На сторожі закону — рубіжанські жінки-поліцейські (частина перша)
Безпека – одна з найважливіших цінностей для людини, а співпраця поліції та громади – найкращий спосіб її гарантувати. І сьогодні ми поговоримо про жінок у погонах, бо саме жінки-поліцейські виграють ключову роль у взаємодії поліції та громадськості.
Ми вже готували матеріали про жінок, які несуть службу у Патрульній поліції. А сьогодні – наші героїні – жінки, які несуть службу в Рубіжанському відділі поліції Головного управління Національної поліції у Луганській області.
Зрозуміло, що робота цих жінок відрізняється від роботи патрульних, втім, їм вистачає клопоту. Нашою метою не було робити звичайний репортаж, скоріш за все це буде портрет в інтер’єрі.
Наша мета – показати психологію жінок, які працюють у поліції за різними напрямками – від слідчого карного розшуку до робітниць превенції.
Сьогодні кожна людина може побачити, які зміни відбулися у діяльності поліції у порівнянні з колишньою міліцією.
Змінилась сама структура та основні принципи службової діяльності, що базується на принципах відкритості та прозорості. В основі цієї найважливішої реформи – модель переходу від каральної до сервісної функції діяльності правоохоронних органів.
Стан справ на Луганщині, зокрема у Рубіжному – складний, але ситуація знаходиться під контролем. Що впливає на криміногенну обстановку? Перш за все, впливає економічне та політичне життя, яким живе суспільство загалом, та чи інша територія зокрема.
У Рубіжному, колишньому центрі хімічної промисловості Луганщини, економічна ситуація значно краще ніж, наприклад, у Лисичанську, де закриті майже всі великі промислові підприємства. Але і тут багато хто був вимушений поїхати на заробітки по світах, за останні роки зросла злочинність, у тому числі пов’язана з незаконним обігом наркотиків, зброї. Не додає оптимізму близькість до лінії фронту.
Звідси простий висновок – робота поліції потребує – витривалості, сміливості, наполегливості, відповідальності.
Як відомо, очільник поліції Луганщини полковник поліції Сергій Колесник, видав наказ, про залучення особового складу всіх відділів поліції на патрулювання із забезпечення публічного порядку та безпеки. Інструктажі проводяться на площах населених пунктів області щоп’ятниці.
Інструктаж нарядів проводить начальник Рубіжанського відділу поліції підполковник Олександр Корнєєв.
Він нагадав співробітникам про необхідність дотримання правил особистої безпеки та ввічливого відношення до громадян, перевірив готовність співробітників до несення служби. Ми поспілкувалися з Олександром Олександровичем Корнєєвим.
За цими словами Олександра Корнєєва, стоїть кропітка, наполеглива робота поліцейських, долі «пересічних» мешканців Рубіжного.
Сьогодні, мабуть вже нікого не здивувати погонами на жіночих плечах. Думається, що помилково називати жінок представницями слабкої статі.
Дійсно, у сучасній Україні жінки все частіше обирають професії, що вимагають витривалості, дисциплінованості та беззаперечного виконання наказів. І, як доводить практика, виконують їх аж ніяк не гірше колег-чоловіків.
За статистикою в Нацполіції близько 20 відсотків жінки. Значну частину особового складу Рубіжанської поліції складають жінки. Якщо раніше, до реформування поліції, жінки у міліції займалися здебільше паперовими справами, то сьогодні вони несуть службу поруч з чоловіками – ходять у патрулі, затримують злочинців.
Начальник сектору моніторингу Рубіжанського відділу поліції, майор поліції Світлана Абросімова – із тих, хто був вимушений покинути рідну домівку та переїхати на територію, підконтрольну Уряду України.
Залишивши все у рідному Кіровську, родина Абросімових опинилася у Рубіжному, розпочав все з нуля. Саме про це ми і говорили зі Світланою Іванівною.
Поліція Луганської області проводить постійні тренування. Антитерористичні навчання проводяться у рамках операції Об’єднаних сил за участю Національної поліції, регіональних підрозділів СБУ, Збройних сил України, Національної Гвардії, Державної прикордонної служби та служби з надзвичайних ситуацій.
Світлана Абросімова показала нам свою «тривожну валізу». Тут і копії документів, і їжа, на інші запасні речі.
За вказівкою очільника поліції Луганщини полковника поліції Сергія Колесника у кожному відділі поліції проводяться навчання з метою відпрацювання навичок особового складу бути у повній «бойовій» готовності до виконання завдань по забезпеченню громадського порядку, публічної безпеки та надання первинною медичної допомоги.
Лише у серпні цього року співробітники Рубіжанського ВП ГУНП в Луганській області проводили декілька тренувань.
Днями особовий склад Рубіжанського відділу поліції зі зброю, бронежилетами та спецзасобами вишукувався на плацу біля відділку з «тривожними валізами».
Начальник Рубіжанського відділу поліції підполковник поліції Олександр Корнєєв перевірив у кожного співробітника комплектацію валізи, службове посвідчення та поліцейський жетон.
Після чого приступили до поетапних відпрацювань різних ситуацій. А саме відпрацьовували дії поліцейських у разі блокування виїзду - в’їзду конвойного транспорту із спецконтингентом.
Спеціальні інструктори навчали поліцейських як правильно зупиняти та проводити огляд транспортних засобів на блокпостах. Вибухотехніки навчали правилам поводження з вибухонебезпечними предметами під час їх виявлення та вилучення. Провели також навчальний курс надання домедичної допомоги…
Наша наступна співрозмовниця - Марія Левченко – старший оперуповноважений Рубіжанського відділу поліції, капітан поліції. Вона розповіла нам про особливості служби. Але не оминули ми і особисте життя: як це поєднувати роботу у поліції та обов’язки Мами та дружини? За словами Марії Левченко, допомагає у цьому чоловік, який також працює у поліції.
Ось така відбулася розмова…
Взаємна повага, довіра один до одного, бажання у всьому допомагати один одному – цементують шлюб, зміцнюють родину поліцейських.
Повернемося до буденної роботи поліції. І до речі саме у цьому напрямку працює Марія Левченко.
Для того, щоб мешканцям міста нагадати прості правила які допоможуть не стати жертвою шахраїв, поліцейськими були розміщенні тематичні листівка на підприємствах та в місцях масового скупчення людей. Але одним із поширених правопорушень у Рубіжному залишається саме шахрайство.
Так, наприклад, 9 серпня 2018 року, до відділу поліції надійшло повідомлення громадянки похилого віку про те, що напередодні дві невідомі жінки шахрайським шляхом, під приводом зняття порчі, заволоділи її грошовими коштами та ювелірними виробами. Загальна сума матеріального збитку складає 40 000 грн. Даний факти зареєстровано.
Проводяться оперативно-розшукові дії щодо встановлення та затримання підозрілих осіб.
І хоча з розбійними нападами у Рубіжному ситуація більш-менш контрольована, клопоту завдають «гастролери». Так, наприклад, у липні цього року поліцейські Луганщини спільно з колегами з Донеччини затримали 30-річного киянина, який підозрюється в скоєнні двох грабежів на території міста Рубіжне. До Рубіжанського відділу поліції, з заявами про пограбування, звернулися дві місцеві мешканки. Зі слів заявниць, до них підбігав невідомий чоловік, зривав золоті прикраси та тікав. За прикметами, які надали жінки, поліцейські встановили, що до злочину ймовірно причетний один і той самий чоловік. Для розшуку та затримання чоловіка на території м. Рубіжне був введений оперативний план «Спіраль».
Орієнтування прикмет злочинця були направлені оперативним службам та патрульним нарядам. Завдяки камерам зовнішнього відеоспостереження оперативники встановили особистість ймовірного злочинця.
Затримали грабіжника у Слов'янську. Луганські поліцейські у взаємодії з колегами з кримінальної поліції Донеччини встановили місцезнаходження підозрюваного та затримали мешканця столиці, який приїхав на схід України аби уникнути покарання за скоєння шахрайських дій у Києві. Натепер чоловіка затримано. Слідчі дії у кримінальному провадженні тривають.
Варто зазначити також, що сьогодні у Рубіжному працює система візуального моніторингу «Безпечне місто». Програму було втілено завдяки допомозі ЄС і її мета - посилення боротьби із правопорушеннями, вчиненими в умовах вулиць та в інших публічних місцях, а також профілактика вуличної злочинності.
Рубіжанські поліцейські беруть активну участь у всіх оперативно-профілактичних заходах, які проводить обласне управління. Назви говорять самі за себе - «Мак», «Перевізник», «Мігрант». Так, наприклад, у місті Рубіжне співробітниками Управління боротьби зі злочинами пов’язаними з торгівлею людьми ГУНП спільно з працівниками Рубіжанськими поліцейськими в ході проведення операції «Мігрант» було виявлено громадянина, який використовував паспорт громадянина України з явними ознаками підробки.
Ведеться робота у розшуку осіб, мається на увазі розшук і злочинців і безвісті зниклих громадян. Працює поліція по відкритим кримінальним провадженням за ст. 260 Кримінального Кодексу України («Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань»).
***
Сьогодні увага поліцейських націлена на активізацію роботи з виявлення та вилучення з незаконного обігу зброї, боєприпасів та вибухівки, встановлення осіб, причетних до НЗФ, розшук безвісті зниклих та осіб, які оголошені у розшук. Від оперативності та професіоналізму поліцейських і слідчих залежать не тільки результати розслідування злочинів, притягнення винних до відповідальності та відшкодування потерпілим збитків, а й в цілому ставлення громадян до поліції і віра в невідворотність покарання.
Підготував Володимир Сидоренко, «Паралель-медіа»
Публікація підготовлена Інтернет-виданням «Паралель-медіа» в рамках проекту ГО «Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії» «Посилення правової спроможності жінок у Луганській області», що реалізується за підтримки Міжнародного благодійного фонду «Український жіночий фонд».
Далі буде