17 працівників НАБУ були викриті у схемі приховання мільйонів у криптовалюті - деталі розслідування | Експрес онлайн

Журналісти виявили найбільше порушення у сфері криптовалют, пов'язане з одним із старших детективів бюро.
Близько двадцяти працівників Національного антикорупційного бюро України опинилися в центрі резонансного скандалу. В їхніх деклараціях щодо криптовалюти виявлено недостовірну або фальшиву інформацію. Журналісти висловлюють припущення, що співробітники НАБУ можуть бути залученими до незаконних схем, приховуючи в криптогаманцях значні суми корупційних коштів. Цю інформацію розкриває розслідування, проведене "Українськими новинами".
Результати аналізу декларацій детективів НАБУ вражають: середній дохід цих працівників складає близько 100 тисяч гривень на місяць. Ми виявили 23 декларації співробітників, що містять інформацію про криптовалюту. У 15 з них виявлено недостовірні відомості, а в ще двох - приховані адреси криптогаманців, що ускладнює їх перевірку. Виходячи з цієї інформації, можна зробити висновок, що працівники НАБУ, організації, створеної для захисту країни від корупції, самі можуть бути залучені в шахрайські схеми, приховуючи мільйони корупційних коштів у криптовалютах, - зазначається в матеріалах розслідування.
Порушень з криптою на найбільшу суму журналісти знайшли у старшого детектива НАБУ Олександра Риковцева: його дружина у 2016 році нібито придбала біткоїнів на понад 1 млн дол. у сьогоднішніх цінах.
"За даними сервісів моніторингу транзакцій у мережі Bitcoin, цей криптогаманець не провів жодних операцій. Крім того, він не був зареєстрований у системі Bitcoin. Аналогічно, інші гаманці BTC, вказані в декларації, також не мали жодних активних транзакцій", - підкреслили вони.
За інформацією видання, попри те що Риковцев більше не займає офіційну посаду в НАБУ, існують підстави вважати, що саме він передав свої знання іншим щодо проведення операцій з криптовалютами для легалізації підозрілих фінансів.
"На другому місці нашого антирейтингу - старший детектив Браверман Станіслав Олександрович (...) Згідно з декларацією, Браверман придбав крипти на суму 1 386 132 грн, а продав - на 1 323 782 грн. Що цікаво, було дві купівлі та два продажі. І щоразу це відбувалося в один день - спочатку купівля, потім продаж", -- зазначають розслідувачі.
У детективній справі Маркіяна Слоневського виявили згадки про депозитні рахунки, які використовувалися для отримання пожертв за його діяльність. Крім того, в його минулому знайшли російський слід: власник російської компанії, що виконує державні замовлення Міністерства оборони РФ, повертав йому значні суми як погашення боргу. Детальні відомості про інших детективів, замішаних у корупційних схемах, містяться в матеріалах розслідування.
Ані НАБУ, ані урядові представники наразі не висловилися щодо цієї скандальної ситуації.
За даними соціологічного дослідження, проведеного Центром Разумкова, довіра українців до НАБУ значно знизилася. Опубліковані результати свідчать про те, що 62,3% опитаних не вважають Національне антикорупційне бюро надійною установою.
Різке зниження довіри громадськості до антикорупційних установ може бути обумовлено рядом скандалів, що виникли в їхньому оточенні.
Не так давно з'явилася інформація про те, що одного з представників НАБУ було затримано за виготовлення та торгівлю наркотичними речовинами, а керівництво Бюро, в свою чергу, підозрюється у витоку матеріалів слідства до підозрюваних. Крім того, стало відомо, що детектив НАБУ незаконно перетнув державний кордон і втік до Румунії.
Негативну оцінку діяльності антикорупційному трикутнику дає і правова спільнота.
Зокрема, нещодавно політичний експерт Олег Постернак звинуватив детективів НАБУ у примусі свідків до інтиму.
"Бюро швидко втрачає свої можливості - його слід оновити якнайшвидше," - підкреслив він.