Непросте завдання - навчаючи журналістів, навчати аудиторію (частина перша)
Сьогодні з вами поговоримо про знакові та важливі події, які на перший погляд стосуються журналістики, але насправді, стосуються загального інформаційного поля, отже практичного кожного з нас.
Нещодавно, у Сєвєродонецьку проходив дводенний тренінг під назвою «Медіакомпетентість як відповідь сучасним інформаційним загрозам. Стандарти професії та відповідальність журналіста». Його проводив «Український кризовий медіа-центр».
Захід відбувався у рамках спільного проекту «Українського кризового медіа-центру» (Київ) та Естонського центру Східного партнерства (Таллінн).
Серія тренінгів спрямована на підтримку та зміцнення засобів масової комунікації у Харківській, Дніпропетровській, Сумській, Чернігівській та Луганській областях. Проект передбачає проведення тренінгів для журналістів та студентів, круглих столів, дискусій та презентацій, організацію прес-турів та навчально-ознайомлювальних візитів для журналістів.
Лекторами тренінгу були Максим Буткевич (журналіст, правозахисник), Ірина Брунова-Калісецька (соціальний психолог-конфліктолог), Олександра Цехановська (Група з аналізу гібридних загроз УКМЦ», Артур Аукон (заступник редактора Raadio 4 (Таллінн, Естонія)).
Юлія Тьоткіна – координатор напрямку по роботі з національними аудиторіями «Українського кризового медіа-центру» - докладно розповіла про цілі та завдання проекту.
Яна Романченко – студентка факультету журналістики Східноукраїнського національного університету імені Даля, вона співпрацює також з Інтернет-виданням «Трибун». На думку Яни, на тренінгах завжди можна почути про актуальні тенденції розвитку журналістики, дізнатися та навчитися новим навичкам.
Організатори підготували дуже цікаву програму тренінгу, яка поєднувала теоретичні виклади, відео-сюжети, презентації та практичні завдання.
Моя колега - Дар’я Зарва – журналістка радіо «Пульс» і вона вважає, що тренінги з названої проблематики покращають роботу журналістів прифронтової Луганщини.
Жвава дискусія була дотична наступних тем: робота журналістів в умовах конфлікту: психологічний аспект; конфліктно-чутливі теми та дотримання професійних стандартів; пропаганда як інструмент управління суспільною думкою; як розпізнати «мову ворожнечі» та уникати її у своїх матеріалах; соціальна та професійна відповідальність журналістів; європейські стандарти у журналістиці (на прикладі Естонії); конструктивна журналістика та стандарти роботи під час виборчого процесу; протидія дезінформації та гібридним загрозам.
Дуже цікава та змістовна, жвава та відверта розмова відбулася з головним редактором Троїцької газети «Сельская новь» та сайту Троїцьке.Сity Мариною Животковою.
Говорили ми про роздержавлення комунальної газети, про те, як троїчани співпрацюють з міжнародними фондами, про те, як змінилося життя у Троїцьому районі, чим живе Об’єднана територіальна громада, і яку участь у цих змінах беруть журналісти районки. Говорить головний редактор Марина Животкова.
Лекторка, кандидат психологічних наук, соціальний психолог-конфліктолог Ірина Брунова-Калісецька зосередилася на проблемі існування об’єктивної журналістики, поговорили про стандарти та маніпуляції. Цікавою виявилася дискусія щодо роботи журналістів в умовах конфлікту, саме психологічний аспект журналістської діяльності.
Інший лектор - правозахисник, співкоординатор проекту «Без кордонів» - Максим Буткевич,розповів про «мову ворожнечі» та порушення професійних стандартів.
Потім було представлено дослідження (автор – Девід Янаґізави-Дротта) про роль ЗМІ у розпалюванні конфлікту, заохоченні та супроводі геноциду. Максим Буткевич наголосив на соціальній та професійній відповідальності журналістів.
***
Сьогодні Україні потрібні нові стандарти журналістики, цивілізований медіа-простір, в якому було б представлене все розмаїття ідей і думок. Він має поступово позбуватися заангажованості, політичної обмеженості. Нового виміру мають набути взаємини держави і ЗМІ. У влади не може бути тем, закритих для журналіста.
Ми, журналісти, вчимося. Навчання - це шлях до гарної журналістиці. Чим більше надійної і якісної журналістики у суспільства, тим більша ймовірність, що це суспільство буде стабільно розвиватися.
Использование материалов разрешено при условии проставления прямой открытой для поисковых систем гиперссылки на paralel-media.com.ua. Ссылка должна быть размещена в независимости от полного либо частичного использования материалов.