«Не жебракуємо, але й не шикуємо», або Чим живуть «районки» Луганщини після роздержавлення (частина перша)
Сьогодні з вами поговоримо про знакові та важливі події, які на перший погляд стосуються журналістики, але насправді, стосуються загального інформаційного поля, отже практичного кожного з нас.
16 травня 2019 року відбулося ювілейне відкрите засідання правління Луганської регіональної організації Національної спілки журналістів.
Так сталося, що засідання відбулося у третій четвер травня, а у цей день, за традицією відзначається День вишиванки. Отже, було приємно бачити колег із гарним настроєм, і у вишиванках.
Напередодні, у Києві відбулися урочистості з нагоди 60 річчя Національної спілки журналістів України. НСЖУ була заснована на Першому з’їзді журналістів України.
З лютого 1992 року Спілка журналістів функціонує як незалежна творча спілка України, тоді ж були утворені обласні осередки, у тому числі Луганська обласна організація НСЖУ.
Яка, з початком війни, відновила свою діяльність у Сєвєродонецьку. Керівником Луганської обласної організації НСЖУ було обрано Андрія Шаповалова.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ), згідно з її Статутом, є національною всеукраїнською творчою спілкою, що об’єднує журналістів та інших працівників засобів масової інформації, які професійно займаються журналістською, публіцистичною діяльністю.
Спілка є суб’єктом творчої діяльності, незалежною громадською неприбутковою позапартійною організацією.
Мета Спілки – сприяти розвитку журналістики в Україні та захищати соціальні, економічні, творчі інтереси журналістів.
Від 1994 року Указом Президента України встановлено професійне свято працівників ЗМІ України – День журналіста, що святкується 6 червня – у день прийняття НСЖУ до Міжнародної федерації журналістів.
І хоча засідання журналістів проходило у теплій та дружній атмосфері, говорили і про серйозні речі: роздержавлення газет, як будувати відносини з владою, захист журналістів, проблеми газетярів із монополістом «Укрпоштою», про нові виклики та нові можливості.
Наш співрозмовник - Андрій Шаповалов, менеджер філії публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» «Регіональна дирекція UA: Донбас», керівник Регіональної організації Національної спілки журналістів, заслужений журналіст України.
Андрій Шаповалов розповів нам про що йшлося на ювілейному засіданні, а йшлося про нагальні проблеми журналістського сьогодення, про пошуки нових форм та методів роботи, про актуальність використовувати всі можливості для розвитку. Особливо можливості донорських грантів і в першу для навчання молоді, для пошуку молодих кадрів.
Декілька місяців тому, у цьому році так склалося, що газета, яка виходить у Станиці Луганській, газета «Время», яка пройшла всі процеси роздержавлення, опинилася просто неба.
Андрій Шаповалов розповів, як журналістська солідарність допомогла вийти із складного становища. Поговорили ми також і про оновлення НСЖУ, і чому сьогодні молодим журналістам варто вступати до Спілки журналістів.
Найбільш складне становище у газет з віддалених сільських районів.
Наступна наша співрозмовниця - Антоніна Котілевська - головний редактор районної газети «Вісті Біловодщини».
Біловодщина – невеликий сільський район, і проблем тут вистачає. А як виживають газетярі? Де друкують тираж, як привозять, і чому роздержавлення комунальної преси не принесло очікуваного добробуту?
Наша співрозмовниця – головний редактор газети «Рубіжанські новини» Софія Лавренюк. Сьогодні вона - заслужений журналіст України, але прийшла у журналістику з поліграфії.
Але перед тим як надати їй слово, я хочу зауважити, що наприклад, у Сєвєродонецьку міська комунальна газета «Сєвєродонецькі вісті» не втрималася на плаву та була вимушена закритися в січні цього року.
А газета «РуНо» в не менш складних умовах ринкового океану вистояла.
Дуже цікава та змістовна, жвава та відверта розмова відбулася з головним редактором Троїцької газети Мариною Животковою.
Вона докладно розповіла про те, чим живуть видання «Сільські новини» («Сельская новь») та сайт Троїцьке.City.
Але перш за все, Марина Животкова відзначила важливість подібних зустрічей, які організовує НСЖУ – бо саме вони дають можливість обговорити проблеми, спільно виробити план дій та надихають на подальшу колективну роботу.
Марина Животкова зазначила, що до роздержавлення газети, маючи у засновниках органи влади, знали що гроші будуть і не цікавилися грантами, а зараз час змінився.
Після засідання Андрій Шаповалов показав газетярам нову студію «UA: Донбас».
***
Минають роки, змінюються покоління журналістів, виникають нові виклики і випробування.
Попри все, в цей складний час, нам вдалося відродити діяльність Луганської обласної організації НСЖУ, оновити її склад.
Ми зберегли добрі традиції, які примножують нові покоління журналістів. Попереду маємо нові завдання, які не тільки будуть об’єднувати, а й сприяти розвитку журналістики Луганщини.
Использование материалов разрешено при условии проставления прямой открытой для поисковых систем гиперссылки на paralel-media.com.ua. Ссылка должна быть размещена в независимости от полного либо частичного использования материалов.