Ситуація контрольована, але очікуємо спалах кишкових інфекцій – лікар Ольга Мартиненко
Сьогодні поговоримо про головне – про здоров’я. Але поговоримо не про хвороби та їх лікування. У центрі уваги нашої розмови - соціальний та антропогенний фактори, тобто в центрі уваги – людина, «пересічна людина» її бідами, проблемами та сподіваннями.
Нещодавно, а саме 5 травня відзначали Світовий день гігієни рук, ця проблема є дуже важливою для здоров’я людини. Адже шляхів розповсюдження патогенів та мікробів є безліч.
Ну, і де найкраще всього дізнатися про це? Звичайно у лікарні. Саме тому я вирішив піти та помити руки з милом в… інфекційне відділення Рубіжанської міської лікарні. Отже, там я і зустрів нашу співрозмовницю. Ольга Альбертівна Мартиненко – завідувачка інфекційним відділенням Центральної міської лікарні міста Рубіжне.
Ольга Альбертівна Мартиненко докладно розповіла про цілі та завдання, про особливості роботи інфекційного відділення. Хто і як попадає у лікарню? З якими діагнозами?
Збудниками інфекційних захворювань є патогенні мікроорганізми, як-от бактерії, віруси, паразити або грибки. Ці збудники можуть поширюватися напряму від людини до людини або ж опосередковано через інші заражені організми чи предмети.
Гострі кишкові інфекції – одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. Зазвичай, гострі кишкові інфекції викликані бактеріями чи вірусами, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи водою.
Ольга Мартиненко розповіла про епідемічну ситуацію в Рубіжному та Кремінському районі. Загроза захворюваності кишковими інфекціями розпочинається у травні, і пік в літню спеку.
Кишкові інфекції передаються через споживання зараженої їжі, вживання зараженої води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки і предмети побуту.
Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах та овочах.
Найпоширеніші симптоми гострих кишкових інфекцій – слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота і діарея. При перших симптомах звертайтеся до лікаря.
Щоб вберегти себе від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, дотримуйтеся правил щодо безпечної їжі.
Купайтеся у чистих водоймах і відпочивайте лише на офіційно відкритих для відпочинку пляжах і рекреаційних зонах. Ретельно мийте руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування туалету.
Ольга Мартиненко впевнена, що відключення води, як це було нещодавно у Лисичанську, загрожує спалахами кишкових інфекцій.
Ольга Мартиненко розповіла, що під загрозою дитяче населення Луганщини. І діти може загрожувати навіть морозиво. Отже, чого очікують інфекціоністи цього літа? Де притаїлася загроза?
Ольга Альбертівна Мартиненко справедливо вважає, що сьогодні особливу небезпеку населенню несе така страшна інфекція як кір. Нагадаємо, кір — небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год.
Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із носієм. Досить, наприклад, побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина.
Крім того, приблизно у третини тих, хто хворіє на кір, спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом та енцефалітом (запаленням головного мозку).
За чотири місяці цього року на Луганщині зареєстровані 100 випадків кору, це в чотири рази більше, ніж за весь минулий рік! Чому так відбулося? У чому причини? І головне – що робити?
Найвищий рівень захворювання на кір зафіксований в тих регіонах, де найнижчі показники рівня охоплення щепленнями проти кору. Саме тому, заходи, заплановані МОЗ України спільно з місцевою владою спрямовані на підвищення рівня охоплення щепленнями дітей шкільного віку, які з різних причин пропустили планові щеплення. Смерті від кору - це факт.
Жодного випадку смерті від вакцин в Україні не було зафіксовано за весь період незалежності. Це теж факт.
Чи є вакцини безпечними? Вакцини безпечні. Будь-яка ліцензована вакцина проходить декілька етапів випробувань, перш ніж схвалюється для використання, та надалі її регулярно перевіряють.
У більшості випадків вакцина викликає незначну і тимчасову реакцію, наприклад, біль в руці або незначне підвищення температури. Серйозні побічні ефекти надзвичайно рідкісні та ретельно відстежуються і розслідуються.
А наприкінці – повернемося до того з чого розпочали. Популярні антисептичні спреї не усувають бруд та навіть можуть викликати резистентність (несприятливість) деяких бактерій.
Про це написала виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я Уляна Супрун у Facebook. Вона також дала декілька рекомендацій, пов'язаних з гігієною рук. «Ми часто торкаємося до очей, носа і рота, не усвідомлюючи цього.
Таким шляхом патогенні організми з брудних рук можуть потрапити в організм і викликати різні хвороби. Наприклад, через брудні руки передаються кишкові інфекції та грип», – наголошує Супрун. З брудних рук мікроби можуть потрапити в їжу, напої, інші предмети в будинку, а якщо торкатися брудними руками обличчя можуть виникнути проблеми зі шкірою.
Найбільш універсальний і безпечний спосіб уберегтися від мікробів – ретельно мити руки з милом. Мийте руки ретельно і будьте здорові!
Использование материалов разрешено при условии проставления прямой открытой для поисковых систем гиперссылки на paralel-media.com.ua. Ссылка должна быть размещена в независимости от полного либо частичного использования материалов.