягло потужності в 1000 тонн на місяць.

У 1994 році Державний комітет України з нафти і газу (правонаступником якого є НАК "Нафтогаз") ухвалив рішення про створення акціонерного товариства "Нафтохімік Прикарпаття" в рамках процесу корпоратизації. У липні 1995 року Кабінет Міністрів України включив це підприємство до переліку об'єктів, які підлягають обов'язковій приватизації.

В результаті, більше 70% акцій компанії "Нафтохімік Прикарпаття" перейшли під контроль групи "Приват", що пов'язана з бізнесменами Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим, тоді як 26% акцій залишилися у державній власності.

З першими складнощами підприємство стикнулось 2008 року, коли Україну "догнала" світова фінансова криза: керівництво групи "Приват" заявило про призупинення переробки нафти.

В даний час компанія спеціалізується виключно на зберіганні нафтопродуктів. Переробка, що колись була основним напрямком її роботи, була повністю зупинена ще в 2010 році.

Як уже було сказано, ФДМУ має намір приватизувати 26% акцій "Нафтохіміка Прикарпаття".

Нерухомий комплекс компанії складається з 11 об'єктів, до яких входять виробничі та складські будівлі, трансформаторна підстанція, дитячий садок, автозаправна станція та інші. Деяка частина активів нафтопереробного заводу знаходиться в оренді, термін якої завершиться 30 грудня 2025 року.

Компанія володіє 66 одиницями автомобільного транспорту та спеціалізованої техніки. Серед них можна знайти легкові та вантажні машини, самоскиди, трактори, екскаватори та причепи.

Виручка за 2021-2023 роки та І півріччя 2024 року сумарно склала 2,3 млн грн. Вона отримана виключно за надання послуг із зберігання нафтопродуктів.

За 2023 рік чистий збиток "Нафтохіміка Прикарпаття" перевищив 189 млн грн, а за 1 півріччя 2024 року становив 74,6 млн грн.

Фонд державного майна України організує аукціон з продажу державної частки в компанії "Нафтохімік Прикарпаття" за зниженою початковою ціною, яка становитиме 220 млн грн, у відповідності до англійської моделі торгів. Це означає, що під час аукціону, якщо з'являться зацікавлені учасники, ціна акцій підприємства може зрости.

Мінімальне збільшення вартості становить 1% або 2,2 мільйона гривень.

Крім того, учасники повинні сплатити гарантійний депозит, що становить 20% від початкової вартості приватизованого об'єкта. У даному випадку ця сума складає 44 мільйони гривень.

Продаж державної частки стане для ФДМУ великою удачею. Особливо з огляду на ту ціну, за якою фонд виставив 26% акцій. Адже він, по суті, оцінив усе підприємство майже у 900 млн грн. До речі, Кабінет Міністрів доручив ФДМУ продати 26% акцій "Нафтохіміка Прикарпаття" ще у 2018 році. Але до приватизації справа так і не дійшла.

Проте, при детальному аналізі, цей об'єкт виглядає як "валіза без ручки". Підприємству необхідна повна модернізація, що може обійтися в десятки мільйонів доларів. Наприклад, Одеський НПЗ, який також зараз не функціонує, в середині 2000-х витратив на оновлення понад 200 мільйонів доларів. В сучасних умовах навряд чи знайдеться інвестор (навіть у разі наявності коштів), готовий вкласти таку значну суму.

Отже, є висока ймовірність, що друга спроба приватизації також не матиме успіху. У такому випадку фонд може розпочати голландський аукціон, під час якого стартова ціна не зростатиме, а навпаки, знижуватиметься. Лише після цього, можливо, вдасться знайти партнерів для "Нафтохіміка Прикарпаття" за більш прийнятною ціною.

Читайте також