Главная новости Луганска и Украины
 
 
                 
 
Валюта   Покупка   Продажа
   
 
 
Поиск по сайту
 
  13:39 У місті Рубіжне зафіксовано спалах на небезпечну інфекційну хворобу – кір 13:21 Лікарі Рубіжного попереджали про загрозу епідемії кору 13:02 Поліцейські та курсанти провели квест-навчання 11:05 До Наглядової ради ПриватБанку увійшли три нових фахівця 10:59 В місті Сєвєродонецьк протягом доби постраждали двоє неповнолітніх в наслідок ДТП 10:52 Поліція зі складу Об'єднаних сил перевірила населені пункти Бахмутського району 10:00 Проводяться навчання танкових екіпажів 09:56  Поліцейські встановили місцезнаходження трьох неповнолітніх 09:47 Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об'єднаних сил загинув 11:53 Відбувся фестиваль творчості для людей з обмеженими можливостями «Долина нарцисів»  
     
 
 

Есть мнение


19.12.2017 / 18:00 ПАРАЛЛЕЛЬ - МЕДИА

«Наша першочергова задача — це комфорт кінцевого споживача» — Наталія Бойко

Днями  близько 30 регіональних журналістів узяли участь в прес-брифінгу з представниками Урядового офісу з європейської та атлантичної інтеграції, Міністерства енергетики та вугільної промисловості і Національного антикорупційного бюро.

Цей захід, на якому Інтернет-видання «Паралель-медіа» представляв журналіст  Максим Данильченко, є частиною проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа».

Актуальні питання енергоефективності та енергетичної незалежності України в контексті євроінтеграції журналісти мали змогу обговорити із заступником Міністра енергетики та вугільної промисловості України з питань європейської інтеграції Наталією Бойко та радником міністра регіонального розвитку, будівництва й житлово-комунального господарства Євгеном Червяченком.

Сьогодні ми публікуємо ту частину, де виступала пані Наталя Бойко. У наступній частині – читайте про виступ пана Євгена Червяченко. 

Читайте також «60 відсотків втрат енергії відбувається саме в будинках» - Євген Червяченко

Нова енергетична стратегія

25 вересня, Уряд прийняв вже третю енергетичну стратегію за останні 11 років. Вона була розроблено Центром Разумкова та Національним інститутом стратегічних досліджень при президентові України, провідними неурядовими і громадськими організаціями, науково-дослідними інститутами за підтримки парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки і Міністерства енергетики та вугільної промисловості.

В стратегії закладено перехід «від застарілої моделі функціонування енергетичного сектору, в якому домінували великі виробники, викопне паливо, неефективні мережі, недосконала конкуренція на ринках природного газу, електроенергії, вугілля – до нової моделі, в якій створюється більш конкурентне середовище, вирівнюються можливості для розвитку й мінімізується домінування одного з видів виробництва енергії або джерел та/або шляхів постачання палива».

Про перспективу енергетичної безпеки та незалежності з журналістами місцевих ЗМІ розповідала Наталія Бойко, заступник міністра енергетики та вугільної промисловості з питань європейської інтеграція.

«Цього року відбувалась надзвичайно важлива подія, Уряд прийняв енергетичну стратегію розвитку України до 2035 року, і фактично це була наша перша євроінтеграційна енергетична стратегія.

До цього моменту, всі стратегії, котрі були прийняті, а остання була прийнята у лютому 2013 року, не передбачали всіх тих євроінтеграційних кроків і процесів, над котрими зараз ми працюємо. Ми поділили цю стратегію на 3 етапи, до 2020, 2025 та 2035 років.

Заклали в неї ще і роботу над максимально  енергетичною незалежністю та безпекою як для пересічного громадянина та і для країни. На першому етапі зараз ми максимально виконуємо всі ті зобов'язання взяті перед ЄС та згідно Угоди про Асоціацію, ми максимально інтегруємо як нашу газову так і починаємо поступово інтегрувати нашу енергетичну систему в Європу», - зазначила Наталія Бойко.

Ринок газу

«В Україні тривають декілька важливих процесів, перший - це реформа ринку газу. Він почався ще 3 роки тому з прийняття базових закону, зараз ми перебуваємо на фінальній стадії, ринок вже працює для промислових споживачів, але ще не працює для побутових. Зараз, також відбувається анбандлінг (фактично - розділення, відокремлення, ліквідація монополії — ред.) Нафтогазу.

Крім того,  ми очікуємо на рішення Стокгольмського арбітражу, де компанія Нафтагаз судиться з Газпромом і після цього передачу функцій по транзиту газу до новоствореної кампанії. Нами прийняте рішення про максимальне збільшення видобутку газу, для того щоб бути більш незалежними.

Для більшого залучення інвесторів ми підтримує різні заходи. Уряд ініціював, а Верховна рада підтримала нові рентні ставки за користування надрами, а саме -12 %.

З наступного року запрацює закон про децентралізацію ренти, 5 % від тої ренти, котрі заплатять за видобуток газу буде залишатись на місцях, це означає що нарешті громада буде отримувати доступ до цих фінансових ресурсів. Це стане позивним поштовиком для розвитку цього сектору. З 1 січня вже громади відучують переваги цього закону.

Тепер про Угоду про розподіл продукції, до якого ми намагаємось залучити іноземних інвесторів. Ми прозвітували про збільшення транзиту газу порівняно з минулим роком. Для нас важливо щоб Європа розуміла, що ми є надійним транзитером,  який є прозорими та публікує всі дані. Поки в Європі деякі газопроводи  стоять на ремонті, ми можемо покривати увесь необхідний газ для транзиту який потрібен Європі», - розповіла заступник міністра.
 
Ринок електроенергії

«Закон про ринок електроенергії був прийнятий у цьому році. Це надзвичайно важливий закон, котрий має багато стейкхолдерів, і його реалізація вплине на кожного. В ньому зафіксований зараз наступивши дворічний перехідний період, за цей період буде напрацьоване вторинне законодавство і в кінці ми повинні отримати закону базу, щоб ринок повністю запрацював», - наголосила Бойко.

Про ринкові відносини

«Я не думаю, що ринок може запрацювати за 1 день. Через 2 роки закінчаться перехідний період і законодавчо все буде готово, але це буде основа. Для того, щоб зароджувались ринкові відносини, навіть маючи все законодавче забезпечення, потрібен час.

Кампаніям потрібно буде зрозуміти як їм робити в нових умовах, потрібно перебудувати свої фінансові відносини, набрати новий персонал. І сам споживач повинен зрозуміти як поводитись при ринкових відносинах. Ринок електричних послуг не може бути простішим за ринок надання мобільних послуг, тому буде ілюзією буде розказувати що за 1 тиждень ми отримуємо конкуренцію на цьому ринку.

Ми максимально розвиваємо ринкові відносини. По генерації електроенергії складніше, так як у нас є великі гравці, такі як Енергоатом (60% генерації), генерації на вугіллі. В минулому році була торговельна блокада, ми втратили багато внутрішнього транзиту. Якщо аналізувати ринок європейських країн, на навчальному етапі можлива стагнація ринку, але, потім ситуація покращується.

Ми працюємо над зменшенням енерговартості. Щоб одиниця вищербленої електроенергії коштувала менше ніж в сусідиних країнах. Це потребує звісно інвестиції та модернізації», - додала високопосадовець.

Розвиток відновлювальних джерел електроенергії

«Ми бачимо позитиву динаміку, розвитку видобутку електроенергії завдяки вітрякам та сонячним станціям, та генерації на біоенергетиці. Розвиток такої сфери енергетиці ми також заклади в стратегію. До 2020 року ми плануємо збільшення частки відновлювальної енергії до 11%, а вже у 2035 до 25%.  В минулому році це приблизно 2%  від загального ринку електроенергії. 

У нас найвищий зелений тариф. Завдяки закону об енергії, інвестори тепер розуміють на яких умовах можна працювати.

Крім того, ми виконали свої екологічні зобов'язання. В цьому році був прийнятий план скорочення викидів від великих опалювальних установ, потрібно щоб українці отримали більш чисте повітря та менше викидів в атомізатору», - розповіла держслужбовець. 

Модернізація українських електромереж

«Цього року був підписаний договір про об'єднання з ENTSO-E, це означає що ми нашу енергосистему від'єднаємо від той, яка була природно з Росією та Білоруссю і приєднаємося до ЄС. Звучить глобально, але це найважливіший крок. Історично так склалось, що наша енергомережа була як хвиля від російської електросистеми, і вона мала завдання транспортувати дешеву електроенергію в Європу на експорт , яка мала вироблятись атомними електростанціями.

Цей шлях повинен зайняти у нас в районі 6 років. Це є справжня європейська інтеграція, як газова так і електрична», - розказала Бойко.

Реформи регулювання, диверсифікація ресурсів та реформи системи управління енергетичних кампаній

«Міністерство на впиває на діяльність НКРЕ. Критично важливо щоб у нас був незалежній регулятор. В стратегії ми зробили аспект на формування свідомого енергоефективного суспільства. Ми працюємо максимально над диверсифікацію ресурсів та над інвестиційною привабливістю, особливо в газовому секторі.. Ми працюємо над незалежністю наших ресурсів особливо в умовах війни з Росією.

Ми також працюємо над впровадження сучасної системи управління в наших компаніях, введення та імплементація корпоративних стандартів. Раніше був пілотний проект з Нафтогазом, зараз ми працюємо з Укренерго та Енергоатомом. Ми відходимо від ручного управління кампаній міністерством і прийняття рішень по щоденній роботі кампаній, ми створюємо наглядові ради, сприяємо щоб новий менеджмент працював більш незалежне, Кампанії повинні бути більш автономними.

Відходимо від управління в ручному режимі. Всі ті цілі котрі закладені в стратегії повинні нам дати — енергетичну безпеку над якою ми зараз активну працюємо», - зазначила заступник міністра.

Культура споживання споживачами

«Одна ключових аспектів стратегії — це раціоналізація енергоспоживання. Потрібно починати з популяризації «розумного» споживання. Наприклад, діти в Європі дуже легко одягнені, починати потрібно з найменших споживачів. Є підтримка програм з боку німецького та американського урядів, які вчать дітей в садочках та школах, як потрібно споживати.

Потрібно працювати і з дорослим населенням. Рано чи пізно на рівень споживання вплине ціна. Як і у всіх конкурентних ринках, ми будемо переходите на монетизацію субсидій, і розуміти, що енергоресурси мають ціну. Не має безкоштовного газу та електроенергії. І кожному потрібно буде думати, і люди почнуть по-тихесеньку перебудувати свої споживацькі звички.

Як оберегти споживача? Ми намагаємось, щоб пересічний споживач не відчував нашої складної роботи. Наприклад, що Укренерго з кимось об'єднується, або в цьому році він не відчув серозних наслідків кібератак на Укренерго. Наша першочергова задача — це комфорт кінцевого споживача», - розповіла високопосадовець.

Енергетична безпека

«Ми почали активно працювати з Центром НАТО з енергетичної безпеки. Якщо ми не працюємо над безпекою, ми є надзвичайно вразливі. Україна перебуває в умовах агресії та війни.

В цьому році ми провели найбільше командні масштабний навчання на базі Укренерго. Ми відпрацювали сценарії максимально наближені до реальних умов, виявили слабкі місця, де потрібно попрацювати нам.

Ми також розвиваємо нашу науку, працюємо з різними  інститутами з цього питання.  В рамках співпраці з ЄС, є програма горизонт 2020, де також науковці та університети мають можливість отримувати додаткові можливості для співпраці.  Укренерго робить лабораторії, в яких працює багато молоді. Енергоатом запустив тренінговий центр, яким вже цікавляться колеги з інших країн. Але, цей процес потребує великої фінансової та державної підтримки», - зазначила Бойко.

Генерація атомної електроенергії

«Атомна генерація покриває в районі 60 % від загальної генерації електроенергії. Ми розробляємо механізм корпоратизації кампанії. В тих умовах коли ми споживаємо менше вугілля, атомна та гідро електростанції взяли на себе велике навантаження, генерації яку не покриває вугільний сектор.

В той же час, ми думаємо над тим щоб добувати деякі додаткові потужності. Працюємо з верифікацією постачання, намагаємось зменшити частку російського палива. Працюємо над безпековими заходами, над фізичним захистом атомних об'єктів», - Бойко.

Співпраця з депутатами

Співпраця йде з комітетом Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

«Нам дуже пощастило з комітетом, він дуже нас підтримує у всіх питаннях. Є дуже активні нардепи, без котрих ми би не змогли зробити реформу ринку газу та електроенергії .Ті рішення котрі прийняті нещодавно з ренти є дуже важливі», - зазначила Бойко.

На кінець, співрозмовниця зазначила, що є  відставання з приводу взятих зобов'язань по імплементації Угоди про Асоціацію Україна - ЄС.

«Верховна Рада прийняла закон про електроенергію на півтора року пізніше ніж ми планували, стокгольмській процес затягнувся на півроку, є затримка, наприклад, у впровадженні стандартів якості нафтопродуктів.

В той же час, в цьому році було прийнято багато різних речей, енергетична стратегія це величезний блок.

Була прийнята дорожня карта, котру ми презентуємо до кінця року, план зменшення викидів, механізми раннього реагування на загрози в газовому секторі тощо», - додала Наталія Бойко.

До відома, ми пропонуємо ознайомитись зі станом імплементації завдань Угоди про Асоціацію Україна-ЄС, а також результатами моніторингу виконання Угоди з 1 грудня 2016 року до 1 листопада 2017 року, який був підготовлений Українським центром української політики.

Другий етап проекту «Точне відображення угоди про Асоціацію Україна-ЄС в українських медіа» втілює польський Фонд міжнародної солідарності у співпраці з українськими громадськими організаціями «Інтерньюз-Україна» та «Товариство Лева».

Проект реалізується за кошти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), а також за кошти Програми «Підтримка демократії», що у свою чергу фінансується з Програми польського співробітництва задля розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Максим Данильченко,  Паралель-медіа

P.S. Ми щиро дякуємо команді Інтерньюз-Україна за фотографії.

Аудіо-версія з грудневого прес-брифінгу вийде в ефірі Луганського обласного радіо «Пульс»  на початку  січня 2018 року.

 

 


Понравилась новость? ЖМИ!


 

 

 

Лента новостей

25.05 / 13:39

У місті Рубіжне зафіксовано спалах на небезпечну інфекційну хворобу – кір

25.05 / 13:21

Лікарі Рубіжного попереджали про загрозу епідемії кору

25.05 / 13:02

Поліцейські та курсанти провели квест-навчання

25.05 / 11:05

До Наглядової ради ПриватБанку увійшли три нових фахівця

25.05 / 10:59

В місті Сєвєродонецьк протягом доби постраждали двоє неповнолітніх в наслідок ДТП

25.05 / 10:52

Поліція зі складу Об'єднаних сил перевірила населені пункти Бахмутського району

25.05 / 10:00

Проводяться навчання танкових екіпажів

25.05 / 09:56

Поліцейські встановили місцезнаходження трьох неповнолітніх

25.05 / 09:47

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об'єднаних сил загинув

24.05 / 11:53

Відбувся фестиваль творчості для людей з обмеженими можливостями «Долина нарцисів»

24.05 / 11:48

Кінологи завітали до вихованців Щастинської школи-інтернату

24.05 / 11:45

Поліцейських привітали з професійним святом

24.05 / 10:40

КПВВ на лінії зіткнення перейдуть на літній режим роботи

24.05 / 10:27

Окупанти порушують Мінські домовленості

24.05 / 10:18

Сегодня в Украине начинается избирательный процесс

24.05 / 10:02

23 травня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню

23.05 / 13:34

Анонси обласних спортивних заходів на 24-26 травня

23.05 / 13:00

ПриватБанк назвав фінансових геніїв – 2019

23.05 / 12:44

В Сєвєродонецьку обмінювалися книжками

23.05 / 12:13

Рубіжне буде відзначати День хіміка

23.05 / 11:06

Стартувало online голосування за міні-проекти «Громада своїми руками»

23.05 / 10:35

Луганська обласна служба зайнятості надає послуги учасникам АТО

23.05 / 09:55

Платники податків Луганщини сплатили майже 157 млн грн

23.05 / 09:30

Співорганізаторку так званого «референдуму» заочно засуджено до 6 років позбавлення волі

23.05 / 08:54

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об'єднаних сил отримав поранення

22.05 / 16:07

Верховна Рада, попри домовленості, відмовилась розглядати закони Зеленського

22.05 / 15:00

У Рубіжному проводитиметься перформанс-акція «Бюджетний пиріг»

22.05 / 14:56

П’ять запитань про субсидії

22.05 / 11:32

Я щеплень не боюся. Доступно про календар щеплень

22.05 / 10:55

Вісім українських солдат попали у полон

 
Полезные ссылки

Календарь

Праздники Украины
 
 
 
     
 

© 2009-2017 Параллель-Медиа Все права защищены.

E-mail: media @ paralel-media.com.ua

Использование материалов разрешено при условии проставления прямой открытой для поисковых систем гиперссылки на paralel-media.com.ua. Ссылка должна быть размещена в независимости от полного либо частичного использования материалов.

 
     
  Система Orphus